از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516853 تاریخ : 1399/05/07-16:49:43
,10028,4,
مروری بر جریمه های عدم استفاده از ماسک در کشورهای مختلف

مروری بر جریمه های عدم استفاده از ماسک در کشورهای مختلف

همزمان با شیوع کروناویروس جدید تقریبا تمامی کشورها قوانینی را برای رعایت پروتکل های بهداشتی تعیین کرده اند اما در این میان کشورهایی استفاده از ماسک را اجباری کرده اند و در برخی از این کشورها برای عدم رعایت این قانون جریمه های نقدی و غیر نقدی تعیین شده است.

به گزارش بانک و صنعت، در این گزارش به برخی از جریمه های سنگینی که تاکنون کشورها به منظور شیوع کروناویروس برای افرادی که پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک را رعایت نمی کنند، در نظر گرفته، اشاره شده است:

آلمان

در اکثر ایالت های آلمان همه افراد بالای شش سال باید در مناطق مشخص شده ماسک به صورت داشته باشند و دهان و بینی خود را بپوشانند؛ مجازاتی که برای نقض کنندگان این قانون در نظر گرفته شده است از هشدار گرفته تا جریمه نقدی را شامل می شود. برای مثال در ایالت بایرن برای افرادی که مکررا از رعایت این تدابیر تخطی کنند و در مراکز عمومی مانند مغازه ها از ماسک استفاده نکنند جریمه نقدی 150 یورویی و برای تکرار این کار تا 300 یورو تعیین شده است. همچنین این ایالت برای مراکزی که برای کارکنان خود ماسک تهیه نکنند 5000 یورو جریمه نقدی تعیین کرده است.

بلژیک

در شهر بروکسل، دولت برای افرادی که در وسایل نقلیه از داشتن ماسک خودداری کنند، مبلغی معادل 250 یورو جریمه در نظر گرفت البته این قانون در بلژیک برای تمامی افراد بالای 12 سال اجباری است.

ایتالیا

در ابتدای شیوع کروناویروس دولت ایتالیا از 60 میلیون جمعیت خود خواست تا جایی که امکان دارد، در خانه بمانند. نخست بخش شمالی کشور و شهرهای بزرگی نظیر میلان قرنطینه شدند و برگزاری تمامی رویدادهای فرهنگی و اقتصادی تعطیل شد؛ از ورزشگاه و سینما گرفته تا کافه و رستوران که به تدریج این محدودیت خروج به تمام کشور تعمیم پیدا کرد. شهروندان این کشور فقط برای کار ضروری حق داشتند از خانه خارج شوند و اگر قادر نبودند دلیل موجهی برای خروج به مأموران نظارت شهری ارائه کنند پرداخت جریمه 206 یورویی در انتظار آنان بود.

فرانسه

«امانوئل ماکرون»، رئیس جمهوری فرانسه پیش از این و در اوج همه گیری بیماری کووید-19 اعلام کرد که کشورش در «جنگ» است و افزود: ما نه با یک ارتش یا ملت دیگر بلکه با دشمنی نامرئی و لمس نشدنی می جنگیم که در حال پیشروی است. از سوی دیگر فرانسه 100 هزار مامور پلیس را روانه معابر شهرها کرد تا مردم اجازه نداشته باشند به راحتی از خانه خارج شوند و با هم تماس داشته باشند. در زمان اوج شیوع این بیماری در این کشور، فرانسوی ها ملزم بودند تا برای خروج از خانه گواهی ویژه را تکمیل کنند که دلیل موجه خروج شان در آن قید شده باشد. همچنین جریمه شکستن قرنطینه خانگی، عدم استفاده از ماسک و خروج از خانه بدون دلیل موجه تا 135 یورو تعیین شده بود.

استرالیا

مقامات این کشور در زمان اعمال تدابیر سختگیرانه جریمه بسیار سنگینی برای شکستن قرنطینه تعیین کردند و برای افرادی که مقررات محدودیت رفت و آمد را رعایت نمی کردند تا سقف 50 هزار دلار استرالیا جریمه در نظر گرفته شده بود.

ایالات متحده

مقامات مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالات متحده این اجازه را داشتند تا به منظور پیشگیری از شیوع کروناویروس، تردد و رفت و آمد افراد میان ایالت های مختلف را ممنوع کنند و نخستین کسانی که از ووهان چین به آمریکا بازگشتند در یک پایگاه نظامی در کالیفرنیا قرنطینه شدند. همچنین در برخی ایالت ها مقررات محدودیت رفت و آمد اجرا و اجتماع بیش از 50 نفر نیز ممنوع شد.

آذربایجان

پلیس جمهوری آذربایجان نیز اجازه داشت شهروندان را در صورت استفاده نکردن از ماسک جریمه کند. میزان این جریمه ها از 50 تا 400 منات تعیین شد.

همچنین مجلس ملی جمهوری آذربایجان جریمه هایی را برای عدم پوشیدن ماسک تصویب کرد.

ازبکستان

در این کشور و بر اساس تصمیم کمیسیون ویژه مبارزه با کروناویروس، فعالیت شرکت های اتوبوسرانی و حمل و نقل عمومی شهری تنها با رعایت مقررات بهداشتی ازجمله اجباری بودن داشتن ماسک برای رانندگان و مسافران امکان پذیر بود.

گرجستان

در گرجستان و بنابر اعلام وزیر دادگستری شهروندان برای حضور در مراکزخدمات عمومی ملزم به استفاده از ماسک شدند.

ارمنستان

ستاد مبارزه با کرونا ارمنستان نیز شهروندان را ملزم به استفاده از ماسک در همه اماکن عمومی کرد که پرداخت جریمه 10 هزار درام (حدود 20 دلار) برای خاطیان تعیین شد.

هند

در این کشور نیز میزان جریمه استفاده نکردن از ماسک در برخی ایالت ها تا 100 روپیه و در برخی 500 و در تعدادی مناطق 2000 تا 5000 روپیه هم تعیین شد.

پاکستان

مقامات پاکستان نیز پیش از این اعلام کردند شهروندان این کشور که هنگام تردد در خیابان و اماکن عمومی از ماسک استفاده نکنند، جریمه شده یا حتی زندانی می شوند.

ترکیه

در ترکیه نیز مقامات این کشور مردم بیش از نیمی از استان ها را برای تردد در اماکن عمومی ملزم به زدن ماسک کردند. همچنین پس از برداشتن محدودیتهای ناشی از قرنطینه سراسری در ترکیه و در پی تصمیم گیری استانداری ها و فرمانداری های شهرهای بزرگ این کشور و به منظور کاستن از شیوع کروناویروس مردم 42 استان از 81 استان ترکیه ملزم به زدن ماسک در معابر و اماکن عمومی شدند که حبس در زندان یا پرداخت جریمه نقدی برای خاطیان در نظر گرفته شد.

همچنین در کشورهای عربی مجازات هایی را برای عدم استفاده از ماسک تعیین کرده اند.

کویت

وزارت بهداشت کویت اواخر اردیبهشت ماه طی بخشنامه ای اعلام کرد: هر یک از افراد در صورت عدم استفاده از ماسک و یا پوشاندن دهان و بینی به سه ماه زندان یا پنج هزار دینار جریمه محکوم میشوند.

الجزایر

استفاده از ماسک اجباری در این کشور الزامی شد و حتی برای عدم استفاده از ماسک داخل خودروهای شخصی هم جریمه ای حدود 50 یورویی تعیین شد.

قطر

از اواخر اردیبهشت ماه بود که قطر مقررات و محدودیت های اجتماعی سختی را برای مبارزه با شیوع کرونا هدف قرار داد. بر این اساس افرادی که در اماکن عمومی از ماسک استفاده نمی کردند، با مجازات تا 3 سال حبس روبرو بودند. علاوه بر حبس برای متخلفان مجازات مالی 200 هزار ریال (55 هزار دلار) در نظر گرفته شد.

مراکش

در مراکش نیز از اوایل ماه آوریل (حدود سه ماه قبل) استفاده از ماسک اجباری و به افراد هشدار داده شد که در صورت سرپیچی از این قانون 1300 درهم جریمه نقدی و یا سه ماه حبس در انتظار آنها خواهد بود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 196
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران