زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 490420 تاریخ : 1398/06/13-11:19:24
,17,22,
مالیات یکی از ابزارهای مهم توسعه جوامع است

استاندار خراسان رضوی:

مالیات یکی از ابزارهای مهم توسعه جوامع است

استاندار خراسان رضوی گفت: امروزه در کشورهای پیشرفته، مالیات بر ارزش‌افزوده و مالیات بر مصرف، دو ابزار برای تأمین هزینه‌های دولت به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از سازمان امور مالیاتی، رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی در دیدار با مدیرکل و جمعی از معاونین و مسئولان اداره کل امور مالیاتی استان اظهار داشت: در کشورهای توسعه‌یافته، حکومت‌ها خود را نیازمند مالیات پرداختی توسط مردم می‌دانند اما در کشورهای متکی به درآمدهای نفتی مانند ایران، توجه چندانی به‌ضرورت مشارکت مردم در تأمین هزینه‌های اداره کشور از طریق پرداخت مالیات نمی‌شود.
وی گفت: اداره کل امور مالیاتی یکی از مهم‌ترین ادارات استانی به شمار می‌رود چراکه با برنامه‌ریزی دقیق در راستای کسب درآمدهای مالیاتی، باید هزینه‌های جاری استان را تأمین نماید.
استاندار خراسان رضوی با تأکید بر لزوم نهادینه‌سازی فرهنگ پرداخت به‌موقع مالیات در جامعه تصریح کرد: در بسیاری از موارد، کسری بودجه دولت از محل منابع حاصل از فروش و صادرات نفت تأمین می‌شود درحالی‌که باید با فرهنگ‌سازی مالیاتی، زمینه مشارکت بیش‌ازپیش مردم در اداره امور کشور را فراهم کرد.
‌علی‌رضا رزم حسینی افزود: در حال حاضر مالیات دریافتی از بخش‌های معدن و کشاورزی مربوط به فروش خام مواد معدنی و محصولات کشاورزی است درحالی‌که بر اساس تجربه کشورهای پیشرفته، با ایجاد ارزش‌افزوده و فرآوری این اقلام می‌توان درآمد بیشتری کسب و به همان نسبت مالیات بیشتری هم وصول کرد.
وی بیان کرد: همواره سعی کرده‌ایم دستگاه‌های اقتصادی و مالیاتی تعامل خوبی با یکدیگر داشته باشند تا ضمن فراهم شدن بسترهای سرمایه‌گذاری، شاخص فضای کسب‌وکار استان ارتقا یابد.
استاندار خراسان رضوی ارتقای فرهنگ مالیاتی را یک ضرورت عنوان کرد و گفت: مردم از نحوه هزینه کرد مالیات بر ارزش‌افزوده‌ای که به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت می‌شود، مطلع نیستند; شهرداری مشهد می‌تواند به‌صورت ابتکاری تابلوی اطلاع‌رسانی از نحوه هزینه کرد مالیات پرداختی توسط مردم را در محلات نصب کند و این کار موجب تشویق مردم به پرداخت مالیات در موعد مقرر می‌شود.
همچنین مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی ضمن ارائه گزارش عملکرد با تأکید بر اینکه مالیات سه کارکرد ویژه شامل کارکرد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد، افزود: مالیات صرفا یک ابزار کسب درآمد نیست، بلکه ابزار کارآمد برای اعمال سیاست‌های اقتصادی دولت است و با مالیات بسیاری از سیاست‌های اقتصادی در زمان‌های خاص تنظیم می‌شود و به‌عنوان یک ابزار قدرتمند می‌تواند در زمان نیاز دولت وارد عرصه شود.
یحیی یعقوب نژاد تصریح کرد: تأثیر و نقش مالیات بسیار پررنگ است و سبب رشد اقتصادی می‌شود، مالیات سبب تعدیل ثروت، کاهش فاصله دهک‌های درآمدی و هدایت سلایق مصرف‌کننده به سمت سیاست‌های موردنظر حاکمیت می‌شود. ما در نظام مالیات بر ارزش‌افزوده مالیات برخی محصولات را افزایش داده‌ایم که مصرف‌کننده آن کالا را مصرف نکند و یا در حداقل ممکن آن را استفاده کند، از نمونه این کالاها می‌توان به نرخ مالیات بر دخانیات و فرآورده‌های نفتی اشاره کرد.
در خاتمه این دیدار، علیرضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی از عملکرد مدیریت و کارکنان امور مالیاتی در سطح استان قدردانی کرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 214
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران