زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 489958 تاریخ : 1398/06/03-13:25:42
,9,
موانع زیاد بر سر راه کرسی‌های آزاد اندیشی/ آمادگی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان را نداریم

معاون فرهنگی وزارت بهداشت عنوان کرد

موانع زیاد بر سر راه کرسی‌های آزاد اندیشی/ آمادگی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان را نداریم

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر این که از فضای باز سیاسی دانشگاه‌ها راضی نیستیم، گفت: متاسفانه موانع زیادی بر سر راه برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها وجود دارد که باید این موانع با تعامل، گفت‌وگو و وحدت رویه بین نهادهای مسوول رفع شوند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت در نشست خبری امروز که به منظور تشریح فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت همزمان با هفته دولت برگزار شد، یکی از سیاست‌های رئیس جمهور و همچنین وزیر بهداشت در حوزه فعالیت‌های دانشجویی را مبتنی بر ایجاد فضای باز سیاسی و بانشاط در دانشگاه‌ها دانست و گفت: درواقع  همانطور که رئیس جمهور تاکید کردند دانشگاه‌ها باید امن باشند نه امنیتی ما نیز تلاش می‌کنیم فعالیت‌های دانشجویان با حفظ این هدف و در چارچوب رعایت قانون پیش برود.

آمادگی افزایش ظرفیت دانشجویان علوم پزشکی را نداریم

وی در ادامه با انتقاد از طرح دو فوریتی برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی خاطر نشان کرد: متاسفانه هنوز هم زیرساخت‌های کافی در دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود ندارد بنابراین دو برابر شدن یا افزایش ظرفیت پذیرش در این رشته‌ها بدون در نظر گرفتن این زیرساخت‌ها مشکلاتی را ایجاد می‌کند و معاونت فرهنگی نیز اعلام می‌کند که دانشگاه‌ها آمادگی افزایش ظرفیت دانشجویان را ندارند.

 دکتر لاری همچنین تاکید کرد: ما در معاونت فرهنگی وزارت بهداشت تلاش می‌کنیم با توسعه ورزش‌های همگانی سلامت روان دانشجویان را ارتقا دهیم ضمن این که در این زمینه فعالیت هایی در مراکز مشاور و روان نیز انجام می‌شود.

افزایش 156 درصدی مشارکت دانشجویان

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت همچنین از افزایش 156 درصدی مشارکت دانشجویان در کانون‌ها و تشکل‌های دانشجویی طی 5 سال گذشته خبر داد و گفت: سیاست ما این است که فعالیت‌های دانشجویی توسعه بیشتری پیدا کنند ضمن این که در این فعالیت‌ها باید به کیفی نگری نیز توجه داشته باشیم.

به گفته وی، در واقع فعالیت‌های فرهنگی دانشجویی نباید لزوما به دانشجویان خلاصه شود چرا که ما در مجموعه وزارت بهداشت در 18 هزار هیئت علمی و 450 هزار کارمند داریم نبابراین باید سیاست‌های اتخاذ شود تا میزان مشارکت در بین این دو گروه نیز افزایش یابد.

ضرورت تعامل بین نهادهای درونی و بیرونی دانشگاه‌

دکتر لاری بر لزوم تعامل و هم افزایی بیشتر بین نهادهای درونی و بیرونی دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: سیاست ما این است که باید زمینه‌های تعامل بین نهادهای درونی اعم از نهاد مقام معظم رهبری ، حراست و گزینش با نهادهای بیرونی دانشگاه‌ها نظیر قوه قضاییه ، سازمانهای اطلاعاتی، وزارت کشور  و غیره بیشتر شود.

از فضای سیاسی دانشگاه‌ها راضی نیستم

وی با تاکید بر این که ما از فضای باز سیاسی دانشگاه‌های علوم پزشکی راضی نیستم گفت: متاسفانه موانع زیادی بر سر برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی وجود دارد و معتقد هستم اگر به سمت وحدت رویه بین نهادهای حرکت کنیم دقیقا معضل به نام بیتفاوتی سیاسی امروزه در دانشگاه‌ها وجود دارد را نخواهیم داشت.

وی تاکید کرد: باید فضای را در دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد کنیم تا همه سلایق بتوانند نظرات خود را در آن مطرح کنند. و من این فضا را برای آینده مثبت ارزیابی می‌کنم.

انتقاد از مشکلات بودجه‌ای حوزه فرهنگی

دکتر لاری با اشاره به چالش‌های  بودجه‌ حوزه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها گفت: تحریم ها موجب شده است که بودجه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت کمتر شود و حتی بودجه فعلی نیز جوابگوی تقاضاهای رفاهی دانشجویی نیست.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به قول وزیر بهداشت در زمینه تخصیص بودجه بخش فرهنگی دانشگاه‌ها گفت: براساس این قول از سال آینده بودجه بخش فرهنگی و دانشجویی از ذیل آموزش جدا خواهد شد و ما به صورت جداگانه می‌توانیم بودجه دریافت کنیم.

وی تاکید کرد: باید فضایی را در دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد کنیم تا همه سلایق بتوانند نظرات خود را در آن مطرح کنند و من این فضا را برای آینده مثبت ارزیابی می‌کنم.

انتقاد از مشکلات بودجه‌ای حوزه فرهنگی

دکتر لاری با اشاره به چالش‌های  بودجه‌ حوزه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها گفت: تحریم ها موجب شده است که بودجه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت کمتر شود و حتی بودجه فعلی نیز جوابگوی تقاضاهای رفاهی دانشجویان نیست.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به قول وزیر بهداشت در حوزه بودجه بخش فرهنگی دانشگاه‌ها گفت: براساس این قول از سال آینده بودجه بخش فرهنگی و دانشجویی از ذیل آموزش جدا خواهد شد و ما به صورت جداگانه می‌توانیم بودجه دریافت کنیم.

سرانه فرهنگی و دانشجویی افزایش می‌یابد

وی همچنین از افزایش سرانه فرهنگی و رفاهی دانشجویان علوم پزشکی خبر داد و گفت: در حال حاضر سرانه فرهنگی و رفاهی به ازای هر دانشجو سه هزار و 200 تومان می‌باشد ولی با این وجود بعد از ابلاغ بودجه دانشگاه‌ها این سرانه در چند دانشگاه دیگر کمتر از رقم اعلامی است بنابراین ما دنبال این هستیم که کمبود سرانه را برای دانشگاه‌ها جبران کنیم.

دکتر لاری با ابراز نگرانی از تورم در بخش تغذیه دانشجویی گفت: این موضوع مشکلاتی را در حوزه تغذیه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایجاد کرده و امیدواریم بتوانیم با تمهیداتی که در نظر داریم این دغدغه‌ها رفع شود.

آخرین وضعیت 21 پروژه خوابگاهی

وی در خصوص آخرین وضعیت 21 پروژه خوابگاهی وزارت بهداشت نیز گفت: در حال حاضر دو  پروژه از این خوابگاه‌ها تکمیل شده و یک پروژه در حال تکمیل است و 18 خوابگاه دیگر تنها 20 تا 30 درصد  پروژه پیشرفت داشته است.

افزایش تعداد تشکل‌های دانشجویی

معاون فرهنگی وزارت بهداشت در خصوص فعالیت تشکل‌های دانشجویی نیز گفت: در گذشته فقط تک صدایی در دانشگاه‌ها حاکم بود اما در دولت فعلی تعداد تشکل اصلاح طلب به 50 تشکل رسیده است ضمن این که ما 101 تشکل اصول گرا در دانشگاه ها داریم بنابراین فعالیت‌های دانشجویی در این تشکل‌ها نیز با رشد 156 درصدی همراه بوده است.

هیچ دانشجوی دختر بدون خوابگاه نخواهد ماند

وی با بیان این که هیچ دانشجوی دختر دانشگاه علوم پزشکی بدون خوابگاه نخواهد ماند گفت: در حال حاضر 207 هزار دانشجویی در دانشگاه‌های علومپ زشکی داریم که 60 درصد آنها دختر هستند سیاست ما این است که هیچ دانشجویی دختر متقاضی خوابگاه بدون خوابگاه نماند البته در حوزه خوابگاه پسران به دلیل محدودیت‌های موجود این افراد طبقه بندی می‌شود و در صورت این که ظرفیتی  در خوابگاه‌های دولتی نباشد درخوابگاه‌های مشارکتی اسکان خواهند داده شد.

 دکتر لاری تاکید کرد: ما در حوزه خوابگاه متاهلی هنوز با مشکل مواجه هستیم به طوری که فقط 20 دانشگاه علونم پزشکی خوابگاه متاهلی دارند.

معاون فرهنگی وزارت بهداشت در خصوص برنامه این وزارت خانه در حوزه حجاب و عفاف نیز گفت: در این زمینه جلسات مختلفی با بخش‌های مختلف برگزار نمودیم و تلاش داریم فعالیت‌های دانشجویان به سمت پوشش و اخلاق حرفه‌ای سوق پیدا کنند و ما در این زمینه آیین‌نامه‌ای را در سال 91 ابلاغ نمودیم و براساس آن کارنامه فرهنگی برای دانشجویان تعریف می‌شود.

وی تاکید کرد: در حوزه عفاف و حجاب نیز طرحی ما به صورت پایلوت با معاونت آموزشی وزارت بهداشت شروع کردیم و تلاش داریم در این حوزه عفاف و اخلاق حرفه‌ای تاثیرگذار باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 181
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران