زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 489940 تاریخ : 1398/06/02-17:53:16
,13,
ممنوعیت واردات برنج موجب رشد 20 درصدی قیمت داخلی شد

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور:

ممنوعیت واردات برنج موجب رشد 20 درصدی قیمت داخلی شد

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور از ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت برنج خبر داد و گفت: این مساله موجب افزایش 20 درصدی قیمت برنج داخلی شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، مسیح کشاورز افزود: سیاست ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت موجب شد که قیمت برنج داخلی در شالیزارها 20 درصد افزایش پیدا کند و همین امر می تواند موجب گرانی مجدد قیمت برنج تولید داخل در بازار شود.

محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور 22 مردادماه در نامه ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی، نوشت:  پیرو مذاکرات مطروحه در جلسه 20 مرداد هیات وزیران، در خصوص ضرورت اجرای ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری، خواهشمند است مراتب به گمرکات کشور جهت رعایت این ممنوعیت ابلاغ شود.

کشاورز تصریح کرد: نیاز مصرف سالیانه برنج در کشور نزدیک به 3.2 میلیون تن است که  حدود 2 میلیون تن آن از محل تولید داخل و بقیه از محل واردات تامین می شود، بنابراین برای تامین نیاز داخلی، نیاز به واردات وجود دارد. 

وی با بیان این که از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به 860 هزارتن انواع برنج خارجی وارد کشور شده، گفت: اکنون 220 هزارتن برنج وارداتی در گمرکات کشور وجود دارد که در انتظار ترخیص است.

دبیر انجمن مزبور گفت: ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت و همچنین فرارسیدن ماه محرم و افزایش مصرف این محصول برای نذورات، احتمال افزایش قیمت برنج وارداتی نیز در بازار مورد انتظار است.

وی خاطرنشان کرد: سال 91 به دلیل کاهش واردات، کمبود برنج در بازار پدید آمد و دولت در سال 92 برای جبران این موضوع اقدام به واردات 650 هزارتن برنج کرد، اما در سالهای بعد  به دلیل واردات بی رویه، دولت یازدهم اقدام به سیاست گذاری ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی انجام داد.

کشاورز افزود: سیاست گذاری ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت محصول داخلی برای آن زمان منطقی بود، اما اکنون با توجه به افزایش قیمت برنج داخلی با وجود افزایش تولید، سیاست ممنوعیت واردات در فصل برداشت می تواند علاوه بر افزایش قیمت برنج داخلی منجر به افزایش نرخ برنج خارجی نیز شود.

وی اظهارداشت: شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز برای تنظیم بازار این محصول و حفظ ذخایر استراتژیک سالانه بخشی از برنج مورد نیاز کشور را در سایر ماه های سال تامین و وارد می کند.

به گزارش ایرنا؛ طی ماه های گذشته قیمت هر کیلوگرم برنج خارجی هندی متناسب با برندهای مختلف 6 هزار و 800  تا هشت هزار تومان و  قیمت انواع برنج ایرانی در فروشگاه های بزرگ از کیلویی 13 هزار و 500 تومان تا 24 هزارتومان در سطح خرده فروشی ها عرضه شده بود.

اکنون قیمت برخی ارقام برنج داخلی در خرده فروشی ها به بیش از 27 تا 28 هزارتومان نیز می رسد.

 ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 205
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران