جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521610 تاریخ : 1399/07/29-12:24:41
,15,
نسل پنجم ارتباطات در 5 نقطه تهران راه اندازی می شود

معاون وزیر ارتباطات

نسل پنجم ارتباطات در 5 نقطه تهران راه اندازی می شود

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه تا پایان سال 5 سایت موبایل در تهران به تکنولوژی نسل پنجم ارتباطات تجهیز می شود، گفت: برای کاربست های 5G کارگروه مدیریت پروژه راه اندازی شد.

به گزارش بانک و صنعت، ستار هاشمی در مورد برنامه ریزی برای ورود تکنولوژی 5G همزمان با سایر کشورها اظهار داشت: در مورد نسل پنجم ارتباطات باید تجهیزات را به دو بخش تجهیزات آنتن و شبکه های رادیویی و نیز تجهیزات مربوط به زیرساخت های نرم افزاری دسته بندی کرد که تامین تجهیزات نرم افزاری تاکنون در حوزه تکنولوژی های سیار بی سابقه بوده است.

وی گفت: از آنجا که ما در بحث تولید نرم افزار تجارب موفقی در داخل کشور داشته ایم پیش بینی مان این است که می توانیم با برنامه ریزی مناسب، بومی سازی بخش تجهیزات نرم افزاری شبکه 5G در کشور را در دستور کار قرار دهیم.

معاون نوآوری وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه نقطه عطف ورود 5G سال 2020 است که این تکنولوژی به صورت عمومی به جامعه بشری معرفی شده، ادامه داد: اما فراگیری این فناوری حدود 5 سال آینده (سال 2025) تخمین زده می شود و این فرصت مناسبی خواهد بود که بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

هاشمی با بیان اینکه تکنولوژی 5G وابستگی حداقلی به سخت افزار دارد و عمدتاً از مباحث نرم افزاری استفاده می کند، در مورد پیش بینی سرعت در این فناوری گفت: عوامل متعددی از جمله نقاط جانمایی، ترافیک جمعیتی، نودهای شبکه و تداخلات فرکانسی در دسترسی بر سرعت این تکنولوژی تاثیرگذار است اما به طور قطع کاربر با 5G تجربه کاربری بهتر و متفاوت تری خواهد داشت.

وی گفت: میزان سقف سرعتی که در دسترسی به اینترنت در 5G عنوان می شود در شرایط ایده آل سنجیده می شود و باید توجه داشت که در حوزه های مختلف تکنولوژی، تجربه عملی با نتایج نظری و تئوری متفاوت است.

معاون نوآوری وزیر ارتباطات با بیان اینکه مباحث مختلفی از جمله سرمایه گذاری اپراتورها، بازگشت سرمایه و کشش بازار و نیازمندی مردم، مولفه های مهمی در خصوص فراگیری این تکنولوژی در کشور خواهد بود، خاطرنشان کرد: برای شروع بهره گیری از این فناوری، در برخی نقاط پرتراکم شهرهای بزرگ از ظرفیت اتصالات انبوه 5G استفاده می کنیم. بر این اساس برای اپراتورها هدف گذاری کرده ایم که قبل از پایان سال 5 سایت (نقطه) در شهر تهران به صورت عملیاتی به تجهیزات 5G مجهز شود.

وی ادامه داد: در همین حال در خصوص این تکنولوژی ما نگاه کاربستی را دنبال می کنیم و عمده تلاشمان این است که از ایده به محصول برسیم. در این راستا تحقیق و توسعه را آغاز کرده و توجهمان به دانشگاه ها است. متناسب با نیازهای هدف گذاری شده در حوزه هایی چون حمل و نقل هوشمند، آموزش از راه دور، سلامت دیجیتال و جراحی از راه دور که نیازهای اصلی است، کاربست های 5G تعریف شده است.

هاشمی گفت: پس از آن نیز به سراغ کاربست هایی مانند معادن و کارخانه های هوشمند می رویم. مهمترین مساله این است که برای ارائه این خدمات، نباید شبکه با تاخیر همراه باشد. تصور کنید یک سری ربات در یک خط تولید باید به صورت بلادرنگ با هم کار کنند و از طریق یک مرکز، کنترل شوند، در این صورت تاخیر معنادار نیست.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه توسعه 5G در کشور مطابق با نیازهای مدنظر و هدف گذاری شده، بهره وری را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش می دهد، گفت: متناسب با این نیازها، کاربست های مختلف 5G حدود 2 تا 3 سال آینده اجرایی می شود و برای هر کدام از آنها کارگروهی ایجاد شده است که زمان بندی و شرح خدمات آنها را نهایی و مدیریت پروژه را برعهده گیرند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 182
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران