سازمان خصوصی سازی آینده برای همه؛ انواع سپرده و تسهیلات خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران به دست مهر درختی می نشانیم همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 316948 تاریخ : 1396/12/20-12:37:06
,8,
معاملات گواهی سپرده کالایی، کشف روزانه قیمت ها را به همراه دارد

مدیرعامل بورس کالای ایران:

معاملات گواهی سپرده کالایی، کشف روزانه قیمت ها را به همراه دارد

به تازگی شاهد اجرایی شدن یک ابزار مالی با عنوان گواهی سپرده کالایی در صنعت پتروشیمی بوده ایم به طوریکه به جای دادوستد فیزیکی محصول، گواهی سپرده محصول مورد معامله قرار می گیرد که این امر مزایای زیادی دارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت؛ نخستین گواهی سپرده کالایی پتروشیمی در راستای ارائه خدمات جدید بورس کالا به صنعت پتروشیمی به تازگی با معرفی و پذیرش انبار شرکت بازرگانی پتروشیمی به ظرفیت 200 هزار کیلوگرم، روی محصول پلی اتیلن سنگین بادی تولیدی پتروشیمی جم با حجم 44 تن انجام شد. 

در همین زمینه حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه هدف اصلی راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی ایجاد بازار مستمر و کشف روزانه قیمت کالاها است، گفت: در حال حاضر در عرضه های فیزیکی محصولات امکان کشف روزانه قیمت ها و استمرار معاملات کمتر وجود دارد؛ زیرا در بازار فیزیکی معاملات به صورت هفتگی انجام می شود.

به گفته سلطانی نژاد، در معاملات گواهی سپرده کالایی، به جای آنکه یک محصول دست به دست بچرخد، این سند آن کالا یا همان قبض انبار است که دست به دست می شود و  خود کالا در انبار استاندارد قرار می گیرد. 

مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه ابزار گواهی سپرده کالایی برای محصولات بادوام مناسب است، افزود: یکی دیگر از مزایای گواهی سپرده کالایی این است که مصرف کنندگان خردی که به انبارهای تولیدکننده دسترسی ندارند می توانند با خرید گواهی سپرده کالایی از بورس، به انبارهایی که نزدیک بازار مصرف آنها است، جهت تحویل کالای موردنیاز خود مراجعه کنند.

براساس این گزارش، شورای عالی بورس و اوراق بهادار در تاریخ 1393.03.12 گواهی سپرده کالایی را به عنوان ابزار مالی قانون بازار اوراق بهادار، شناسایی و تصویب کرد.

بر اساس این مصوبه " گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالا است و پشتوانه قبض انبار استانداردی است که توسط انبارهای مورد تایید بورس صادر می گردد."ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 216
رمزت رو فریاد بزن بانک صنعت و معدن هفدهمین سالگرد تاسیس بانک اقتصاد نوین پست بانک ایران موسسه اعتباری ملل بانک خاورمیانه