تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521198 تاریخ : 1399/07/21-17:33:30
,17,
ماجرای توقف تانکرهای ایرانی در مرز اقلیم کردستان/ رایزنی ادامه دارد

ماجرای توقف تانکرهای ایرانی در مرز اقلیم کردستان/ رایزنی ادامه دارد

آنطور که مسئولان گمرک ایران می گویند اختلاف نظر درباره روش انتقال سوخت به مقاصد اقلیم کردستان توسط حکومت این منطقه، موجب توقف هزاران تانکر شده و در حال حاضر مسئولان دو طرف در حال رایزنی برای حل این مشکل هستند که در همین رابطه چندین راهکار برای حل مشکلات مورد بررسی طرفین قرار گرفت.

به گزارش بانک و صنعت، اخیرا در مرزهای پرویزخان و باشماق ایران با اقلیم کردستان عراق تانکرهای ایرانی حاوی سوخت متوقف شدند، براین اساس اعلام شد که سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه با جانشین وزیر امور داخله اقلیم کردستان دیدار و رایزنی هایی داشته تا در خصوص مشکل توقف تانکرهای ایرانی سوخت در این دو مرز راهکارهایی در دستور کار قرار می گیرد.

پیگیری ها از آخرین وضعیت مشکل پیش آمده در اقلیم کردستان از گمرک ایران با توضیحاتی از سوی سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک همراه بوده است.

وی با بیان این که انتقال سوخت و مشتقات نفتی از ایران به اقلیم کردستان عراق در سه مرز صورت می گیرد که تمرچین با استان اربیل عراق و پرویزخان و باشماق با سلیمانیه ارتباط دارند، اظهار کرد: در مرز تمرچین مشکل چندانی وجود ندارد اما در سلیمانیه مسائلی ایجاد شده است، این در حالی است که در گذشته و تا حدودی قبل از کرونا جابه جایی سوخت به صورت حمل یکسره انجام می شد، اما همزمان با کرونا و به دلیل مسائل مربوط به پروتکل های بهداشتی عراق تصمیم گرفت تا ورود سوخت به صورت ترانشیپمنت انجام شود؛ به طوری که کامیون های ایرانی باید در مرز سوخت را در مخازن تعبیه شده تخلیه و کامیون های عراقی آن را بارگیری و انتقال دهند که این موضوع با توجه به طولانی شدن فرآیند امکان تخلیه سریع و جابه جایی را تا حدودی تحت تاثیر قرار داد.

لطیفی با بیان این که در ادامه تصمیم بر این شد تا انتقال سوخت به طور همزمان به صورت ترانشیپمنت و یکسره انجام شود، گفت: اما چون در مرز پرویزخان امکان ترانشیپمنت بیشتر فراهم بود، کامیون های عراقی نیز بابت انتقال کالا از مرز تا مقصد کرایه مناسبی دریافت می کردند و از سویی به نوعی رقابت با کامیون های ایرانی به شمار می آمد، اما با توجه به این که حمل یکسره کامیون های ایرانی نیز به آن اضافه شد تا حدودی موجب اعتراض برخی عراقی ها نسبت به این موضوع شد.

به گفته وی، براین اساس در مدت اخیر، مشکلاتی برای کامیونداران ایرانی در مسیر باشماق ایجاد شد و رانندگان نگران تردد بودند.

سخنگوی گمرک با اشاره به پیگیری های سرکنسولی ایران و رایزنی با مسئولان اقلیم کردستان برای حل مشکل تانکرهای ایرانی اظهار کرد: از سوی دیگر گمرک نیز مکاتباتی در این رابطه داشته و به گمرکات اعلام کرده که هیچ محموله سوختی فعلا به سمت مرزهای ما با اقلیم کردستان اظهار و ارسال نشود و به عبارتی فرآیند اظهار صادراتی صورت نگیرد تا این که موضوع تعیین تکلیف شود.

به گفته وی، در حال حاضر 1700 کامیون در مرز باشماق و بیش از 1000 دستگاه در مرز پرویزخان متوقف و منتظر تصمیم گیری هستند.

لطیفی با بیان این که اکنون چندین راهکار برای تعیین تکلیف شرایط پیش آمده پیش رو است، اضافه کرد: اول این که بتوانند فرآیند انتقال سوخت را به روش قبلی و به صورت یکسره با کامیون های ایرانی پیش ببرند دوم این که حمل یکسره با درصدی از کامیون های ایرانی از مبدا تا مقصد و درصدی دیگر با کامیون های عراقی از مبدا تا مقصد و همچنین راهکار سوم ترکیبی از حمل یکسره و ترانشیپمنت خواهد بود.

وی یادآور شد: ابتدا از شرکت نفت انتظار داریم مانند سابق قبل از بارگیری کامیون ها با مرزهای خروجی و میزان توقف کامیون ها هماهنگی داشته باشند تا شاهدتوقف حجم بالایی از کامیون های سوخت نباشیم.

او تاکید کرد:در مجموع هر تصمیمی که اتخاذ شود باید به صورت یکپارچه در هر سه مرز پرویزخان، باشماق و تمرچین اجرایی شود که اکنون رایزنی ها در این رابطه ادامه دارد. این در حالی است که تردد کامیون ها بعد از جلسه امروزدر مرز باشماق از سرگرفته شده و پیش بینی می شود تا 6روز آینده همه کامیون های حمل سوخت در این مرز به سمت مقاصدشان در عراق حرکت کنند و تخلیه شوند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 203
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران