صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516407 تاریخ : 1399/04/31-15:43:48
,8,
منابع ورودی به بازار سرمایه، فرصتی برای حفظ قدرت خرید پول

تحلیلگر بازارهای مالی مطرح کرد؛

منابع ورودی به بازار سرمایه، فرصتی برای حفظ قدرت خرید پول

در ماه ها و هفته های اخیر همچنان شاهد حضور فراگیر آحاد مردم و هجوم نقدینگی به سمت بازار سهام هستیم؛ به نحوی که ارزش بازار بورس اوراق بهادار به بیش از 7143 هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از بازار سرمایه، موسی احمدی، کارشناس بازار سرمایه گفت: پارامترهای اقتصادی، حاکی از رشد اقتصادی منفی، کاهش میزان سرمایه گذاری ها، رکود کسب و کارها در کشور و همچنین افزایش نرخ تورم و در نتیج? آن کاهش قدرت خرید مردم در سطح جامعه است که در ماه های اخیر با شیوع ویروس کرونا شدت گرفته است. در این بین بازار سرمایه روندی مثبت را درپیش گرفته و نقدینگی های زیادی را در این مدت به خود جذب کرده است.

وی با تاکید بر اینکه حرکت جریان نقدینگی به سمت بازار سرمایه فرصتی برای حفظ قدرت خرید پول است، اظهار داشت: در این میان، جای استفاده از تحلیل های حرفه ای و اطلاعات پردازش شده توسط سرمایه گذاران در بازار سرمایه خصوصاً اشخاصی که به تازگی به این بازار وارد شده اند خالی است .

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان کرد: یکی از راه های مدیریت موضوع، جهت دهی منابع اشخاص تازه وارد به سمت سرمایه گذاری غیرمستقیم و استفاده از خدمات و ظرفیت صندوق های سرمایه گذاری و نهادهای مشاوره سرمایه گذاری و سبدگردانی در این بازار است.

احمدی افزود: از سوی دیگر نیز لازم است با ارائه آموزش های لازم متناسب با سطوح مختلف سنی و تحصیلی، این موضوع را در کشور نهادینه و فرهنگ سرمایه گذاری را اشاعه داد؛ به ویژه نقش بازار سرمایه و نهادهای فعال در این بازار در این میان تعیین کننده است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: برای جبران کسری بودجه دولت در این برهه از زمان، عرضه اولی? شرکت های دولتی در دستور کار قرار گرفته است اما به نظر می رسد استفاده از ظرفیت های بازار بدهی و توسعه و تعمیق این بازار از طریق به کارگیری ظرفیت نهادها و ابزارهای مالی متنوع نیز می تواند کمک بسزایی در این زمینه باشد. همچنین رتبه بندی اعتباری اوراق بدهی و ایجاد بازار ترکیبی برای سرمایه گذاران بزرگ از جمله شرکت های بیمه و صندوق های بازنشستگی با افق های سرمایه گذاری بلندمدت یکی از مواردی است که می تواند در این زمینه مفید واقع شود.

به گفته احمدی، در سال های اخیر، شاهد سیاستگذاری و آغاز حرکت و جهت دهی از نظام مالی بانک پایه به بازارپایه بودیم؛ لذا لازم است سرعت حرکت با سرعت آمادگی بازار سرمایه برای پذیرش این سطح از ورود سرمایه نیز همسان شود تا از بروز مشکلات احتمالی بازار از حیث فنی، دانشی و هیجانی نیز پیشگیری شود.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در صورت مدیریت مناسب در شرایط کنونی و حفظ پایداری منابع در بازار سرمایه و همچنین استفاده بهینه از ظرفیت ابزارها و نهادهای این بازار می توان شاهد نتایج مناسبی در این بین بود.

این تحلیلگر بازارهای مالی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می رسد با توجه به انتظارات تورمی موجود در جامعه و وضعیت بازار ارز و همچنین نرخ بهره واقعی منفی در کشور همچنان در کوتاه مدت شاهد جذابیت بازار سرمایه و ادامه ورود منابع نقدی به بازار باشیم. حال با عرضه واحدهای صندوق های جدید قابل معامله در بورس لازم است تدابیری برای پایداری منابع نقدی در بازار نیز اندیشیده شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 186
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران