تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 312234 تاریخ : 1396/10/05-16:14:28
,13,17,
قیمت هر شانه تخم مرغ حداکثر 12500 تومان است

گفتگو

قیمت هر شانه تخم مرغ حداکثر 12500 تومان است

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: حداکثر قیمت هر شانه تخم مرغ 12هزار و 500 تومان است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت ، علی اکبر مهرفرد در مورد وضعیت بازار تخم مرغ گفتگویی با پایگاه اطلاع رسانی دولت انجام داده که از نظرتان می گذرد:

با واردات تخم مرغ ، آیا قیمت ها کاهش پیدا می کند؟

ازآنجایی که واردات برنامه ریزی شده است و شروع هم شده اگر به همان شکل که ما پیش بینی کردیم، کار واردات انجام شود، قیمت کاهش پیدا خواهد کرد. همان طور که می دانید تخم مرغ کالایی نیست که واردات و صادرات آن در دنیا متداوم باشد چرا که کالایی آسیب پذیر محسوب می شود؛ بنابراین اگر طبق برنامه ای که پیش بینی کردیم واردات صورت بگیرد، قیمت ها قطعاً کاهش می یابد و بازار به سمت قیمت تعادلی پیش خواهد رفت.

در حال حاضر بیشینه قیمت هر شانه تخم مرغ چقدر است و مردم حداکثر چه مبلغی را باید پرداخت کنند؟

در حال حاضر در خصوص قیمت هرشانه تخم مرغ در مغازه ها اطلاع دقیقی در دست نیست. در بحث خرده فروشی ممکن است مغازه داری، تخم مرغ را با قیمت بالایی بفروشد و فروشگاهی دیگر، جانب انصاف را رعایت کند. این امر به نرخ نامه اصناف بر میگردد که در جریان قیمت گذاری ها هستند. منتهی آن چیزی که بنا بر تصویب کارگروه تنظیم بازار در میادین عرضه می شود اجازه فروش و عرضه تخم مرغ بسته بندی شده ، بیشتر از 12500 تومان (دوازده هزار و پانصد تومان) را نمی دهد.

آنفولانزا برای قیمت تخم مرغ در بسیاری از کشورها مشکلاتی ایجاد کرده است و فقط ایران درگیر آن نیست؛ در کوتاه مدت چه روشی می تواند برای مقابله با این مشکل ، موثر باشد؟

بله، در حال حاضر بسیاری از کشورها درگیر این بیماری برای صنعت طیور خود هستند. پیش از افزایش قیمت ها، علاوه بر مصرف خودمان صادرات تخم مرغ را در دستور کار داشتیم؛ منتهی آنفولانزا حادثه ای است غیر قابل پیش بینی مثل آفت های خاص ، زدن سموم و سرما یا موارد دیگری که برای محصولات کشاورزی رخ می دهد با این حال، شیوع آنفولانزا ازطریق پرندگان مهاجر است که متاسفانه ابتدا به سراغ پرندگان و مرغ های روستایی رفته و سپس حتی با وجود تلاش ها و نظارت های مربوطه بخش صنعتی آلوده شده است.

البته جدای از آنفولانزا چندین اتفاق به موازات هم پیش می رود؛ یکی اینکه اتحادیه مرغ های تخم گذار تعهدکرده اند عرضه مستقیم به همین قیمتی که گفته شد در میادین و شبکه توزیع صورت بگیرد. دوم اینکه اجازه واردات داده شده که حداکثر فعلا تاپایان فروردین ماه این امر کنترل می شود و مطلب دیگر اینکه برنامه ها در خصوص موضوع مبارزه با بیماری های طیور گسترش پیدا می کند.و همچنین در مناطق پاک، جوجه ریزی جدیدی صورت میگیرد. با این چهار ، پنج اقدامی که اتحادیه بصورت مستقل انجام می دهد، قطعا قیمت ها کاهش می یابد. البته دقت شده است که واردات نیز از لیست کشورهای پاک، انجام شود.

وزارت جهاد کشاورزی چه برنامه ای برای حمایت از تولیدکنندگان تخم مرغ دارد ؟

برنامه وزارت جهادکشاورزی ، پرداخت خسارات مرغ های معدوم شده بخاطر انفولانزا به صاحبان مرغداری ها در سراسر کشور است که در کوتاه ترین و سریع ترین زمان ممکن، انجام خواهد شد. دولت خوشبختانه کمک های سازنده ای را به این بخش داشته است و همچنان این کمک ها از طرق مختلف ادامه دارد. همچنین برای تجهیز کردن و افزایش عمر ماندگاری طیور در نظر گرفته ایم که تخم مرغ مثل سابق به میزانی عرضه شود که شرایط به حالت طبیعی برگردد.

همان طور که سال گذشته 50هزارتن صادر کردیم و سال 94 نیز، 100هزارتن صادرات تخم مرغ داشتیم. این برنامه را ادامه خواهیم داد تا در کنار حمایت توامان از مصرف کننده و تولیدکننده، با کنترل و فعالیت دستگاه های نظارتی جلوی سواستفاده دلالان گرفته شود. برنامه ریزی ها بر این منوال است تا دراین شرایط و مشکلات پیش آمده، دلالان از بازار خارج شوند تا نه مصرف کننده متضرر شود و نه تولید کننده.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 208
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران