از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 447475 تاریخ : 1397/11/09-14:14:13
,17,21,
مانده سپرده های بانکی حدود هزار و 500 میلیارد تومان است

حسن نژاد:

مانده سپرده های بانکی حدود هزار و 500 میلیارد تومان است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه مانده سپرده های بانکی حدود هزار و 500 میلیارد تومان است، گفت: تنها 5 درصد سپرده های بانکی به دارایی مشهود، نامشهود و اضافه دریافتی اختصاص می یابد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، محمد حسن نژاد با بیان اینکه مانده سپرده های بانکی حدود هزار و 500 میلیارد تومان است، گفت: اگر نصف این رقم به خرید دارایی ها اختصاص یابد تمام دارایی ثابت مشهود بانک ها باید 800 هزار میلیارد تومان شود که نصف GDP کل کشور بوده و غیرطبیعی و اقدامی نشدنی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با  تاکید بر اینکه از تمام سپرده هایی که در اختیار بانک ها بوده حدود 15 درصد آن صرف ذخیره قانونی و ذخیره صندوق می شود، افزود: بر این اساس 85 درصد از سپرده ها باقی می ماند که 80 درصد از این حجم به تسهیلات و 5 درصد به سمت دارایی مشهود، نامشهود و اضافه دریافتی اختصاص می یابد.

بانکداری به معنای خرید و فروش پول است، نه زمین

وی با بیان اینکه بانک مرکزی اجازه نمی دهد که 50 درصد سپرده ها در بخش املاک هزینه شود و برای بانک ها نیز سرمایه گذاری در این بخش به صرفه نیست، ادامه داد: نباید قیمت مسکن در سال جاری که تورمی بیش از 50 درصد داشته مدنظر قرار گیرد، چراکه طی 4 سال گذشته تورم بخش مسکن صفر درصد بوده است.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: بانک ها سپرده های مردم را 20 درصد خریداری می کنند و باید تا 30 درصد بفروشند تا متضرر نشوند، در غیر اینصورت با مشکل مواجه می شوند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سرمایه گذاری 50 درصدی سپرده ها بانکی در بخش مسکن توسط بانک ها برای آنها به صرفه نیست، تصریح کرد: بانک ها اگر قرار  بخواهند ملک خریداری کنند و به ارزش ملک آنها اضافه نشود با ریسک نقدشوندگی مواجه می شوند که این موضوع خلاف فلسفه و قانون بانکداری است، چراکه بانکداری به معنای خرید و فروش پول است، نه خرید و فروش زمین.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 189
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران