زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514893 تاریخ : 1399/04/04-09:08:16
,13,
قیمت تخم مرغ در بازار همچنان بالاست

قیمت تخم مرغ در بازار همچنان بالاست

قیمت هر شانه تخم مرغ همچنان بین 25 تا 30 هزارتومان در بازار به فروش می رسد این در حالی است که هفته گذشته معاون وزیر جهاد کشاورزی نه تنها افزایش قیمت تخم مرغ را منطقی ندانست بلکه به عرضه شانه ای این محصول در میادین با نرخ 18 هزار و 900 تومان اشاره کرده بود.

به گزارش بانک و صنعت، شهروندان طی سه هفته اخیر هر عدد تخم مرغ را به مبلغ 1000 تومان، هر شانه 30 تایی تخم مرغ باز را بین 25 هزار تا 30 هزارتومان و هر شانه تخم مرغ بسته بندی 20 تایی شرکتی را بین 26 هزار و 500 تا 28 هزار و 800 تومان در بازار خریداری می کنند.

این درحالی است که پیش از این به طور متغیر نرخ هر عدد تخم مرغ کمتر از 700 تومان، هر شانه تخم مرغ باز 30 تایی بین 17 هزار تا 21 هزار تومان، تخم مرغ بسته بندی 20 تایی بین 18 هزار تا 21 هزار تومان به فروش می رسید.

همچنین شهروندان از نبود تخم مرغ شانه 30 تایی باز در میادین میوه و تره بار شهرداری ها و فروشگاه های زنجیره ای با نرخ مصوب گله مند هستند.

مدیران فروشگاه های زنجیره ای و میادین میوه و تره بار شهرداری تهران نیز می گویند که بیش از یک ماه و نیم است که دیگر تخم مرغ شانه 30 تایی باز با نرخ های تنظیم بازاری برای عرضه در این مراکز تحویل داده نمی شود و اکنون تنها تخم مرغ های بسته بندی شرکتی به بازار عرضه می کنند.

حتی سوپر مارکت ها و فروشگاه های کوچک نیز که هر شانه تخم مرغ 30 تایی باز را با قیمت هایی نزدیک 30 هزار تومان به فروش می رسانند از کمبود عرضه این محصول می گویند که همانند گذشته تخم مرغ تحویل داده نمی شود.

این درحالی است که هفته گذشته «مرتضی رضایی» معاون امور دام وزیرجهاد کشاورزی از عرضه نامحدود تخم مرغ در میادین میوه و تره بار شهرداری با قیمت 18 هزار و 900 تومان صحبت کرده بود.

وی ضمن تایید ضرر طولانی مدت تولیدکنندگان تخم مرغ در ماه های گذشته، گفته بود هیچ افزایش قیمتی برای تخم مرغ قابل قبول نیست.

همچنین وی اعلام کرد: برای جلوگیری از افزایش قیمت تخم مرغ در بازار، صادرات این محصول به کشورهای همسایه متوقف شده و سازمان تعزیرات حکومتی نیز برای تشدید نظارت بر بازار وارد عمل شده است.

طبق آمارهای موجود سال 98 یک میلیون و 17 هزارتن تخم مرغ در کشور تولید شد که علاوه بر تامین نیاز داخلی، امکان صادرات بخشی از آن وجود داشت اما به دلیل ایجاد ممنوعیت های مقطعی در بحث صادرات نه تنها تولیدکنندگان نتوانستند صادرات خوبی داشته باشند بلکه با شیوع بیماری کووید - 19 و کاهش 50 درصدی مصرف داخلی این محصول، موجب شد تولید روی دست تولیدکنندگان بماند.

«رضا ترکاشوند» مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان تخم مرغ می گوید سال گذشته 41 هزارتن و در فروردین ماه سال 99 نزدیک 10 هزارتن تخم مرغ به کشورهای هدف صادر شد در حالی که بر مبنای تولید کشور ما ظرفیت صادراتی بیشتری از میزان مذکور را دارد و صادرات تاثیر چندانی در افزایش مجدد قیمت این محصول ندارد.

طبق گفته تولیدکننندگان قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب واحدهای مرغداری به نرخی کمتر از پنج هزار تومان سقوط کرده بود در حالی که طبق بررسی کارشناسی، قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ در سال 99 براساس نرخ تورم و آنالیز هزینه های تمام شده تولید حدود 10 هزارتومان تخمین زده شده است.

بنابراین وضعیت بازار در ماه های گذشته نشان می دهد که تولیدکنندگان این محصول را نصف قیمت واقعی تولید می فروختند که این ضرر هنگفت می تواند موجب کاهش نقدینگی و تولید شود.

سال گذشته نیز قیمت مصوب هر کیلوگرم تخم مرغ هفت هزار و 740 تومان بود که البته این نرخ با توجه به عرضه نهاده های طیور با ارز رسمی 4200 تومانی تعیین شده بود و در واقع در دو ماه ابتدای سال این محصول را کمتر از نرخ مصوب سال گذشته می فروختند.

«رضا حیدری» یکی از تولیدکنندگان تخم مرغ می گوید طی ماه های اخیر با افزایش قیمت نهاده های طیور در بازار و کاهش مصرف، ضرر هنگفتی به تولید این محصول وارد شد و علت گرانی این محصول در بازار، کاهش تولید و عرضه است زیرا تولیدکنندگان نقدینگی و توان تولید بالا را با وجود افزایش هزینه های تمام شده تولید ندارند.

وی می گوید: البته افزایش قیمت تخم مرغ در بازار ربط چندانی به تولید ندارد زیرا تخم مرغ را همچنان با نرخ های پایین تر از نرخ واقعی از تولیدکنندگان خریداری و به بازار عرضه می کنند.

همچنین برخی تولیدکنندگان می گویند طی ماه های اخیر بخشی از تولیدکنندگان خرد از چرخه تولید خارج و بخشی ظرفیت تولید را کاهش داده اند که همین امر در افزایش یکباره قیمت ها موثر است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 165
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران