از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514840 تاریخ : 1399/04/02-17:58:51
,13,
قیمت تمام شده مرغ زنده کیلویی 12 هزارتومان است

دبیر کانون مرغ داران گوشتی:

قیمت تمام شده مرغ زنده کیلویی 12 هزارتومان است

دبیر کانون مرغ داران گوشتی کشور گفت: با توجه به هزینه های تمام شده تولید و افزایش دو برابری نرخ دانه، قیمت واقعی هر کیلوگرم مرغ زنده 12 هزار تومان است در حالی که تولیدکنندگان با نرخ مصوب سال گذشته این محصول را می فروشند.

به گزارش بانک و صنعت، پرویز فروغی به ضرر هنگفت صنعت مرغ گوشتی کشور در ماه های اخیر اشاره کرد و افزود: اکنون هر کیلوگرم مرغ زنده را درب مرغداری ها با نرخ بین 10 هزار تا 10 هزار و 500 تومان می فروشند که در برخی شهرها با برخورد سازمان تعزیرات حکومتی روبرو شده اند.

به گفته دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور، قیمت مصوب مرغ زنده برای سال 98 حدود هشت هزار و 550 تومان بود که با نرخ تمام شده امسال تفاوت زیادی دارد.

وی اظهارداشت: اکنون در شهر مشهد با تولیدکنندگانی که مرغ زنده را کیلویی 10 هزارتومان می فروشند، برخورد می شود در حالی که تولیدکنندگان در حال ضرر هستند.

کمبود تولید مرغ و افزایش قیمت

دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور تصریح کرد: طی روزهای اخیر با افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار روبرو هستیم زیرا به دلیل افزایش هزینه های تمام شده تولید از جمله نهاده های طیور، تولیدکنندگان توان تولید ندارند.

وی کمبود نقدینگی تولیدکنندگان را علت اصلی کاهش روند تولید دانست و افزود: به طور مثال یک واحد تولیدی برای تامین 100 تن دان با مبلغ دو هزارو 500 تومان 250 میلیون تومان باید هزینه می کرد امسال با افزایش دو برابری قیمت دان باید همان نهاده را با 500 میلیون تومان خریداری کند.

به گفته فروغی، در صورت ادامه این روند در ماه آینده دچار کمبود عرضه گوشت مرغ در بازار می شویم.

کمبود و افزایش دو برابری قیمت دان

دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور با اشاره به اینکه اکنون تولیدکنندگان با معضل کمبود دان روبرو هستند ادامه داد: اکنون قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا در بازار هفت هزار تومان و ذرت دو هزارو 700 تومان است، بنابراین تولیدکنندگان توان خرید خوراک طیور با این قیمت ها و عرضه محصول با قیمت مصوب سال گذشته را ندارند.

فروغیاضافه کرد: به دلیل افزایش نرخ روزافزون نهاده های طیور، تولید این محصول کاهش یافته است و ادامه این روند به ضرر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان خواهد بود.

وی با بیان اینکه تقاضا برای گوشت مرغ نرمال نیست، گفت: در صورت افزایش مصرف این محصول قیمت به بیش از 20 هزارتومان افزایش می یابد بنابراین انتظار می رود دولت برای رفع مشکل تولیدکنندگان صنعت طیور چاره ای بیندیشد.

تولیدکنندگان، توان عرضه مرغ زنده با قیمت هشت هزار و 550 تومان را ندارند

نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور نیز گفت: با توجه به افزایش مولفه های تولید در سال جاری، تولیدکنندگان امکان عرضه مرغ زنده با قیمت هشت هزار و 550 تومان را ندارند و در حال زیان هستند.

حبیب اسدالله نژاد افزود: اکنون براساس افزایش نرخ نهاده ها و دیگر مولفه های تولید، قیمت مرغ زنده بین 11 هزار و 500 تا 12 هزار تومان است و عرضه آن کمتر از این قیمت باعث کاهش توان تولید خواهد شد.

وی براین باور است که اگر دولت کنجاله سویا و ذرت مورد نیاز صنعت طیور را با قیمت مصوب تامین کند، عرضه مرغ زنده کمتر از 11 هزار و 500 تومان ضرر تولید را در پی دارد و این امر امکان پذیر نیست.

به گفته اسدالله نژاد، طبق مصوبه سال گذشته نهاده های طیور، قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده هشت هزار و 550 تومان و گوشت مرغ 12 هزار و 900 تومان محاسبه شده بود اما امسال با افزایش نرخ دان امکان عرضه مرغ زنده با قیمت مصوب سال گذشته نیست.

وی تصریح کرد: اکنون تولید گوشت مرغ طبق روال در حال انجام است و کمبودی در این زمینه نداریم.

نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور گفت: هر ساله در این فصل به دلیل شدت گرما و افزایش تلفات با اندکی کاهش تولید روبرو می شویم که این امر در افزایش قیمت محصول نهایی موثر است.

اسدالله نژاد اضافه کرد: برای تولید متعادل گوشت مرغ در کشور نیاز است که طبق روال گذشته در هر دوره بین 100 تا 105 قطعه جوجه ریزی صورت بگیرد تا صنعت با مشکل جدی روبرو نشود.

اکنون قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار مصرف بیش از 13 هزار و 500 تومان است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 130
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران