از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 496398 تاریخ : 1398/10/22-12:37:57
,23,17,
موارد تشویقی برای صادرات در قانون مالیاتهای مستقیم

موارد تشویقی برای صادرات در قانون مالیاتهای مستقیم

یکی از ابزارهای کارآمد و موثر برای اجرای سیاست های مالی، اعطای معافیت‌های مالیاتی هدفمند به فعالیت های اقتصادی منتخب می باشد، این ابزار روشی کارآمد در خصوص تخصیص بهینه منابع وتحقق عدالت اجتماعی است چرا که حمایت از تولید و سرمایه گذاری، رشد و توسعه، و... در عرصه اقتصاد و عامل شکوفایی آن را در پی خواهد داشت.

بانک و صنعت، با توجه به موارد فوق الذکر،درقانون مالیات های مستقیم نیز برای مقوله اعطای معافیت‌های مالیاتی اهمیت خاصی لحاظ شده است. نظر به اینکه وجود و تخصیص برخی از معافیت های غیر هدفمند و غیرشفاف در قانون پیشین مالیات های مستقیم، تبعاتی همچون ایجاد زمینه ی تخلفات ، تبعیض ها و فرارهای مالیاتی را به دنبال داشته است، دولت با استفاده از تجربیات گذشته ،بررسی ها و تحقیقات علمی کارشناسان اقتصادی خبره ،پس از شناخت اینگونه نقایص در قانون ، قانون جدید مالیات های مستقیم با تعیین و اعطای تخفیف ها و معافیت های مالیاتی هدفمند، زمینه ی انتقال سرمایه ها به نقاط محروم کشور، توسعه فضای کسب و کار، رونق تولید و صادرات و سیاست های خروج از رکود را فراهم نموده است.
از دیگر سوی ،در قانون کنونی مالیات های مستقیم از طریق ایجاد تغییرات در معافیت ها و مشوق های مالیاتی غیر هدفمند و ناکارآمد و حذف حمایت های تبعیض آمیز، باعث بهبود نظام انگیزشی شده است و زمینه مساعد اصلاح نظام مالیاتی و افزایش فضای رقابتی در اقتصاد را فراهم ساخته وکه اجرای دقیق قانون در نهایت منجر به تحقق هر چه بیشتر عدالت مالیاتی خواهد شد. در این راستا به عنوان نمونه ای از تدابیر درنظر گرفته شده در قانون مزبور که باعث تشویق صادرات خدمات و کالاهای غیر نفتی و جلوگیری از صادرات مواد خام و... خواهد شد می توان به ماده 141 قانون مالیات های مستقیم اشاره نمود. براساس ماده141 قانون مالیات های مستقیم ، صد در صد درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیر نفتی و محصولات بخش کشاورزی و 20% درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می گردد.
با اجرای این ماده قانون تشویقی، انتظار می رود در آینده شاهد بهره برداری بیشتر از ظرفیت های داخلی در زمینه ارائه خدمات مشاوره ای و ظرفیت های بالقوه صادراتی و جلوگیری از خام فروشی در کشور باشیم.


سازمان امور مالیاتیارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 170
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران