جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520661 تاریخ : 1399/07/13-09:49:43
,11,
مردم عوارض الکترونیکی را پرداخت نکنند جریمه می شوند

معاون وزیر راه خبر داد

مردم عوارض الکترونیکی را پرداخت نکنند جریمه می شوند

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: طی تفاهمنامه ای که وزارت راه با پلیس راه به امضا رساند، از این پس پلیس راه مسئول ارسال پیامک به خودروهای عبوری از آزادراه هاست.

به گزارش بانک و صنعت، خیرالله خادمی درباره دریافت الکترونیکی عوارض آزادراه ها که اخیراً رئیس جمهور نیز بر توسعه آن تأکید داشته است، گفت: از دو سال پیش این کار را در چند آزادراه که مدیریت آن در اختیار وزارت راه بوده و به آزادراه های دولتی مشهورند، آغاز کردیم؛ با نصب تجهیزات و راه اندازی سامانه های مورد نیاز، خودروها بدن توقف برای پرداخت نقدی عوارض تردد می کنند و سپس برای مالک خودرو پیامک ارسال می شود تا عوارض را پرداخت کند.

وی ادامه داد: مشکلی که به وجود آمد این بود که پرداخت عوارض از سوی صاحبان خودروها با استقبال مواجه نشد؛ در حالی که می بایست مردم حداکثر تا 48 ساعت پس از دریافت پیامک، عوارض عبور از آزادراه را از طریق سامانه ها و اپلیکیشن های موبایلی پرداخت کنند؛ اما در حال حاضر تنها 50 درصد مردم این عوارض را پرداخت می کنند. اگر مردم استقبال نکنند، این روند با توجه به اینکه نگهداری و تعمیر آزادراه از محل درآمد عوارض عبور است، متوقف خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور تصریح کرد: در آزادراه های جدید مانند قطعه یک تهران-شمال و همت-کرج، از همان ابتدای بهره برداری با استفاده از نصب تجهیزات لازم، زیرساخت دریافت الکترونیکی عوارض را ایجاد کردیم؛ سرمایه گذار بخش خصوصی در این دو آزادراه (بنیاد مستضعفان) هم از این طرح استقبال کرد؛ اما اتفاقی که افتاد این بود که تنها 30 تا 35 درصد مردم در ابتدای راه اندازی این آزادراه ها، عوارض عبوری خودروهای خود را الکترونیکی پرداخت می کردند که در ادامه فعالیت آزادراه، آمار عوارض دهندگان به 25 درصد خودروهای عبوری کاهش یافت.

به گفته خادمی، سرمایه گذار بخش خصوصی این نگرانی را پیدا کرد که نتواند به منابع سنگینی که برای ساخت این دو آزادراه هزینه کرده، دسترسی یابد به خصوص آزادراه تهران-شمال که درآمد بنیاد مستضعفان حاصل از عوارض خودروهای عبوری در قطعه یک می بایست برای ساخت قطعه 2 این آزادراه هزینه شود؛ لذا سرمایه گذاران درخواست کردند که مجدداً اخذ عوارض به حالت دریافت سنتی و دریافت نقدی عوارض برگردد که این اتفاق در آزادراه های تهران-شمال و همت-کرج پیاده سازی شد.

وی تأکید کرد: توانستیم تفاهم نامه ای میان پلیس راه راهور ناجا و وزارت راه و شهرسازی به امضا برسانیم که بر اساس آن اقدامات خوبی برای ارسال اطلاعات خودروهای ترددی از سامانه های نصب شده در آزادراه های مذکور به سامانه های پلیس راه صورت گرفت؛ اقدام سنگینی بود و دو ماه اجرای مفاد این تفاهم نامه طول کشید؛ چون هم باید زیرساخت های الکترونیکی راهور ارتقا می یافت و هم سامانه وزارت راه با پلیس راهور در تقاطع قرار می گرفت.

معاون وزیر راه ادامه داد: در آخرین نشستی که با راهور داشتیم، اعلام شد که ارتباط این دو سامانه برقرار شده و می توانیم به خودروهای عبوری از آزادراه ها از طریق سامانه پیامکی پلیس راهور پیامک بزنیم؛ در صورتی که صاحبان خودروها طی مدت مشخصی اقدام به پرداخت عوارض نکنند، جریمه خواهند شد. در این صورت شرایطی به وجود می آید تا مردم ترغیب به پرداخت عوارض کنند در این صورت نه مردم جریمه می شوند و نه بخش خصوصی از سرمایه گذاری ای که در ساخت آزادراه داشته، متضرر می شود.

خادمی تصریح کرد: تا قبل از این، پیامک پرداخت عوارض را شرکت مجری عوارض الکترونیکی آزادراه ها به صاحبان خودروهای عبوری ارسال می کرد که از این پس این پیامک را پلیس راهور به مردم می دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 118
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران