تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 312062 تاریخ : 1396/10/03-19:46:38
,5,
مدیریت عملیات مهار فوران چاه 147 رگ‎سفید عالی و کارآمد است

مدیرعامل اسبق شرکت نفت مناطق مرکزی:

مدیریت عملیات مهار فوران چاه 147 رگ‎سفید عالی و کارآمد است

مدیرعامل اسبق شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، مدیریت عملیات مهار فوران چاه 147 رگ سفید را عالی و کارآمد خواند و گفت: به طور معمول در چنین عملیاتی، حوادثی رخ می‎دهند اما با کمک مدیریت مناسب این عملیات تاکنون هیچ حادثه‎ای رخ نداده و باید از چنین مدیریتی قدردانی کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از مهدی فکور که سابقه حضور در عملیات مهار چاه های نفت و گاز را دارد، با بیان این مطلب افزود: وضعیت رگ‎سفید قابل قیاس با سایر مخازن نیست. هر چاه موقعیت جفرافیایی و مخزنی مخصوص خود را دارد و نمی توان چاه های گوناگون را با هم مقایسه کرد.

وی با بیان این‎که گ سفید مخزنی دارای گسل ها و شکستگی های بسیار است، ادامه داد: فشار مخزن رگ‎سفید حدود 3200 PSI است و قابل قیاس با سایر مخازن نیست. در چاه 147 رگ سفید ما با عمق زیاد محل فوران و فشار بالا رو به رو هستیم. در عمق زیاد هر عملی که انجام می شود بسیار طول می کشد تا به محل حادثه برسد و در نتیجه مشکل دیرتر حل می شود.

فکور با اشاره به اجرای همزمان دو طرح مهار از سطح و مهار از عمق گفت: در مهار فوران این چاه از هر دو روش متداول استفاده می شود و این روش ها در گذشته در کشور امتحان شده و جواب داده اند و استفاده همزمان از آنها بسیار منطقی است.

به گفته وی، نمی توان اتفاقات را در دل زمین پیش بینی کرد و اطلاعات مدون از پیش وجود ندارد؛ با حفر چاه انحرافی که براساس اطلاعات مهندسی نفت صورت می‎گیرد می توان اطلاعات بیشتری از دل زمین و نزدیک چاه 147 به دست آورد و تصمیم گیری برای نحوه مهار راحت تر خواهد بود.

فکور تیم مهار فوران این چاه را با تجربه و متخصص خواند و اظهار کرد: تیم بسیار متخصص و با تجربه‎ای در حال فعالیت برای مهار فوران این چاه هستند و باید تیمی که در حال فعالیت هستند از لحاظ روحی حمایت و تشویق شوند زیرا شرایط کار در پای این چاه بسیار دشوار است.

وی با اشاره به اینکه نوع مخزن رگ سفید، فشار سر چاه و عمق حادثه، همچنین کج شدن برخی تجهیزات سر چاه وجوه متمایز این چاه نسبت به چاه های دیگر است، گفت: طبیعی است که در این شرایط افرادی که در منطقه هستند با داشتن اطلاعات بیشتر از وضعیت کنونی می توانند تصمیمات بهتری با مشورت اخذ کنند و همه مکلف به کمک به آنها هستیم.

فکور در پایان ابراز امیدواری کرد که تجارب حاصل در این عملیات مستندسازی شود. ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 203
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران