در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520259 تاریخ : 1399/07/06-16:50:22
,17,
مخالفت شدید مرکز پژوهشهای مجلس با طرح «جهش تولید مسکن»

خطر رشد شدید نقدینگی و تورم وجود دارد

مخالفت شدید مرکز پژوهشهای مجلس با طرح «جهش تولید مسکن»

مرکز پژوهش های مجلس طرح دو فوریتی چهش تولید مسکن را سبب رشد شدید نقدینگی، تورم بالا و افزایش قیمت ها در بازارهای موازی مسکن دانست.

به گزارش بانک و صنعت، مرکز پژوهش های مجلس در گزارش کارشناسی درباره طرح دوفوریتی جهش تولید و تأمین مسکن آورده است: اگرچه اندیشیدن تدابیر جدید برای بهبود وضعیت بازار مسکن یک ضرورت است، اما طرح مذکور حاوی ایرادات اساسی است که مهم ترین آنها رشد شدید نقدینگی تا 50 درصد خواهد بود که این رشد نقدینگی نهایتاً خود را در تورم های بالا، التهابات مجدد و چند باره بازار مسکن، خودرو، ارز و دیگر بازارها نشان می دهد.

بر اساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس، تأمین مالی طرح جهش تولید مسکن در هر سال رقمی حدود 300 هزار میلیارد تومان نیاز دارد که این رقم به رشد نقدینگی دامن می زند.

این گزارش یکی دیگر از ایرادات طرح جهش تولید مسکن را تغییر رویکرد بانک ها از اعطای تسهیلات به سایر بخش ها به بخش مسکن عنوان کرده که نتیجه آن تشکیل رکود در سایر بخش های اقتصادی است.

بر اساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس، در طرح جهش تولید مسکن آمده است در صورتی که بانک ها از اعطای تسهیلات به بخش مسکن تا سقف 20 درصد خودداری کنند، مطابق قانون بودجه 99، به آنها مالیات تعلق گیرد که این مالیات تا 60 هزار میلیارد تومان به بانک ها تحمیل می شود و عملاً به معنای ورشکستگی بانک ها و تشدید ناترازی شبکه بانکی خواهد بود.

بر اساس این گزارش، بانک ها برای تأمین منابع این طرح چاره ای جز استقراض از بانک مرکزی نخواهند داشت که نتیجه آن خطر تورم های بسیار شدید، کسری بودجه، رشد پایه پولی و نهایتاً ایجاد بار بودجه ای چند 10 هزار میلیارد تومانی در بودجه سنواتی خواهد بود.

در بخش دیگری از این گزارش به موضوع تأمین اراضی احداث واحدهای مسکونی مشمول این طرح از محل افزایش حریم و محدوده شهرها اشاره شده و نتیجه می گیرد که با اجرای آن، بخش قابل توجهی از اراضی ملی نهالستان های عمومی، مناطق و پارک های جنگلی، مراتع و دیگر اراضی با ارزش تخریب خواهد شد.

مرکز پژوهش های مجلس از دیگر ایرادات طرح جهش تولید مسکن را تعیین تخفیف 50 درصدی در عوارض پروانه ساختمانی و صدور گواهی پایان کار از سوی شهرداری ها عنوان کرده که نتیجه این اتفاق، ورشکستگی برخی شهرداری ها و حتی بروز نارضایتی شهری ناشی از عدم خدمات رسانی مطلوب شهرداری ها به دلیل کاهش درآمدهای آنها خواهد بود.

این گزارش در پایان نتیجه گیری کرده که اگرچه هدف این طرح، بهبود وضعیت دسترسی عمومی به مسکن و کاهش سهم مسکن در هزینه های خانوار است اما سازوکار مناسب برای این برنامه طراحی نشده و ابهامات مختلفی از جمله مخالفت با اصل 75 قانون اساسی نیز در آن دیده می شود. برنامه طراحی نشده و ابهامات مختلفی از جمله مخالفت با اصل 75 قانون اساسی نیز در آن دیده می شود.

متن کامل گزارش مرکز پژوهش های مجلس درباره طرح دو فوریتی جهش تولید و تأمین مسکن را از اینجا دانلود کنید.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 217
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران