سازمان خصوصی سازی خانه پارسیان ، عبور از رمز عبور خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 449245 تاریخ : 1397/11/29-15:27:21
,8,
مدیریت ریسک با مدل جدید اختیار فروش تبعی

پارچینی مطرح کرد:

مدیریت ریسک با مدل جدید اختیار فروش تبعی

در دستور العمل جدید اوراق اختیار فروش تبعی تهدیدهای معامله به میزان چشمگیری کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، مهدی پارچینی، سرپرست معاونت بازار شرکت بورس و اوراق بهادار تهران در دومین همایش تامین مالی از طریق بازار سرمایه در خصوص مکانیسم فعالیت اوراق فروش تبعی توضیحاتی ارایه داد.

پارچینی با اشاره به کارکردهای اختیار فروش تبعی گفت: پتانسیل اوراق تبعی برای سرمایه گذاری در بورس بسیار زیاد است و کارکردهای آن باعث شده تا این اوراق یکی از مهمترین ابزارهای بورسی شناخته شود. موضوع اوراق اختیار فروش تبعی به عنوان ابزاری اطمینان بخش و مبتنی بر سهام مطرح شد و ابزار از مرداد سال 91 تا سال 95 مورد استفاده قرار گرفت.

وی ادامه داد: این ابزار از سال 95 با ویژگی های جدید ارایه شد و با دو کارکرد مورد استفاده قرار گرفت. فاز اول آن مبتنی بر سهام و فاز دوم آن که از آذر سال 97 فعال شد مبتنی بر شاخص اوراق بهادار بود.

سرپرست معاونت بازار شرکت بورس و اوراق بهادار تهران آماری در زمینه تامین مالی از طریق این ابزار ارایه داد و گفت: تا سال 95 میزان تامین مالی از طریق اوراق تبعی به چهار هزار و 245 میلیارد ریال رسید.

وی افزود: سال 96 نیز میزان تامین مالی از این طریق به 23هزار و 544 میلیارد ریال رسید و در 9 ماهه نخست سال 97 این تامین مالی بالغ بر  2هزار و 645 میلیارد ریال شد. دلیل کاهش این رقم نسبت به سال قبل نیز، مربوط به بازبینی و تدوین مجدد دستورالعمل آن در سال 97 بود که خوشبختانه با موفقیت به پایان رسید.

این مدیر بورسی دلایل بازنگری در دستور العمل اوراق اختیار فروش تبعی را تشریح کرد و گفت: مدیریت ریسک دارنده اوراق اختیار فروش تبعی، یکی از مهمترین دلایل این بازنگری بود. صادرکنندگان اوراق اختیار فروش تبعی تحت تاثیر ریسک های بسیار زیادی قرار می گرفتند که در دستور جدید این موارد برطرف شد.

پارچینی افزود: در شرایط جدید پوشش ریسک به میزان بسیار زیادی افزایش داشت. همچنین در دستورالعمل جدید اوراق اختیار فروش تبعی معامله دارایی پایه توسط مجری تامین مالی و سرمایه گذار صورت می گیرد و این موضوع تهدیدهای معامله را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

وی در پایان بیان کرد: اوراق اختیار فروش تبعی با مشخصاتی که دارد می تواند سرمایه گذاران ریسک گریز بسیاری را جذب کند و شرایطی را فراهم آورد تا با این اوراق شاهد تامین مالی در بخش های مختلف اقتصادی کشور باشیم.

 

فاضلیان : شفافیت، مهمترین ویژگی صندوق های زمین و ساختمان است

در این همایش همچنین محسن فاضلیان مدیرعامل تامین سرمایه بانک مسکن ، صندوق های زمین و ساختمان را از ابزارهای اصلی تامین مالی در بازار سرمایه دانست و گفت: مهمترین ویژگی این ابزار  شفافیت است .

وی سپس به مزایای تامین مالی از طریق صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان اشاره کرد و افزود: ساختار مالی اصلاح شده،استفاده از امکانات بانک مسکن،  رعایت کیفیت در ساخت  و نظارت دقیق بر نحوه مصرف وجوه از دیگر مزایای این ابزار در بازار سرمایه است.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 205
رمزت رو فریاد بزن موسسه اعتباری ملل بیمه جامع مجتمع های مسکونی بیمه پارسیان اقشار جدید برخوردار از حمایت های تأمین اجتماعی بانک صنعت و معدن پست بانک ایران بانک خاورمیانه