در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512363 تاریخ : 1399/02/17-12:32:05
,17,
مبادله تجاری ایران و امارات بر اثر کرونا 35 درصد کاهش یافت

مبادله تجاری ایران و امارات بر اثر کرونا 35 درصد کاهش یافت

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات گفت: مبادله تجاری میان دو کشور در فروردین ماه 99 حداقل 35 درصد کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، فرشید فرزانگان این روند نزولی را به علت کاهش تقاضا داست و افزود: شیوع ویروس کرونا در کاهش مصرف مستقیم و اختلال در زنجیره تأمین کشور امارات متحده عربی به ویژه دبی نقش مهمی داشته است.

لنج های ایرانی برای حمل مواد غذایی به امارات مجوز تردد می گیرند

وی درباره نحوه جابجایی بار گفت: صادرات و واردات امارات اکنون با کشتی های چوبی، فلزی و شناورهای لندی کرافت صورت می گیرد؛ در حال حاضر لنج های اماراتی که بار مواد غذایی و ماهی غیر دارند، در حال تردد هستند اما به زودی به لنج های کشورمان برای حمل مواد غذایی به امارات مجوز تردد داده می شود.

تردد تجار ایرانی به امارات تسهیل شود

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات با اشاره به سفر تجار و دارندگان اقامت امارات به این کشور بیان کرد: امیدواریم بعد از ماه مبارک رمضان اقداماتی مؤثر در این زمینه انجام شود و با رایزنی فعال اقتصادی وزارت خارجه، تردد تجار ایرانی و دارندگان اقامت این کشور هرچه سریع تر به حالت گذشته برگردد.

وی تصریح کرد: بخش خصوصی انتظار دارد که وزارت خارجه کشورمان برای برطرف شدن این مشکل، تمهیداتی را در نظر بگیرد. اکنون فقط پروازهای خطوط هوایی ماهان، کیش ایر و قشم ایر جهت بازگشت اتباع کشورمان انجام می شود.

پیش بینی روند افزایشی تجارت ایران و امارات در بلند مدت

فرزانگان در پاسخ به سؤال که آیا در بلندمدت افزایش یا کاهشی در حجم روابط دو کشور پیش بینی می شود، تصریح کرد: در بلندمدت با اتخاذ تدابیر و سیاست گذاری های جدید با همکاری وزارت خارجه، وزارت صنعت، سازمان توسعه تجارت، اتاق مشترک ایران و امارات و همچنین استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های منطقه کشور امارات در جهت توسعه صادرات، به طورقطع حجم تجارت افزایشی خواهد شد.

به گفته وی، کشور امارات متحده عربی بافاصله قابل تأملی از کشورهای دیگر حوزه خلیج فارس ازنظر زیرساخت اقتصادی، حمل ونقل و آی تی در برتری قرار دارد.

فرزانگان تاکید کرد: ضروری است که ارتباط اقتصادی با این کشور پیشرفته، برای کشورمان در اولویت قرار گیرد و به طور حتم ارتباط روزافزون کشور امارات متحده عربی می تواند مسیر صادراتی محصولات ایرانی را به کشورهای خاور دور از قبیل چین، هند، شمال آفریقا و آمریکای جنوبی افزایش دهد و این امر نقش کلیدی برای توسعه جهش صادرات کشور در سال «جهش تولید» دارد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات بابیان اینکه برای توسعه و پیشرفت کشورمان در صنایع زیرساختی نیازهایی داریم، بیان داشت: زیرساخت های کشور امارات متحده از کشورهای عمان و قطر حداقل 10 سال توسعه یافته تر است و باید به بخش خصوصی برای تعمیق این ارتباط اقتصادی کمک کنیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به فضای سیاسی بین دو کشور توسعه اقتصادی در این فضای موجود، مقدم بر توسعه سیاسی دنبال می شود و تعمیق در ارتباط بیشتر با این کشور، خود به توسعه سیاسی با امارات می انجامد.

محصولات میوه و تره بار، عمده تجارت با امارات

فرزانگان با اشاره به اینکه در حال حاضر عمده تجارت با امارات محصولات میوه و تره بار و مواد غذایی است، افزود: سهم حمل هوایی یا ترانزیت هوایی در تجارت دبی 641 میلیارد درهم که معادل 174 میلیارد دلار، سهم حمل دریایی 136 میلیارد دلار (ترانزیت دریایی) و حجم حمل زمینی 62 میلیارد دلار در سال 2019 بوده است.

وی ادامه داد: وزارت توسعه اقتصادی دوبی اعلام کرده که تجارت مواد غذایی دبی در سه ماهه نخست سال 2020 میلادی، بالغ بر سه میلیارد دلار معادل 2.87 میلیون تن بوده و بر این اساس تسهیل تجارت مواد کشاورزی و غذایی، اکنون مهم ترین اولویت این کشور است.

فرزانگان معتقد است کشور می تواند با حمایت از بخش خصوصی از این فرصت به دست آمده حداکثر بهره برداری را داشته باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 182
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران