جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518688 تاریخ : 1399/06/11-10:28:32
,25,
مصرف آب در صنعت مس مطابق با استانداردهای جهانی است

مجری طرح جامع آب شرکت ملی صنایع مس ایران عنوان کرد

مصرف آب در صنعت مس مطابق با استانداردهای جهانی است

منصور محبی پورکانی گفت: طرح جامع آب به عنوان متولی تأمین آب برای بخش های مختلف شرکت مس، وظیفه تأمین آب برای معادن مس سرچشمه و میدوک را به عهده دارد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از شرکت ملی صنایع مس ایران، منصور محبی پورکانی مجری طرح جامع آب شرکت ملی صنایع مس ایران، گفت: برای تداوم تولید و رفع نگرانی در خصوص کم آبی، برنامه طرح جامع آب شناسایی منابع آب جدید پایدار و قابل اتکا، مدیریت منابع آب فعلی و تمرکز بر روش های نوین آبگیری و بازیافت آب به منظور بالابردن بازیافت آب است که به عنوان یکی از مهمترین این طرح ها طرح تأمین آب از خلیج فارس به عنوان یک راهکار اساسی و بلندمدت جهت تأمین آب در دستور کار شرکت مس قرار گرفته است.

وی افزود: هم اکنون پروژه شیرین سازی و انتقال آب از خلیج فارس در حال اجرا است و انشاالله تا پایان سال به سرچشمه خواهد رسید.

محبی پورکانی تصریح کرد: همچنین سد صفا نیز به عنوان یک منبع جدید برای تأمین آب پروژه درآلو مد نظر قرار گرفته است که عملیات اجرایی خطوط انتقال آن در حال اجراست.
مجری طرح جامع آب در ادامه گفت: یکی از مهم ترین اقداماتی که طرح جامع آب در سال گذشته در حوزه تأمین آب برای تولید و طرح های توسعه انجام داده، انجام مطالعات بیلان کلی آب و تعریف دو پروژه تمهیدات کوتاه مدت و بلندمدت دریافت آب خلیج فارس شامل احداث یک مخزن ذخیره جدید 150 هزار مترمکعبی و خطوط انتقال جدید به منظور افزایش ظرفیت ذخیره و انتقال و توزیع آب در منطقه سرچشمه است.
محبی پورکانی با بیان این که در حال حاضر و در مقایسه با سایر صنایع مشابه دنیا، جایگاه صنعت مس ایران در حوزه مصرف آب در روند تولید مطلوب و مساعد و حتی بالاتر از استانداردهای جهانی است، گفت: در حال حاضر میزان مصرف آب مس در مجتمع سرچشمه حدود 0.56 مترمکعب به ازای هر تن خاک ورودی است که با استانداردهای جهانی تطابق دارد. در این خصوص لازم به ذکر است که میزان مصرف آب در معادن مس شیلی که جزو بزرگ ترین معادن دنیا و با تکنولوژی روز جهانی است نیز حدود 0.6 مترمکعب به ازای هر تن خاک ورودی است.
به گفته محبی پورکانی طرح جامع آب با توجه به تجربیات موفقی که در اجرای پروژه های متعدد طی سال های متمادی داشته است، به ساختار درونی ای دست یافته که هم اکنون به راحتی عهده دار انجام کلیه پروژه های تخصصی تأمین آب و اجرای سیستم های آبگیری از باطله و همچنین اجرای سازه های ذخیره سازی باطله، است.
وی تصریح کرد: از این نظر می توان گفت طرح جامع آب از معدود مجموعه هایی در دنیاست که به صورت تخصصی روی مدیریت آب و باطله صنایع مس کار کرده و دریافت «گواهینامه سطح طلایی جامعه مدیریت سبز اروپا و تندیس بنیاد جهانی انرژی در سال 2016 بابت تأثیرات شگرف طرح جامع آب بر افزایش بهره وری و کاهش مصرف آب در فرآیند تولید مس» و «دریافت جایزه Victorian Engineering excellence) Awards (VEEA توسط مشاور طرح جامع آب (ATC) » در سال 2014 بابت مدیریت آب و باطله معدن مس سرچشمه نشان دهنده عملکرد موفق مجموعه صنعت مس است.
مجری طرح جامع آب شرکت مس گفت: طبق اظهارات مقامات کودلکو، پروژه های اجراشده در زمینه مدیریت آب باطله در ایران توسط طرح جامع آب جزو پروژه های پیشرو و موفق در دنیا است به طوری که این شرکت درخواست بازدید از سایت های ما و تبادل نظر در این زمینه را داشته اند.


ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 229
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران