سازمان خصوصی سازی آینده برای همه؛ انواع سپرده و تسهیلات خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران به دست مهر درختی می نشانیم همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 313800 تاریخ : 1396/10/24-15:11:04
,17,10029,
لزوم ورود بخش خصوصی به بخش‌های مختلف سلامت

لزوم ورود بخش خصوصی به بخش‌های مختلف سلامت

وزیر بهداشت: باید فرصت را برای ورود و فعالیت بخش خصوصی در حوزه خدمات، تجهیزات و دارو فراهم کنیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، سید حسن قاضی زاده هاشمی در نشست مشترک فعالان حوزه اقتصاد و سلامت در اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه در صنعت دارو بخش دولتی و شبه دولتی حضور پررنگ دارند، افزود: این حضور دولتی ها و شبه دولتی ها موجب عدم به‌ روزرسانی صنعت دارویی کشور شده است.

وی گفت: در سه دهه گذشته در حوزه بهداشت و درمان خوب کار شده و اقلام دارویی ما حتی نسبت به کشورهایی همچون روسیه و آفریقای جنوبی بیشتر است.

وزیر بهداشت افزود: در حوزه بهداشت و درمان در بخش خصوصی، نگاه‌مان در 5 سال گذشته متفاوت شده است و تلاش‌های زیادی در این راستا انجام گرفته که در بخشی کامیاب بوده و در بخش‌هایی ناموفق بوده‌ایم.

 وی افزود: البته این مسئله زمان می‌برد تا بتوانیم نگاه سنتی که فقط ارائه‌ کنندگان خدمت دولت باشد را تغییر دهیم. موانع و مشکلات قانونی نیز جدی است و تا سیاست‌مداران و قانون گذاران به این باور نرسند در این حوزه گشایش برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد نمی‌شود.

وزیر بهداشت اضافه کرد: مشکلی که وجود دارد این بوده که در صنعت جزو معدود مواردی که قیمت‌گذاری می‌شود و ممکن است کارشناسی دقیق نباشد، در حوزه سلامت است و مشکل مهمتر اینکه خریدار خدمت هم قیمت‌گذاری می‌کند و ما موظفیم که خدمت را بفروشیم. این در حالی بوده که دولت فقط باید خدمت‌گزار و خریدار خدمت باشد. محصولات هم که باید رقابتی بوده و قوانین بازار آزاد را نیز داشته باشد.

هاشمی گفت:‌ در زمینه تجهیزات سرمایه‌ای مدت‌ها است که وزارت بهداشت، خرید نمی‌کند و درواقع ما در حوزه بهداشت 50 هزار نفر را در بخش خصوصی به کار گرفتیم و خدمت می‌خریم، ولی در بخش دارو، شبه‌ دولتی ها و دولتی‌ها حضور پررنگ دارند و از دلایل عدم به‌روزرسانی صنعت دارویی کشور همین مسئله است که کمتر فرصت برای بخش خصوصی وجود دارد.

وی ادامه داد: نبود بخش خصوصی و فعالیت کم‌رنگ آن در صنعت دارو مانع رشد جدی در این حوزه به شمار می‌رود. در دنیا بالاترین سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه سلامت است و حتی این مسئله از حوزه نفت و گاز نیز گردش اقتصادی فعال‌تری دارد.

وزیر بهداشت افزود: در ایران گمان می‌کنیم که اگر همه کارها را خودمان انجام دهیم، به نفع مردم است درحالی‌که این مسئله کیفیت‌ها را کاهش داده و هزینه‌ها را بیشتر می‌کند؛ چراکه در برخی بخش‌ها ازآنجاکه دولت توانمندی مالی ندارد با سرکوب کردن قیمت‌ها در دسترسی و عدالت در خدمات سلامت مشکل ایجاد می‌شود و باید این موضوع تغییر کند.

هاشمی گفت: باید فعالیت بیمه‌های متعدد غیردولتی را نیز شاهد باشیم، البته این بیمه‌ها باید واقعاً بیمه باشند و ریسک‌پذیر نبوده تا شاهد موفقیت‌های بیشتر در این حوزه باشیم.

وزیر بهداشت افزود: هر سال در کشور 20 قلم دارو را روانه بازار می‌کنیم و بخشی نیز صادر می‌شود. همچنین هیچ دارویی را رونمایی نکرده مگر در بازار نسخه آن وجود داشته و به دست مصرف کننده رسیده باشد. درباره واکسن و تجهیزات پزشکی نیز همین طور است.

هاشمی اضافه کرد: اخیراً اعتبارات طرف خارجی بعد از برجام فراهم شده است و فرصت برای سرمایه‌گذاری مشترک و حتی خالص خارجی ایجاد شده است و درحالی‌ که بانک‌های داخلی نامهربان و بی‌انگیزه‌اند کشورهایی همچون کره، چین و ایتالیا در این راستا عمل کرده و تسهیلاتی را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم می‌کنند.

وی اضافه کرد: بخش خصوصی می‌تواند در همه زمینه‌ها اعم از ساخت بیمارستان، فناوری، ارتقای فناوری و تجهیزات فعالیت کند باید به این بخش اعتماد کنیم و از این فرصت نیز استفاده کرد.

وزیر بهداشت گفت: باید از فکر بشر و تجربه آن استفاده کنیم اما مراقب باشیم به‌ تدریج به بیراهه نرویم، به‌طور مثال دموکراسی مسئله خوبی است اما وسط راه آن‌قدر حاشیه و تبصره می‌زنیم که از متن خارج می شویم.

هاشمی با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان خوبی در کشور وجود دارد گفت: در حوزه سلامت نباید انتظار داشت که ما محصولی را بخریم که حتی برای فرزند و خانواده خود قبول نداشته و نوع خارجی را تهیه کنیم. بنابراین کیفیت بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود:‌ اگرچه باید از تولید داخل حمایت کرد، ولی تا اندازه‌ای می‌توانیم حمایت کنیم و بازار را در اختیارشان قرار دهیم و بیش از آن نمی‌توان از آنها حمایت کرد و عقل و انصاف نیز حکم نمی‌کند در عین حال ما دست کسانی را که در صادرات موفق شده‌اند بیشتر می‌فشاریم.

وزیر بهداشت بابیان اینکه توفیق در صادرات برای ما مهم است، گفت: سیاست وزارت بهداشت حمایت از اقلامی بوده که توانسته در بازار بین‌المللی توانایی خود را نشان دهد. همچنین در حال حاضر در حوزه دارو مشکلی که داریم این بوده که می‌گویند یکی بخر، دو تا ببر. در صورتی‌که اگر قیمت‌ها عادلانه و کیفیت خوب باشد چنین رویکردی از سوی برخی ها اتخاذ نمی شود.

هاشمی اضافه کرد: امیدوارم روزی حوزه سلامت سرآمد اقتصاد کشور باشد و این جزو حقوق شهروندی است که مردم خودشان بیمارستان، پزشک و تجهیزات پزشکی را به فراخور درآمد خود انتخاب کنند.

وی گفت: بهبود اقتصاد در حوزه سلامت شدنی نیست، مگر از تجربه بشر استفاده کنیم. البته این به آن معنا نیست که مقلد صرف باشیم، بلکه بشر تجربه کرده و ما هم بهتر است یاد بگیریم.

وزیر بهداشت افزود: هرچه برای بخش خصوصی فرصت فراهم شود، عرضه نیز بیشتر خواهد شد و این مسئله سبب کاهش قیمت و افزایش کیفیت می‌شود. لذا دولت و مجلس هم باید نگاهشان را به این حوزه عوض کنند و اجازه ورود بخش خصوصی را بدهند.

هاشمی با اشاره به اینکه ورود بخش خصوصی به آموزش نیز لازم است، گفت: ما حاضریم فرزندان خود را به فیلیپین، بلاروس و برخی دانشگاه‌های کشورهای عرب‌نشین بفرستیم، درحالی‌ که این دانشگاه‌ها در حد دانشگاه درجه 4 ما توانمندی ندارند، لذا باید اجازه دهیم بخش خصوصی در این زمینه‌ها در کشور نیز فعالیت کند.

وی گفت: برخی می‌گویند که بیمارستان مدرن فقط برای پولدارهاست درحالی‌که این مسئله هیچ اشکالی نداشته و همه افراد فراخور درآمد خود می‌توانند از بیمارستان‌های مختلف استفاده کنند،‌ البته ما نظارت و قوه قضائیه داریم و با این سازوکارها می‌توان اقدامات مناسب را انجام داد.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 228
رمزت رو فریاد بزن بانک صنعت و معدن هفدهمین سالگرد تاسیس بانک اقتصاد نوین پست بانک ایران موسسه اعتباری ملل بانک خاورمیانه