در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512250 تاریخ : 1399/02/16-09:22:47
,25,
موازی کاری در فعالیت اکتشافی خلاف نقشه راه معدن است

معاون سازمان زمین شناسی:

موازی کاری در فعالیت اکتشافی خلاف نقشه راه معدن است

معاون سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: بر اساس نقشه راه معدن و صنایع معدنی کلیه امور حاکمیتی مرتبط با اکتشاف توسط این سازمان انجام می شود و موازی کاری در این ارتباط برخلاف مفاد نقشه راه است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، محمد باقر دری تصریح کرد: براساس مفاد نقشه راه معدن و صنایع معدنی ایران که در سال 97 به تصویب در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی رسیده، کلیه امور حاکمیتی مرتبط با اکتشاف از جمله مراحل شناسایی و پی جویی صرفا توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی انجام می شود.

وی افزود: بر اساس نقشه راه کلیه اطلاعات و داده های حاصل از فعالیت اکتشافی و پی جویی به شیوه برخط (on line) و بدون دریافت وجه در اختیار عموم قرار می گیرد و انجام این فعالیتها برای سایر معاونت و یا شرکت های وابسته به وزارت صنعت از جمله ایمیدرو، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و ...ممنوع است.

دری اضافه کرد: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به جز در مواردی که بوسیله انعقاد قرار داد با بخش خصوصی، ایمیدرو و یا ....صورت می گیرد، اجازه ورود به اکتشافات عمومی (مراحل بعد از شناسایی و پی جویی) را ندارد. درعین حال موارد استثنا در این ارتباط را به شکل موردی وزیر صنعت تعیین خواهد کرد.

وی توضیح داد: بخش خصوصی می تواند از ابتدا تا انتهای مراحل اکتشاف را پس از سپری شدن مراحل قانونی انجام دهد.

پیش از این خداداد غریب پور معاون وزیر صنعت و رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرده بود، فعالیت اکتشـافی از برنامـه های سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) است و تـا سـال 97 بالغ بر 250 هـزار کیلومتر مربع توسـط این سـازمان و با هماهنگـی وزارت صنعـت معدن و تجارت، سـازمان زمین شناسـی و اکتشـافات معدنـی و دیگـر ارکان ایـن حـوزه، تحـت فعالیت های اکتشـافی بـود.

وی گفته بود، از نیمـه دوم سـال 97 بـا افـزوده شـدن 400 هـزار کیلومتـر مربـع، اکنـون سـطح جدید اکتشـافات بـه 650هزار کیلومتـر مربع رسـیده اسـت.

برنامه امسال حفاری 150 هزار متری

دری پیرامون برنامه امسال سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: رسیدن به حفاری 150 هزار متری برای شناسایی محدوده های امید بخش معدنی، برنامه سازمان است و در قالب هدف جهش تولید طراحی شده است.

وی تصریح کرد: برنامه امسال در مقایسه با سال 98 افزایشی است و به میزان 50 هزار متر رشد خواهد یافت و علاوه براین 100 هزار متر هم بیشتر از سال 97 است.

تهیه نقشه های یک 25 هزارم

به گفته معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی، تهیه نقشه های زمین شناسی کاربردی در مقیاس یک 25 هزارم امسال به میزان 450 کیلومتر خطی برنامه ریزی شده که در مقایسه با سال 98 به میزان 200 کیلومتر افزایش خواهد یافت که در چارچوب نقشه راه معدن پیاده می شود.

وی اضافه کرد: قرار است امسال 300 کیلومتر خطی نقشه تهیه شود که در مقایسه با عملکرد سال 97 که 100 کیلومتر پیش بینی شده بود، رشد سه برابری خواهد داشت.

برنامه نقشه های ژئوشیمیایی یک 100 هزارم

دری بابیان اینکه یکی از محورهای پیش بینی شده امسال، تهیه نقشه های ژئوشیمیایی و هیدروژئوشیمیایی اکتشافی در مقیاس یک 100 هزارم است، گفت: یگونه ای برنامه ریزی شده تا 25 برگه از این نوع تهیه شود و افزایش پنج برگی در مقایسه با سال 97 خواهد داشت.

130 برگ نقشه های ژئوشیمیایی

معاون سازمان زمین شناسی در ارتباط با برنامه امسال تهیه نقشه های ژئو شیمیایی گفت: قرار است 130 برگ نقشه های ژئوشیمیایی و هیدروژئوشیمیایی اکتشافی در مقیاس یک 25 هزارم تهیه شود.

وی یادآور شد:تهیه نقشه های یاد شده در سال 97 به رقم 30 برگ رسید و پارسال هم برنامه تهیه 70 برگ را پیش بینی کردیم.

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی در بین 10 کشور شاخص جهان از لحاظ شناسایی 68 نوع ماده معدنی قرار دارد و با حدود 60 میلیارد تن مواد معدنی که حدود 40 میلیارد تن ذخیره قطعی است و بقیه احتمالی در رده پانزدهم دنیا جای گرفته است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 213
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران