بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520433 تاریخ : 1399/07/08-16:18:02
,10028,10034,
مهم ترین بخش برای انجام کار بنیادی امور زنان و خانواده است

یک مقام قضائی؛

مهم ترین بخش برای انجام کار بنیادی امور زنان و خانواده است

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: مهم ترین بخشی که در قوه قضاییه می­ توان کارهای بنیادی انجام داد امور زنان، خانواده و کودکان است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از واحد اطلاع رسانی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، مسعودی فر افزود: در مقدمه و اصول قانون اساسی به موضوع خانواده پرداخته شده است و مهمترین بخشی که در قوه قضائیه می توان کارهای بنیادی انجام داد؛ امور زنان، خانواده و کودکان است که در بخش های دیگر هم اثر گذار هستند.

وی با اشاره به اینکه نباید به این حوزه نگاه سطحی، کوتاه مدت و نگاه کار روزمره داشت بیان کرد: در اصل دهم قانون اساسی آمده است از آنجایی که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوطه باید برای آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانواده بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اظهار کرد: ما اگر بتوانیم این اصل قانون اساسی را محقق کنیم می توانیم در کل جامعه منشأ اثر باشیم. با توجه به این اصل مترقی و قابل توجه قانون اساسی می توانیم برنامه ریزی های خوبی در این باره داشته باشیم و طبیعتاً اگر موفق شویم در پیشگیری از جرم و آسیب های اجتماعی و پرورش و تربیت انسان های مکتبی نیز موفق خواهیم شد.

مسعودی فر با اشاره به اینکه اخیراً قانون حمایت از اطفال و نوجوانان تصویب شده است و در ماده 4 وظایفی متعددی بر عهده ما گذاشته شده است گفت: خیلی از شهروندان دستگاه قضائی را به عنوان سازمانی که مجازات و کیفر تعیین می کند می شناسند این در حالی است که این اقدام جزئی از وظایف ماست و تنها وظیفه ما نیست.

وی گفت: بیش از سی سال است که امر پیشگیری مورد غفلت واقع شده بود و خوشبختانه در دهه اخیر قوه قضائیه بخشی از مأموریت ها را در حوزه اجتماعی و پیشگیری از جرم و آسیب های اجتماعی آورده است.

مسعودی فر با بیان اینکه یکی از کارهای ما این است که اجتماعی شدن قوه قضائیه را با برنامه های مختلف برای مردم تبیین کنیم اظهار کرد: فعالیت دفاتر حمایت از زنان و کودکان از جمله این برنامه هاست.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به اینکه ما باید قبل از وقوع جرم و بعد از وقوع مداخله کنیم تا جرمی بروز نیابد گفت: این اقدام اجتماعی محض است که به دور از چهره خشک برخوردهای قضائی با هدف پیشگیری از شکل گیری آسیب ها انجام می شود.

وی انتقال دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان به معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری استان ها را اقدام مهمی در تسریع مداخلات اجتماعی و قضائی عنوان کرد.

مسعودی فر گفت: در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان یکسری مسؤولیت ها ازجمله نظارت، مطالبه گری، برعهده دفاتر است که همکاران با کمک معاونان و رؤسای کل دادگستری انجام خواهند داد.

قائم مقام قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه همچنین اظهار کرد: لایحه صیانت از زنان در مجلس در شرف تصویب شدن است که مسؤولیت اجرای مستقیماً بر عهده پیشگیری از جرم گذاشته شده است و وظایف متعددی برای ما تعیین شده است.

وی گفت: از جمله این وظایف می توان به نظارت بر حقوق زنان در مراحل مختلف از جمله در مرحله دادرسی، اجرا و حتی قبل از آن در قالب بهره مندی از مشاور حقوقی و قضائی رایگان و باز اجتماعی کردن زنان اشاره کرد.

مسعودی فر بیان کرد: هرچند درصد بزهکاری در حوزه زنان خیلی کمتر از مردان است و جمعیت کیفری آنان بسیار کمتر است اما ما نباید از باز اجتماعی کردن آنان غفلت کنیم چرا که زنان اگر در حوزه جرم وارد شوند ضریب وزنی آن برابر با ده ها و صدها مرد است و به لحاظ اینکه تأثیر عمیقی در حوزه خانواده و فرزندان دارند این تأثیر منفی، عمق منفی ایجاد می کند.

این نشست ویدئو کنفرانسی با حضور علی محمد زنگانه مشاور معاون و مدیر کل دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و کارشناسان دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان 16 استان کشور برگزار شدارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 187
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران