در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521306 تاریخ : 1399/07/23-12:18:25
,17,
قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار در کنترل قیمت ها اثری ندارد

رئیس اتاق اصناف تهران:

قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار در کنترل قیمت ها اثری ندارد

رئیس اتاق اصناف تهران ضمن تشریح دلایل گرانی کالاها و عدم تاثیر قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار در کنترل بازار، از ارائه گزارش 950 مورد گرانفروشی به تعزیرات خبر داد.

به گزارش بانک و صنعت، قاسم نوده فراهانی در پاسخی به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی قیمت کالا در بازار کنترل خواهد شد و مسئول کنترل قیمت ها کیست، اظهار داشت: نوسانان قیمت کالا در سطح کشور ناشی از نوسان قیمت ارز است، بنابراین وقتی قیمت ارز در نوسان است، به فراخور آن نیز قیمت کالاها دچار نوسان می شود، بنابراین باید برای کنترل قیمت ها به فکر جلوگیری از نوسان ارز بود.

وی با تاکید بر اینکه گرانی مربوط به اصناف نیست، گفت: اصناف هیچ دخالتی در تولید، واردات و قیمت گذاری کالا ندارند، بنابراین گرانی مرتبط با اصناف نیست.

رئیس اتاق اصناف تهران با اشاره به افزایش قیمت خیارشور گفت: تا چندی پیش هر شیشه خیارشور با قیمتی حدود 15 تا 18 هزار تومان خریداری می شد، مدتی پیش قیمت آن به بیش از 30 هزار تومان رسید، روز گذشته در یک سوپر مارکت با قیمت بیش از 60 هزار تومانی یک شیشه خیارشور مواجه شدم، مقصر این افزایش قیمت سوپرمارکت، مغازه، فروشگاه یا واحد عرضه کننده صنفی نیست، زیرا فروشنده کالا را با قیمت مشخص خریداری و با درصد سود مشخص که برای فروش تعیین شده کالا را می فروشند.

وی با تاکید بر اینکه قیمت گذاری کالا در حوزه فعالیت های سازمان حمایت است، تصریح کرد: سازمان حمایت باید بداند که قیمت گذاری که برای کالا انجام می دهد، در سطح جامعه آشکار می شود.

نوده فراهانی تاکید کرد: سود واحدهای صنفی هر ساله در کمیسیون های ضرایب وزارت امور اقتصاد و دارایی تصویب و ابلاغ می شود، لذا همه واحدهای صنفی دارای ضریب سود مشخص هستند و اصل قیمت گذاری یک کالا هیچ ارتباطی با اصناف ندارد.

رئیس اتاق اصناف تهران در پاسخ به این سوال که چه زمانی افزایش قیمت ها مهار می شود، افزود: تا زمانی که قیمت ارز ثابت نشود نمی توان برای ثابت کردن قیمت ها برنامه ریزی کرد.

وی در پاسخ به این سوال که قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار چه تاثیری بر کنترل قیمت دارد، گفت: از نظر من قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار در مورد کالاهای اساسی هیچ تاثیری بر کنترل قیمت ها ندارد، وقتی ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم مرغ را 15 هزار و 800 تومان اعلام می کند و واحد صنفی آن را به قیمت هر کیلو 18 هزار و 500 می خرید و با هزار تومان سود به قیمت 19 هزار و 500 می فروشد، این نشان می دهد که قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار هیچ تاثیری بر کنترل قیمت ها ندارد.

نوده فراهانی با تاکید بر اینکه قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار تاثیری بر کنترل قیمت ها ندارد، گفت: دلیل عدم تاثیرگذاری قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار بر کالاهای اساسی ممکن است به علت دادن اطلاعات نادرست به ستاد تنظیم بازار باشد و یا اینکه این ستاد کارشناسی ضعیفی انجام می دهد.

نوده فراهانی بیان داشت: وقتی واحد صنفی هر کیلو مرغ را با فاکتور به قیمت 18 هزار و 500 خریداری می کند، چگونه می توان از وی انتظار داشت که مرغ را به قیمت تعیین شده ستاد تنظیم بازار بفروشد ضمن اینکه این واحد عرضه کننده در بازرسی ها هم فاکتور ارائه می دهد، لذا هیچ تخلف یا گران فروشی از سوی واحد صنفی انجام نشده بلکه کالا را به قیمت گران خریداری کرده است.

وی افزود: مسئول کنترل قیمت ها سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار است، لذا این دو باید قیمت ها را کنترل و قیمت ها را درست و به صورت کارشناسی اعلام کنند تا مشکلی برای واحدهای عرضه کننده نیز ایجاد نشود.

نوده فراهانی بیان داشت: در بازرسی ها از ابتدای امسال تاکنون 950 مورد گران فروشی که جرایم آن حدود 10 میلیارد تومان بوده را به سازمان تعزیرات ارسال کرده ایم لذا ما وظایف خود را انجام می دهیم، اما متاسفانه هر کسی در هر جایی اصناف بیچاره را متهم به گران فروشی می کنند در حالی که مسئول گرانی اصناف نیست.

وی گفت: بر اساس وظیفه و توان بازرسی بر موضوع گران فروشی در حوزه اصناف نظارت می کنیم، اما گران فروشی در حوزه اصناف نیست و ناشی از مسائل دیگر است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 207
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران