سازمان خصوصی سازی خانه پارسیان ، عبور از رمز عبور خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 448535 تاریخ : 1397/11/21-12:25:20
,23,17,
نتایج زیانبار فاکتورهای صوری در اقتصاد

یادداشت:

نتایج زیانبار فاکتورهای صوری در اقتصاد

یکی از سازوکارهایی که در همه کشورهای دنیا به شیوه کم و بیش یکسانی از آن برای جلوگیری از فرار مالیاتی استفاده می شود، استفاده از کد و شناسه ویژه‏ای برای فعالان اقتصادی است که شرکت های تجاری و فعالان اقتصادی به حکم قانون ملزم به استفاده از آن و درج آن در فاکتورها و صورت معاملات خود هستند. درج این شماره در صورت حساب ها، فاکتورها و صورت معاملات به سازمان امور مالیاتی این امکان را می دهد که فعالیت ها و معاملات فعالان اقتصادی را به شیوه ای دقیق رصد کند و در نهایت ارزیابی دقیقی از سود و زیان آنها داشته باشد و مالیات‏ها را با رعایت عدالت و بر مبنای اطلاعات دقیق وصول کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، تلاش برای کاستن از بار مالیاتی در گذشته و حال امر رایجی بوده و بعضی افراد کوشش خود را صرف یافتن راه‌هایی جهت نیل به این مقصود می‌کنند و این امر سوء استفاده از اعتماد جامعه است. یکی از این راه ها فاکتور صوری و کدفروشی است فاکتور صوری نوعی ابزار غیرقانونی برای عملیات حساب سازی است. ماهیت آن با چهره قانونی یعنی صدور فاکتور رسمی اجرا می شود ولی نوع استفاده و کاربری تغییر می کند.

متاسفانه برخی از شرکت ها و صاحبان مشاغل بدون توجه به این نکته مهم و خطرساز اقدام به استفاده از این ابزار می کنند.

این شرکت ها با فروش شماره اقتصادی و یا فاکتورهای صوری به دیگر فعالان اقتصادی، باعث عدم رصد دقیق فعالیت های اقتصادی و جمع آوری اطلاعات مخدوش و نادرست می شوند که از یک طرف بر درآمدهای مالیاتی اثری منفی دارد و از طرف دیگر بر فعالیت فعالان اقتصادی اثرات زیانباری دارد. 

تاثیر منفی بر درآمدهای مالیاتی موجبات وصول نشدن درآمدهای پیش بینی شده مالیاتی دولت و به تبع آن ناتوانی دولت در تامین هزینه های عمومی کشور و همچنین ناتوانی متولیان و برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی کشور در اتخاذ تصمیمات و سیاست های اقتصادی و اجتماعی اثر بخش مبتنی بر اطلاعات اقتصادی دقیق خواهد شد. 

پیامد دیگر این اقدامات متخلفانه و مجرمانه این است که زمینه تحقق عدالت مالیاتی را از بین خواهد برد و توان رقابت پذیری فعالان اقتصادی و کسب و کارهایی که صادقانه در پی اجرای تکالیف قانونی خود بر می آیند و سهم خود را در توسعه کشور و پیشبرد آرمان های اقتصادی ایفا می کنند، به طرز جبران ناپذیری کاهش خواهد داد.

از این روست که سازمان امور مالیاتی پیوسته می کوشد با افزایش سطح آگاه سازی مودیان و مردم در خصوص پیامدهای فروش شماره اقتصادی و فاکتورهای صوری و همچنین با اصلاح قانون مالیات مستقیم مجازات‌های سخت و پیشگیرانه‌ای را در این زمینه لحاظ کند.


سازمان امورمالیاتی کشورارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 141
موج جایزه رو بگیر! رمزت رو فریاد بزن موسسه اعتباری ملل بیمه جامع مجتمع های مسکونی بیمه پارسیان اقشار جدید برخوردار از حمایت های تأمین اجتماعی بانک صنعت و معدن پست بانک ایران بانک خاورمیانه