در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512755 تاریخ : 1399/02/23-17:56:39
,11,
مالیات خانه های خالی معطل سازمان ثبت اسناد

مالیات خانه های خالی معطل سازمان ثبت اسناد

سامانه املاک و اسکان که پیش نیاز دریافت مالیات از خانه های خالی است با گذشت حدود دو ماه از رونمایی آن بنا به گفته یک نماینده مجلس معطل ارائه اطلاعات ملکی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، سامانه املاک و اسکان در روز 29 بهمن ماه توسط وزارت راه و شهرسازی رونمایی شد. پس از آن مسئولان این وزارتخانه عنوان کردند که این سامانه برای اجرای اهداف خود از جمله دریافت مالیات از خانه های خالی نیازمند اتصال به دستگاه های مرتبط همچون شهرداری ها، سازمان امور مالیاتی و سازمان ثبت اسناد است.

در این خصوص اواخر سال گذشته جلساتی بین مسئولان وزارت راه و شهرسازی و دستگاه های مرتبط با سامانه املاک و اسکان برگزار شده بود که با شیوع ویروس کرونا، این جلسات به بعد موکول شد.

به تازگی نیز مجید کیانپور، عضو کمیسیون عمران مجلس گفته است که برخی کارشناسان، علت عدم راه اندازی سامانه املاک و اسکان را عدم ارائه اطلاعات ملکی از سوی سازمان ثبت اسناد اعلام می کنند.

این نماینده مجلس، ساماندهی خانه های خالی و اخذ مالیات از این واحدها را ضروری دانسته و گفته است: در شرایط کنونی بر اساس آمارها حدود 2.5 تا 3 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد.

کارشناسان همواره عنوان می کنند اگر واحدهای مسکونی خالی از سکنه وارد بازار مسکن شود قیمت های فروش و اجاره تعدیل خواهد شد.

چند روز قبل نیز محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - گفته بود قرار است با فعال شدن سامانه ملی املاک و اسکان، مالیات خانه های خالی از همان سال 1396 محاسبه و دریافت شود.

گفته می شود بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه 1399 سازمان امور مالیاتی مکلف شده با همکاری شهرداری های سراسر کشور، واحدهای مسکونی خالی از سکنه واقع در شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر در سال های 1397 تا 1399 را شناسایی و مالیات متعلق به این واحدها را بر اساس ماده 54 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم از مالکان آنها اخذ کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 159
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران