صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516408 تاریخ : 1399/04/31-15:53:12
,17,
نظارت بر بازار برای کاهش تاثیر نوسانات نرخ ارز

نظارت بر بازار برای کاهش تاثیر نوسانات نرخ ارز

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: همه ارکان نظارت از جمله سازمان حمایت، تعزیرات حکومتی، بازرسان اتاق اصناف دادستانی و نیروی انتظامی باید در بازار حضور داشته باشند تا کنترل و نظارت دقیقی انجام شود و شرایط به گونه ای پیش نرود تا با افزایش نرخ ارز عده ای سواستفاده کنند.

به گزارش بانک و صنعت، حسین مدرس خیابانی روز سه شنبه در نشست هماهنگی تشدید بازرسی کالاهای هدف اظهار داشت: سامانه های الکترونیکی موجب صرفه جویی در زمان و منابع انسانی می شود و در نتیجه بازرسان در سریع ترین زمان در نقطه هدف حضور پیدا خواهند کرد و بر همین اساس قصد راه اندازی سامانه الکترونیک اسنپ بازرس را داریم.

وی با اشاره به اینکه سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی روند رسیدگی به تخلف و صدور حکم را تحت نظارت قرار می دهد و آمار دقیقی از پرونده ها در اختیار ما می گذارد، تصریح کرد: این سامانه باید بازرسان را نیز هدفمند کند زیرا امروزه بازرسی غیر هدفمند نمی تواند به تخلفات به درستی رسیدگی کند. امروز با افتخار در دولت الکترونیک از این سامانه بازرسی رونمایی می کنیم تا بتوانیم به صورت گسترده تر پاسخگوی مردم و مراجعه کنندگان باشیم.

وی با بیان اینکه مجموعه بازرسی در استان ها ماحصل ادغام دو سازمان بزرگ حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان بازرسی و نظارت بود که هر کدام طیف وسیعی از ماموریت های نظارتی را بر عهده دارند، افزود: در شرایط خاص کشور با ساختار اقتصادی فعلی لزوم سازمانی قدرتمند در حوزه بازرسی دیده می شد که تصمیم بر ادغام این دو سازمان گرفته شد تا ساختار مناسب برای اجرای ماموریت ها به وجود بیاید.

به گفته وی، بخش عمده ای از التهابات بازار ناشی از اثر شاخص های کلان مانند ارز است اما با وجود این نباید بازار رها شود زیرا دولت و مردم انتظار دارند تا قیمت تحت کنترل قرار گیرد که این اتفاق تنها با کمک خود بازار امکان پذیر می شود و در غیر اینصورت حتی با وجود سامانه سیمبا که موجب تقویت کنترل و سرعت در انجام ماموریت ها می شود نیز به تنیجه مطلوب نخواهیم رسید.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه نظارت و کنترل فعلی از بی سابقه ترین هماهنگی ها با سازمان تعزیرات حکومتی است، تاکید کرد: همه ارکان نظارت از جمله سازمان حمایت، تعزیرات حکومتی، بازرسان اتاق اصناف دادستانی و نیروی انتظامی باید در بازار حضور داشته باشند تا کنترل و نظارت دقیقی انجام شود و شرایط به گونه ای پیش نرود تا با افزایش نرخ ارز عده ای سواستفاده کنند.

مدرس خیابانی با بیان اینکه نباید با روش های قهری و سرکوب گرانه با افزایش قیمت های منطقی ناشی از تورم و شاخص های کلان برخورد کنیم اظهار داشت: با روش های هوشمندانه باید میان دو افزایش قیمت ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا با سواستفاده گران تفکیک شود و تنها باید با گروهی برخورد شود که پشت تابلو تولید و گرانی ارز مخفی شدند و حقوق مصرف کننده را تضعیف می کنند که انجام این مهم با تعامل و همگرایی همه ارکان های بازرسی امکان پذیر می شود.

وی با اشاره به اینکه بازرسان با تمام توان خود در میدان مقابله با گرانی هستند، تصریح کرد: عده ای از این افراد به دلیل حضور و پیگیری در بازار مبتلا به ویروس کرونا شدند و برخی از آنها نیز جان خود را از دست داده اند.

مردم فقط از مغازه های دارای برچسب قیمت خرید کنند

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه افرادی که قیمت را بر روی محصول درج می کنند امکان تخلف را کاهش می دهند، اظهار داشت: در هیچ فروشگاهی در جهان محصولی بدون درج قیمت به فروش نمی رسد و مردم نیز نباید از مغازه هایی که قیمت ندارند اقدام به خرید کنند.

وی تاکید کرد: اگر مردم بدون توجه به توصیه های ما وارد مغازه هایی شوند که برچسب قیمت را بر روی محصول نزده اند تخلف کاهش پیدا می کند و مغازه دار ملزم به انجام این مهم می شود.

در پایان این نشست از سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی (سیمبا) و سامانه جامع گارانتی رونمایی شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 195
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران