در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512430 تاریخ : 1399/02/20-10:16:33
,23,17,
مشوق ها و تسهیلات استفاده از سامانه های فروشگاهی

مشوق ها و تسهیلات استفاده از سامانه های فروشگاهی

به منظور شفاف سازی فعالیت های اقتصادی و سهولت در شناسایی درآمد واقعی مودیان و در نهایت، برقراری بیش از پیش عدالت مالیاتی در بخش صاحبان مشاغل، راه اندازی و بهره برداری از پایانه های فروشگاهی (صندوق مکانیزه فروش) در دستور کار سازمان امور مالیاتی کشور قرار گرفته است.

بانک و صنعت، براساس ماده 2 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، کلیه اشخاص مشمول، مکلف اند به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی کشور مقرر می کند، نسبت به ثبت¬نام در سامانه مودیان اقدام نمایند. در این راستا سازمان امور مالیاتی کشور، مشوق ها و تسهیلاتی را در ازای بکارگیری این سامانه توسط صاحبان مشاغل در نظر گرفته است که در این یادداشت قصد داریم به آنها اشاره کنیم:
براساس ماده 17 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است در پنج سال اول پس از استقرار سامانه مودیان، به منظور تشویق صاحبان مشاغلی که فروش های خود را با استفاده از پایانه فروشگاهی انجام داده و کالاها و خدمات موردنیاز خود را نیز از واحدهای اقتصادی عضو سامانه مودیان خریداری کنند، معادل بیست درصد(20%) مالیات بر ارزش افزوده ای که مودی در هر دوره به سازمان پرداخت می کند یا یک درصد (1%) فروش وی (هرکدام کمتر باشد)، حداکثر تا شصت میلیون ریال (60,000,000) در هر دوره مالیاتی به عنوان پاداش همکاری مودی، از مالیات بر ارزش افزوده دوره بعدی وی (و در صورتی که بیش از مالیات آن دوره باشد، دوره های بعد از آن) کسر کند.لازم به ذکر است، پاداش مودیان موضوع این ماده که طبق قانون، مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیستند، از مالیات عملکرد آنها در همان سال کسر می شود. پاداشی که به این مودیان تعلق می گیرد، از پنجاه درصد (50%) مالیات عملکرد ابرازی آنان بیشتر نخواهد بود.
مطابق ماده 18 قانون مذکور، سازمان امور مالیاتی موظف است به منظور تشویق مصرف کنندگان نهائی (اشخاص حقیقی) که خریدهای خود را از فروشندگان مجهز به پایانه فروشگاهی و از طریق شبکه پرداخت بانکی انجام می دهند، از هر ده صورتحساب الکترونیکی صادرشده توسط پایانه های فروشگاهی، یک صورتحساب را از طریق قرعه کشی و به صورت برخط انتخاب کرده و دو برابر مبلغی را که خریدار براساس آن صورتحساب به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نموده است، به حساب بانکی وی واریز نماید. در این راستا، مصرف کنندگان نهائی که از فروشندگان مجهز به پایانه فروشگاهی و از طریق شبکه پرداخت بانکی خرید می کنند، در صورت تمایل می توانند صورتحساب های خرید خود و جوایز تعلق گرفته را مشاهده کنند.گفتنی است، جوایز موضوع این ماده تا میزان معافیت مالیات بر درآمد حقوق موضوع ماده (84) قانون مالیات های مستقیم برای هر شخص در سال از شمول مالیات و تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوط به این جایزه، معاف است. همچنین مصرف کنندگان نهائی می توانند از اصالت صورتحساب های صادرشده توسط فروشندگان، اطمینان حاصل کنند.
یکی از تسهیلاتی که سازمان امور مالیاتی در راستای استفاده از پایانه های فروشگاهی در نظر گرفته است، پذیرش اظهارنامه ها بدون رسیدگی به آنهاست. این سازمان، اظهارنامه های مالیات بر عملکرد اشخاص مشمول را که تمامی مقررات این قانون را رعایت کرده اند و آن را بر مبنای اطلاعات مندرج در سامانه مودیان، تنظیم و در مهلت مقرر ارائه نموده اند از طریق انطباق با اطلاعات پایگاه داده سازمان، راستی آزمایی کرده و در صورت عدم مغایرت با اطلاعات پایگاه مذکور، اظهارنامه تسلیمی را بدون رسیدگی قبول می کند. بر این اساس، به منظور حصول اطمینان از صحت اسناد اظهار شده در سامانه مودیان، سازمان امور مالیاتی مجاز است حداکثر (دو و نیم درصد %2,5) مودیان مشمول قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده را که عضو سامانه مودیان هستند، به صورت تصادفی (به قید قرعه) انتخاب کرده و دفاتر آنان را مطالبه یا برای مشاهده دفاتر و اسناد، به محل کار آنان مراجعه کند. همچنین مودیان می توانند اظهارنامه مربوط به مالیات عملکرد خود را از طریق سامانه مودیان ارائه کنند. در این حالت، اطلاعات مربوط به خرید و فروش مودی، عینا به اظهارنامه مالیات بر عملکرد وی منتقل شده و مودی تنها موظف به ثبت سایر اقلام اطلاعاتی نظیر حقوق و دستمزد، اجاره و استهلاکات بر اساس مقررات مربوطه است.
گفتنی است وفق ماده 20 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، سازمان امور مالیاتی مکلف است آن دسته از اشخاص مشمولی که تمامی تکالیف مقرر در این قانون را رعایت کرده و از نرم افزارهای حسابداری مورد تأیید کارگروه راهبری سامانه مودیان استفاده می کنند، از ارائه دفاتر یا اسناد و مدارک موضوع قوانین مالیات های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده مستثنا کند.
براساس ماده 21 قانون فوق، به سازمان امور مالیاتی اجازه داده می شود در صورت ثبت نام مودی در سامانه مودیان و انجام تکالیف قانونی مربوطه، بدهی مالیات بر ارزش افزوده وی را که مربوط به سال1396 و قبل از آن است، مطابق دستورالعمل قطعی نموده و کلیه جریمه های متعلقه را به مدت سه سال تعلیق نماید. در پایان باید خاطر نشان کرد، در صورت ارتکاب مودی به تخلفات مذکور در ماده (9) این قانون در طول زمان تعلیق و محکومیت وی در هیئت حل اختلاف مالیاتی، مودی حسب رأی هیئت، ملزم به پرداخت تمام یا بخشی از جریمه های تعلیق شده خواهد بود. پس از انقضای مهلت فوق الذکر، در صورت عدم ارتکاب تخلفات ماده (9)، جریمه های تعلیق شده بخشوده می شود.


سازمان امور مالیاتیارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 176
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران