تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 312152 تاریخ : 1396/10/04-19:05:57
,17,
نرخ ارز باید هماهنگ با واقعیت‌های اقتصادی باشد

نرخ ارز باید هماهنگ با واقعیت‌های اقتصادی باشد

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: نرخ ارز در لایحه بودجه باید با واقعیت های اقتصادی کشور هماهنگ و همگرا باشد و در مسیر توسعه ثبات در بازار ارز و یکسان سازی قرار گیرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت ، محمد لاهوتی افزود: دولت ها باید نرخی را ارائه کنند که به واقعیت های اقتصاد نزدیک است اما به نظر می رسد که دولت با تعیین نرخی متفاوت از نرخی که در آینده ارز را با آن به فروش می رساند، درصدد جبران هزینه های اضافی است که بعدها تحمیل می شود.

وی افزود: نرخی که دولت در بودجه برای ارز تعیین می کند، ربطی به نرخ واقعی ارز ندارد. نرخ ارز در بودجه امسال 3 هزار و 300 تومان است و اکنون نرخ ارز مبادله ای که بانک مرکزی آن را به فروش می رساند 3 هزار و 600 تومان است. به طور معمول عددی که دولت ها در بودجه برای ارز در نظر می گیرند یک عدد فرضی است که تا فروش نفت به ریال را براساس آن محاسبه کنند هر چند این رویه به این معنا نیست که هر عددی برای ارز در بودجه قابل قبول و واقعی است.

وی تصریح کرد : دولت با تعیین نرخی متفاوت از نرخی که در آینده ارز را با آن به فروش می رساند، درصدد جبران هزینه های اضافی است که بعدها تحمیل می شود و از جمله این هزینه ها واردات کالاهای بعضا اساسی است. چنین تفاوت هایی گویای عدم شفافیت بودجه است. نکته مهم تر این است که اگر دولت به واقع یکسان سازی نرخ ارز را دنبال می کند، نباید چنین نرخی را برای ارز در بودجه سال آینده تعیین می کرد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: دولت به احتمال زیاد مسئله نوسان قیمت نفت در سال آینده و جبران تفاوت ارز مبادله ای را در نظر گرفته است. مسئله دوم عمل به الزامات برنامه پنجم و ششم توسعه درباره نرخ ارز است که دولت باید تفاوت تورم داخلی و خارجی را در نرخ ارز در نظر بگیرد.

وی افزود: نرخ ارز در بودجه سال جاری 3 هزار و 300 تومان در نظر گرفته شده است و اگر تورم داخلی را 9 درصد و تورم جهانی را 2 درصد در نظر بگیریم، دولت 7درصد به نرخ ارز در بودجه سال آینده اضافه کرده است.

لاهوتی گفت: اکنون ارز در بازار آزاد بیش از 4 هزار تومان معامله می شود و گرانی نرخ ارز این گمانه را تقویت کرد که رشد بازار سرمایه در یک ماه اخیر ناشی از سود شرکت های صادراتی حاضر در بورس است. بیشتر شرکت های بورسی و صادراتی در بخش پتروشیمی فعالیت می کنند و به طور قطع ارز حاصل از صادرات کالاهایی پیشین را در زمان حاضر دریافت می کنند. افزایش نرخ ارز باعث انتفاع این شرکت ها می شود و اثر گرانی ارز خودش را در ستون مالی و ترازها نشان می دهد.

وی گفت: با توجه به این مسئله افزایش سود این شرکت ها اجتناب ناپذیر است اما اگر نرخ ارز به همین منوال باقی بماند، روند رشد متوقف می شود و به ثبات خواهیم رسید. افت بازار سرمایه در صورت افت نرخ دلار ممکن است اما در صورت ثبات قیمت دلار در کانال 4 هزار تومان بعید است که شاخص کل، افت قابل توجهی را تجربه کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 162
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران