تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515948 تاریخ : 1399/04/24-14:40:28
,17,
مرز سومار بین ایران و عراق هنوز فعال نشده است

سخنگوی گمرک ایران:

مرز سومار بین ایران و عراق هنوز فعال نشده است

سخنگوی گمرک ایران گفت: علیرغم صدور مجوز بازگشایی رسمی مرز مندلی (سومار) از سوی نخست وزیر عراق و بازگشایی رسمی، فعالیت تجاری این مرز هنوز آغاز نشده است.

به گزارش بانک و صنعت، سید روح اله لطیفی اظهار داشت: با وجود بازگشایی رسمی گذرگاه مندلی عراق در روزشنبه 21 تیرماه، توسط نخست وزیر این کشور، به دلیل نیاز به هماهنگی های بیشتر برای شیوه های فعالیت و تفاهم بر سر موضوعاتی از قبیل تعیین اولویت اقلام صادراتی، تعیین تکلیف محموله مصالح ساختمانی متوقف در مرز که به یک هزار و 500 کامیون کالا می رسد، روش های تخلیه کالا، محل تخلیه کالا، مسائل اداری و مجوزها، اجرای پروتکل های بهداشتی و … تا زمان از سرگیری عملیات تجاری، باید منتظر ماند.

سخنگوی گمرک ایران افزود: بر اساس تصمیم اتخاذ شده، طرف عراقی برای فعالیت این مرز در دو روز در هفته و هر روز 250 کامیون کالای صادراتی ایران، اعلام آمادگی کرده است و روزهای یکشنبه و چهارشنبه را برای انجام پذیرش کالا پیشنهاد کرده است.

وی گفت: گمرک آمادگی دارد به محض جمع بندی موضوعات مورد اشاره با طرف عراقی، تشریفات و عملیات گمرکی را در سریع ترین زمان ممکن انجام دهد، لذا از صاحبان کالا و تجار درخواست می شود تا از سرگیری فعالیت تجاری این مرز از ارسال کالا به آن خودداری کنند.

لطیفی در ادامه افزود: با فعال شدن مرز سومار، سومین مرز تجاری ایران و عراق در بخش عربی این کشور فعال خواهد شد که با احتساب 3 مرز و 4 بازارچه فعال مرزی ایران و عراق در منطقه کردستان این کشور، جمع مرزهای تجاری فعال با عراق به 10 گذرگاه می رسد.

وی تصریح کرد: خبر مربوط به موافقت عراق مبنی بر واردات 500 کامیون کالا در هفته از ایران صرفاً مرتبط با استان دیاله عراق است که بخش کمی از کل تجارت دو کشور را شامل می شود.

سخنگوی گمرک ایران افزود: امیدواریم مرزهای خسروی و چذابه نیز به زودی به این تعداد مرزهای فعال، اضافه شوند.

وی گفت: مرزهای ایران با عراق در بخش اقلیم کردستان در زمان بسته بودن مرزهای تجاری بخش عربی این کشور، بار تجارت دو کشور را به دوش می کشید و با گشایش مرزها در بخش عربی و با امید به بازگشت فعالیت به حالت عادی در آینده ای نزدیک، انتظار داریم تردد و انجام تشریفات گمرکی در مرزهای باشماق، پرویزخان، تمرچین و بازارچه های مرزی کیله، شیخ صله، شوشمی و سیرانبند روان تر انجام شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 205
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران