زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 490295 تاریخ : 1398/06/11-10:27:21
,2,
لزوم تعریف جامع از اصلاح نظام بانکی

دکتر علی صالح آبادی در همایش بانکداری اسلامی مطرح کرد:

لزوم تعریف جامع از اصلاح نظام بانکی

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: باتوجه به برداشت های متفاوت از اصلاح نظام بانکی، علاوه بر لزوم اجماع بر تعریفی مشخص، نیازمند یک عزم جدی در سطوح مختلف برای دستیابی به این هدف هستیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، دکتر علی صالح آبادی در پنل تخصصی سی امین همایش بانکداری اسلامی تصریح کرد: بانک مرکزی و نظام بانکی تنها هدف اصلاح نظام بانکی نیستند بلکه قبل از هر تصمیمی باید رابطه بانک و سپرده گذار، رابطه بانک و سپرده پذیر و رابطه بانک و بانک مرکزی را بازتعریف کنیم.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات در ادامه نگاه وثیقه محور را در رابطه بین بانک و سپرده پذیر، نگاهی منسوخ خواند و گفت در نظام بانکی دنیا اعتبارسنجی جای وثیقه را گرفته است چرا که با کلان شدن مطالبات دیگر وثیقه پاسخگو نیست و به جای آن اعتبار مشتری اهمیت پیدا می کند.
صالح آبادی افزود: در سیستم بانکی به سمت و سویی حرکت می کنیم که اگر مشتری از اعتبار کافی برخوردار بود، واجد دریافت تسهیلات است و این روند باید سرعت بیشتری بگیرد.
وی بر اهمیت موضوع نظارت بر مصرف تسهیلات تاکید کرد و گفت: متاسفانه نظارت مناسبی بر مصرف تسهیلات در کشور وجود ندارد، در حالیکه تخصیص درست و دقیق تسهیلات به هدف از پیش تعیین شده یک ضرورت و نشان دهنده عملکرد درست بانک است و می تواند از معوقات پیشگیری کند.
رییس هیات مدیره بانک توسعه صادرات در این نشست تخصصی به تشریح نقش بازار سرمایه در بهبود عملکرد بانک ها پرداخت و گفت: این تقسیم بندی که تامین مالی های بزرگ از طریق بازارسرمایه و تامین مالی های کوچک و متوسط توسط بانکها صورت گیرد، یک دیدگاه پذیرفته و صحیح است چرا که بانک در دراز مدت پاسخگوی تامین مالی بنگاه های بزرگ نخواهد بود.
صالح آبادی در ادامه بر ضرورت اصلاح مصوبه شورای پول و اعتبار بانک مرکزی در خصوص الزام واگذاری سهام شرکت های تامین سرمایه از سوی بانک ها تاکید کرد و گفت: شرکت های تامین سرمایه حلقه تکمیلی زنجیره خدمات بانک محسوب می شوند در واقع بانک ها و شرکت های تامین سرمایه دو نهاد مکمل هستند.
صالح آبادی بیان داشت: اگر این تقسیم کار را بپذیریم که شرکت های تامین سرمایه با انتشار اوراق در بازار سرمایه، ناشران اوراق را تامین مالی می کند می توان گفت این شرکت ها همانند بانک، یک نهاد مالی محسوب می شوند و لازم است در مصوبه واگذاری سهام شرکت های تامین سرمایه تجدید نظر شود.
عضو شورای فقهی بانک مرکزی توجه به موضوع بانکداری دیجیتال را از سوی سیستم بانکی مهم توصیف کرد و گفت: بر اساس تقسیم بندی های انجام شده متولدین 1980تا 2000 نسل y و متولدین 2000 به بعد نسل z هستند که جمعیتی را تشکیل داده اند بنام شهروند دیجیتال و لازمه جلب رضایت آنها ارایه خدمات دیجیتال بنکینگ است.
صالح آبادی ارائه خدمات بانکداری دیجیتال را یک ضرورت برای نظام بانکی دانست و گفت: باید با بهره گیری از مفاهیم جدید در بانکداری دیجیتال و همچنین کسب و کارهای دیجیتال همپا با تحولات تازه گام برداریم، هرچند به دلیل عدم ارتباط با بانک های تراز اول دنیا در این زمینه دچار عقب ماندگی هایی شده ایم اما باید برای رسیدن به هدف مورد نظر که همان رضایت مشتریان است گام برداریم.
سی امین همایش بانکداری اسلامی با محوریت بهبود فرایندهای اجرایی عملیات بانکداری بدون ربا در محل بانک مرکزی ایران برگزار شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 211
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران