در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512685 تاریخ : 1399/02/23-10:28:16
,15,
مشکلات واردات تجهیزات آی تی؛ این بار تخصیص ارز

مشکلات واردات تجهیزات آی تی؛ این بار تخصیص ارز

در حال حاضر برای تجهیزات آی تی تقاضا وجود دارد اما تعداد کالا محدود است و این موضوع به افزایش قیمت کالاها منجر شده، این در حالی است که به اذعان بخش خصوصی و واردکنندگان، پس از لغو ممنوعیت واردات تجهیزات آی تی و فراهم شدن امکان ثبت سفارش، ارزی به این کالاها تخصیص نمی یابد تا واردات انجام شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، چندی پیش اعلام شد وزارت صمت تصمیم دارد واردات هرگونه کالای خارجی دارای مشابه داخلی را ممنوع کند. اما ممنوعیت واردات برخی تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث اعتراض شرکت های تامین کننده و فعالان حوزه فناوری شده و سازمان نظام صنفی رایانه ای به این موضوع واکنش نشان داد و در نهایت نیز اعلام شد ممنوعیت واردات تجهیزات آی تی لغو شده است.

بعد از رفع ممنوعیت یک ماه ثبت سفارش برخی تجهیزات زیرساختی فناوری اطلاعات از سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت حالا واردکنندگان این بازار خبر از مشکلات جدید با بانک مرکزی می دهند. واردکنندگان کالاهای فناوری اطلاعات و ارتباطات می گویند که هنوز و بعد از گذشت دو ماه از سال 1399 موفق به دریافت ارز برای واردات کالاهای خود به کشور نشده اند.

در این راستا حمید توسلی، عضو کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران درباره واردات تجهیزات کالاهای آی سی تی گفت: از ابتدای سال 99 اعلام شد که تعداد زیادی از کالاهای آی تی تولید داخل دارد و واردات این کالاها ممنوع شده است. اما بعد از اعتراض واردکنندگان و بخش خصوصی، از سمت وزارت صمت اعلام کردند که ثبت سفارش طبق روال خودش انجام می شود.

وی ادامه داد: مرحله بعد از ثبت سفارش، تخصیص ارز توسط بانک مرکزی است که ما در حال حاضر در این قسمت دچار مشکل شدیم. در حالی که برای واردات کالاهای آی تی، پس از ثبت سفارش باید تخصیص ارز بگیرید و آنگاه کالا را وارد کنید که پس از آن کالا وارد گمرک شود، اکنون پس از ثبت سفارش در مرحله تخصیص ارز مانده ایم و در شرایطی که نه ارز نیمایی و نه ارز حاصل از صادرات به کالاهای آی تی تعلق نمی گیرد، عملا نمی توانیم کالایی وارد کنیم.

عضو کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران با بیان اینکه ما معتقدیم کالاهای صنف آی تی کالاهایی با اولویت بالا هستند و از این نظر با تصمیم گیرندگان اختلاف نظر داریم، افزود: هرچه در بستر اینترنت است، نیاز به تجهیزات سخت افزاری دارد. ما شرایط تحریم کشور را درک می کنیم اما بحث سر این است که کدام کالاها اولویت دارند. در دوران کرونا و دورکاری و قرنطینه، بانکداری دیجیتال و فروش های آنلاین، دانش آموز و دانشجو و مهندس برای انجام فعالیت های خود نیاز به تجهیزات سخت افزاری از تبلت و لپ تاپ و گوشی و اینترنت دارند.

توسلی با بیان اینکه انحصار تولید کالاهایی که به تکنولوژی بالا نیاز دارند، در دست چند کشور بزرگ در دنیاست، گفت: نمی توان گفت همه این کالاها را می توان در داخل تولید کرد. تا چند ماه پیش یک سری تجهیزات در انبارها بوده، اما اکنون بازار با کمبود مواجه شده است. با وجود تقاضا، کالایی در بازار نیست و هر کالایی که در بازار وجود دارد هم با قیمت شدید کالا مواجه شده است.

وی ادامه داد: همیشه به کالای آی تی به چشم یک کالای لوکس نگاه می کردند، اما باید روی این موضوع تاکید کنیم که این کالاها، کالاهای با اولویت بالا هستند. ممکن است به دلیل تحریم ها محدودیت هایی وجود داشته باشد اما همین محدودیت ها هم باید اولویت بندی شود. واردات تجهیزات آی تی جزو 10 اولویت اول است چون زندگی انسان ها در این بستر حرکت می کند و برای سرعت و صحت در کار، شرایط دورکاری، آموزش آنلاین، بانکداری الکترونیک و مثال هایی از این دست و لزوم آن برای همه مشخص شده که این کالاها چقدر ارزش و اهمیت دارد.

عضو کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران با اشاره به شرایطی که بانک مرکزی به تجهیزات آی تی ارز تخصیص دهد، اظهار کرد: در حال حاضر برای تجهیزات آی تی تقاضا وجود دارد اما تعداد کالا محدود است. وقتی کالایی در انبارها کاهش یابد، با افزایش قیمت مواجه می شویم، همانطور که همین الان هم انبارها خالی شده و این افزایش اتفاق افتاده، اما درصورتی که کالا وارد شود، حتما بر بازار تاثیرگذار است و قیمت ها کاهش می یابد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 202
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران