سازمان خصوصی سازی طرح اعتباری نوید پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 478005 تاریخ : 1398/04/26-18:02:47
,13,
مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 750 هزار هکتار به پایان می رسد

مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 750 هزار هکتار به پایان می رسد

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: مبارزه با ملخ صحرایی تا هفته آینده در سطح750 هزار هکتار به پایان می رسد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سعید معین با بیان اینکه از بهمن ماه سال 97 تاکنون مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 744 هزار هکتار انجام شده است، افزود: مبارزه با این آفت در اکثر استان های جنوبی تمام شده و اکنون مبارزه به صورت لکه ای و بیشتر در استان ایلام است.

وی اظهارداشت: استان ایلام در حدود 13 هزار هکتار اراضی مبارزه باملخ صحرایی انجام شد و نزدیک به سه هزار هکتار دیگر باقی مانده که به زودی تمام می شود.

معین با بیان اینکه 9 استان کشور درگیر آفت ملخ صحرایی شدند، خاطر نشان کرد: پارسال از هشتم بهمن با دریافت گزارش ریزش ملخ صحرایی، مبارزه در بندر عباس آغاز و سپس در بقیه مناطق استان هرمزگان و استان های جنوبی ادامه یافت.

وی درباره هزینه مبارزه با ملخ صحرایی گفت: براساس برآورد انجام شده، نزدیک به 50 هزار تومان در هر هکتار هزینه مبارزه و همچنین ردیابی ملخ صحرایی است.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور، سطح ردیابی ملخ صحرایی در کشور را برای امسال 11 میلیون و 880 هزار هکتار اعلام کرد.

وی درباره تامین اعتبارات برای مبارزه با ملخ صحرایی اظهار داشت: مرحله نخست 10 میلیارد تومان از محل ستاد بحران کشور برای مبارزه با این آفت دریافت شد و 10 میلیارد تومان دیگر نیز قرار است تا دو هفته آینده از خزانه دولت پرداخت شود.

معین اضافه کرد: سازمان حفظ نباتات کشور در این مدت نزدیک به پنج میلیارد تومان کمک نقدی و غیر نقدی شامل سم، سمپاش، تانکر و لولزم یدکی برای مبارزه با ملخ صحرایی ارایه داد.

وی گفت: بقیه اعتبارات مبارزه با این آفت از محل اعتبارات استان ها و همچنین از محل کمک های استانداری ها تامین شد که بخشی از هزینه ها را پوشش داد.

مدیر کل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه ملخ صحرایی دوره اش را در ایران گذرانده است، تصریح کرد: این آفت یک محل تابستان گذران در هندوستان و یک محل زمستان گذران در شرق آفریقا دارد که برای سفر بین این دو محل از عربستان و ایران عبور می کند.

وی افزود: امسال به علت بارندگی های آغاز بهار و فراهم بودن شرایط، این آفت در ایران مستقر شد و توانست دو نسل از خود را ایجاد کند و اکنون نسل سوم آن از ایران خارج شده و به سمت پاکستان رفته است.

به گفته معین، پاکستان تاکنون در سطح 20 هزار هکتار با ملخ صحرایی مبارزه کرده است.

وی با بیان اینکه امسال عربستان در سطح 150 هزار هکتار با ملخ صحرایی مبارزه کرد، اظهار داشت: برای عربستان مبارزه با ملخ صحرایی در مناطقی که کشت و کار دارد، مهم است.

معین درباره میزان پرواز ملخ صحرایی تصریح کرد: ملخ صحرایی در فاز بهاره می تواند روزانه 200 تا 400 کیلومتر و در روز بین 10 تا 20 ساعت پرواز کند.

وی با اشاره به اینکه هجوم بعدی ملخ صحرایی از اوایل بهمن امسال آغاز می شود، پیش بینی کرد که سطح مبارزه با این آفت از بهمن 98 تا اواخر تیر 99 حداقل به یک میلیون هکتار در کشور برسد.

وی گفت: با پیش بینی هجوم ملخ صحرایی در بهمن امسال، هم در خط مرزی ساحلی و هم در مناطقی با عمق 200 کیلومتری در داخل کشور باید مبارزه انجام شود.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات همگانی سازمان حفظ نباتات کشور در باره ملخ بومی نیز اذعان داشت: تا کنون در سطح 120 هزار هکتار با این آفت بومی در کشور مبارزه کرده ایم.

وی افزود: این مبارزه به طور عمده در استان های خراسان رضوی، زنجان، اردبیل، قزوین، گیلان، کردستان و آذربایجان شرقی صورت گرفته است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 154
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ کسب رتبه یک توانگری مالی توسط بیمه سرمد موسسه اعتباری ملل پست بانک ایران بانک خاورمیانه