در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515654 تاریخ : 1399/04/18-11:01:46
,17,
مشخصات کارت های بازرگانی مشکوک به بانک مرکزی اعلام شد

مشخصات کارت های بازرگانی مشکوک به بانک مرکزی اعلام شد

گمرک ایران اقدام به اعلام مشخصات کارت های بازرگانی مشکوک به سازمان توسعه تجارت ایران، دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی کرده و از احتمال اجاره ای بودن آنها خبر داده است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی معاون گمرک ایران اظهار داشت: تمامی کارت های بازرگانی مشکوک، در مسیر قرمز انتخاب مسیر اظهارنامه قرار گرفته و هیچگونه تسهیلاتی از سوی گمرک به این کارت های بازرگانی اعطا نشده و همچنین اقدامات تنبیهی لازم نیز در خصوص این کارت های بازرگانی، اِعمال و اجرا شده است.

وی با اشاره به اقدامات گمرک درباره پیگیری برگشت ارز صادراتی تصریح کرد: با توجه به لزوم تودیع تعهد صادرکنندگان جهت بازگشت ارز حاصل از صادرات، با عنایت به شائبه افزایش صادرات غیرمتعارف توسط برخی از صاحبان کالاهای صادراتی و احتمال اجاره ای بودن کارت های بازرگانی آنها، احصاء شاخص های عمومی عملیات مشکوک در رویه صادرات در دستور کار قرار گرفته و شاخص های اشاره شده در 10 بند طی بخشنامه ای طبقه بندی شده در دی ماه سال 97 به کلیه گمرکات اجرایی کشور ابلاغ شده است.

ارونقی افزود: متعاقب این امر، گمرک ایران علاوه بر الزام تمام صادرکنندگان به سپردن تعهد فروش ارز حاصل از صادرات به صورت سیستمی، طی 13 فقره نامه طبقه بندی شده، اقدام به اعلام مشخصات کارت های بازرگانی مشکوک به سازمان توسعه تجارت ایران، دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت و بانک مرکزی کرده و در نامه های صادره به صادرات غیرمتعارف صاحبان کالاهای صادراتی ارایه و احتمال اجاره ای بودن آنها تصریح شده است.

ارونقی همچنین با اشاره به کارگروه تشکیل شده در این خصوص بیان کرد: چنانچه در طول دوره اعتبار کارت بازرگانی، گزارشی مبنی بر رفتار سوء دارنده کارت بازرگانی دریافت شود، وزارت صنعت، معدن و تجارت در صورت احراز می تواند تا زمان حصول رسیدگی توسط مراجع ذی ربط، نسبت به تعلیق یا ابطال کارت بازرگانی اقدام کند.

کمیته پایش تعهدات ارزی صادرکنندگان راه اندازی می شود

کمیته پایش تعهدات ارزی صادرکنندگان در اتاق ایران و اتاق های سراسر کشور راه اندازی می شود. رویکرد این کمیته، تسهیل فرآیند بازگشت ارز به چرخه اقتصادی از طریق شناسایی فرآیندهای دست و پاگیر، پیچیده و طولانی سیاست های ارزی و تجاری کشور، انتقال آنها به مراجع مربوط و تلاش برای اصلاح آنها است.

براساس دستور غلامحسین شافعی، رییس اتاق ایران، کمیته پایش تعهدات ارزی صادرکنندگان با هدف رصد وضعیت بازگشت ارز صادراتی، ایجاد شفافیت، شناسایی صادرکنندگان واقعی از سوءاستفادکنندگان، شناخت مشکلات و موانع موجود در این وادی و تسهیل فرآیند بازگشت ارز، راه اندازی می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 171
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران