در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514130 تاریخ : 1399/03/20-14:52:34
,1,
مراقب اسکناس و ایران چک های جعلی باشید

مراقب اسکناس و ایران چک های جعلی باشید

کلاهبرداران و جاعلان همواره تلاش می کنند با ارائه اسکناس ها و ایران چک های جعلی و تقلبی به شعب بانک ها به اهداف شوم خود دست پیدا کنند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک رفاه کارگران، یکی از مسائل و چالش های کارکنان شبکه بانکی در حوزه صف، دریافت اسکناس ها و ایران چک های جعلی از برخی از مشتریان است که در تلاش اند پول های تقلبی و ناسالم را وارد جریان نقدی پول کنند.
از این رو، هوشیاری کارکنان در شعب بانک ها و کنترل نکات ایمنی در این گونه مواقع، کلاهبرداران را در رسیدن به اهداف شان ناکام می گذارد. ضروری است که کارکنان در دریافت این گونه اسکناس ها و ایران چک ها کنترل های لازم را صورت دهند و در انجام عملیات بانکی دقت نظر داشته باشند.
در همین راستا، ویژگی های امنیتی ایران چک های جدید به شرح زیر است:
1- واتر مارک: تصویر سه بعدی یک پرنده و عدد 50 به صورت روشن (الکترو تایپ) در خمیر کاغذ قرار گرفته و در مقابل نور قابل رویت است.
2- نخ امنیتی پنهان: این نخ که عبارت I.R.IRAN روی آن درج شده، درون کاغذ قرار گرفته است.
3- نخ امنیتی پنجره ای: این نخ از نوع هولوگرافیکی با ریز نوشته به گونه ای درون کاغذ قرار گرفته که قسمتی از آن نمایان و قسمتی دیگر در بطن کاغذ مخفی است و با قرار دادن ایران چک از رو در مقابل نور تمام نخ نمایان خواهد شد.
4- طرح مکمل: این طرح به صورت تصویری و عدد ارزشی (50) به گونه ای چاپ شده است که قسمتی از طرح در رو و قسمتی دیگر در پشت ایران چک قرار گرفته در مقابل نور همدیگر را کامل می کنند.
5- چاپ برجسته: این چاپ در 3 رنگ انجام شده است که به سهولت با انگشتان دست قابل لمس و شناسایی است.
6- طرح مخفی: این طرح در چاپ برجسته به صورت مخفی قرار دارد و با قرار دادن ایران چک در راستای چشم به شکل تقریباً افقی در مقابل نور نمایان خواهد شد.
7- طراحی خطی: طراحی تمامی نقوش ایران چک به صورت خطی و با استفاده از نرم افزارهای امنیتی انجام گرفته است و هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است. در صورتی که در نمونه های جعلی خطوط از ترکیب نقاط رنگی تشکیل شده اند و به راحتی به وسیله ذره بین قابل تشخیص اند.
8- طراحی خطی سه بعدی: طراحی ویژه ای که در آن نقش ها به صورت برجسته به نظر می آیند.
9- ریز نوشته (میکرو پرینت): نوشته های بسیار ریزی که با ابزار بزرگ نمایی قابل مشاهده است و تنها به وسیله دستگاه های چاپ امنیتی چاپ می شوند.
10- مرکب فلورسنت: نوعی مرکب که در چاپ افست بخش هایی از طرح به کار می رود. این مرکب با تابش نور ماوراء بنفش، بازتاب نور شدید داشته و به رنگ سبز فسفری تغییر می کند.
11- چاپ نامرئی: بخش هایی از تصویر یک پرنده و عدد 50 با مرکب نامرئی چاپ شده است که زیر نور ماوراء بنفش با رنگ های قرمز و آبی به صورت مکمل نمایان می شوند.
12- شماره سریال: چاپ شماره سریال ها با استفاده از مرکب قرمز و مشکی فلورسنت بوده و تحت تابش نور ماوراء بنفش به رنگ های طلایی مایل به زرد و سبز تغییر رنگ می دهند و همچنین الیاف فلورسنتی نامرئی در پشت و روی کاغذ ایران چک وجود دارد که تحت تابش اشعه ماوراء بنفش در چهار رنگ زرد، سبز، قرمز و آبی قابل مشاهده خواهد بود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 181
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران