زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 490601 تاریخ : 1398/06/17-16:33:52
,5,
مقابله با سیلاب‌ها نیازمند لایه روبی دو برابری رودخانه‌ها

معاون وزیر نیرو مطرح کرد؛

مقابله با سیلاب‌ها نیازمند لایه روبی دو برابری رودخانه‌ها

معاون وزیر نیرو گفت: سالانه 350 کیلومتر از رودخانه‌های کشور لایه روبی می‌شود که برای مقابله با سیلاب احتمالی سال آینده این رقم باید 2 برابر شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از وزارت نیرو، قاسم تقی زاده خامسی، با اشاره به اینکه برای لایه روبی رودخانه‌ها محدودیت اعتبارات وجود دارد افزود: سال گذشته 1500 میلیارد تومان برای لایه روبی رودخانه‌ها اختصاص یافته است که امسال این اعتبارات درحال تقسیم در استانهاست.

وی با بیان اینکه در کشور 146 هزار کیلومتر رودخانه اصلی جریان دارد گفت که این رودخانه‌ها نیازمند لایه روبی است.

معاون امور آب وزارت نیرو رودخانه کارون را مهمترین رودخانه برای لایه روبی دانست و ادامه داد: مشکلات پیش آمده در استان‌های جنوبی بابت سیل، به دلیل لایه روبی نشدن این رودخانه است که البته برای انجام آن با توجه به هزینه بالای تعیین شده درحال مذاکره با برخی شرکت‌های داخلی و خارجی هستیم.

تقی زاده خامسی با بیان اینکه لایه روبی در بخشی از بستر رودخانه‌ها انجام می‌شود گفت: لایه روبی در همه استان‌های منتهی به دریا ضروری است که استان مازندران، گیلان، گلستان، ارومیه، آذربایجان غربی و استان‌های جنوبی مهم‌ترین آن‌ها است.

این مقام مسوول با اشاره به جلسه برگزارشده برای آمادگی درباره مقابله با سیلات احتمالی سال آینده گفت: احتمال بروز سیلاب در 14 استان کشور وجود دارد که استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خوزستان، کرمانشاه و لرستان در معرض بروز سیلاب‌های شدیدتری هستند.

معاون امور آب وزارت نیرو با بیان اینکه وقوع سیلاب 2 تا سه روز قبل از وقوع بصورت هشدار قابل پیش بینی است ادامه داد: بنابر این جلسات ما برای استفاده از تجربیات سال گذشته و پیشگیری از خسارات احتمالی است.

تقی زاده خامسی لایه روبی رودخانه‌ها، رفع گرفتگی زیر پل‌ها و هماهنگی با 12 ارگان دخیل در مقابله با سیلاب را از راهکارهای مقابله با سیلاب دانست و افزود: مهم‌ترین مسئله برای مقابله با سیلاب ایجاد هماهنگی با ارگان‌های دخیل در این حادثه است.

وی وضعیت اقلیمی کشور را در سال آینده نرمال و در برخی مناطق بیش از نرمال دانست و ادامه داد: پیش بینی حالت نرمال بصورت طبیعی نشان دهنده امکان بروز سیلاب است.

معاون امور آب وزارت نیرو با اشاره به بروز سیلاب خوزستان که در لحظه به 8 هزار و 700 متر بر ثانیه رسید گفت: این عدد بسیار بزرگی است که در دو قرن اخیر بی سابقه بوده است.

تقی زاده خامسی با بیان اینکه سیلاب علاوه بر خسارت، برکاتی نیز داشت، افزود: افزایش منابع آبی سبب افزایش 177 درصدی رهاسازی آب برای بخش کشاورزی و پرشدن تالاب‌ها است. با توجه به ضرورت لایه روبی، وزارت نیرو به ارگان‌ها اعلام کرده است که با ایجاد دیون هم می‌توانند این طرح را عملیاتی کنند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 210
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران