تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 311903 تاریخ : 1396/10/02-12:50:43
,13,17,
قیمت این روزهای یک دست کله‌پاچه

قیمت این روزهای یک دست کله‌پاچه

رییس اتحادیه طباخان، فروشندگان کله‌پاچه و سیرابی گفت: در ماه‌های گذشته کمبود مواد مورد استفاده در بازار کله‌پاچه موجب شده قیمت‌های موجود در طباخی‌ها افزایش یابد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت ؛ حسین رواسی اظهار کرد: مدتی است برای تامین مواد مورد استفاده خود ملزم به استفاده از کله‌پاچه دام‌هایی که در خارج کشتار می‌شوند، هستیم. چراکه حدود 30 هزار دست از کله‌پاچه‌ها در ایران ذبح نشده است.

وی در عین حال گفت: اکنون براساس این شرایط در سراسر کشور با بحث مشکلاتی در زمینه‌ تامین محصول مواجه شده‌ایم و همین مساله باعث می‌شود مشکلاتی مانند قاچاق، ورود دلال‌ها و مواردی از این دست را شاهد باشیم.

واردات کله‌پاچه ممنوع است؟

رییس اتحادیه طباخان، فروشندگان کله‌پاچه و سیرابی افزود: با توجه به شرایط موجود برای مواردی مانند کله‌پاچه امکان واردات قانونی وجود ندارد. این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که ما در حوزه‌هایی مانند چوب بستنی، میخ و کالاهایی در این سطح هم امکان واردات قانونی داریم اما کله‌پاچه که از غذاهای محبوب و مغذی ایرانیان محسوب می‌شود امکان واردات قانونی ندارد.

ایرانیان 60 هزار دست کله‌پاچه می‌خورند!

رواسی میزان مصرف کله‌پاچه در ایران را 60 هزار دست دانست و گفت: اگر قیمتی که برای فروش این محصول در نظر گرفته می‌شود امکان افزایش این تعداد حتی به 600 هزار مورد هم وجود دارد، چرا که مردم ایران کله‌پاچه را به عنوان غذایی سالم و مغذی قبول دارند اما اکنون شرایط به گونه‌ای شده که قیمت‌ها ظرف چند ماه گذشته رشدی قابل توجه داشته است.

وی افزود: نکته دیگر اینکه مدتی است تعیین قیمت واحدهای صنفی به خود آنها واگذار شده و برهمین اساس برخی واحدها به گونه‌ای متفاوت از آنچه از سوی صنف اعلام می‌شد، قیمت‌گذاری می‌کنند. اما به طور کلی تا تابستان امسال قیمت هر دست کله‌پاچه براساس تعرفه اتحادیه و صنف حدود 55 هزار تومان بود اما اکنون با توجه به شرایط ممکن است واحدهای صنفی مختلف قیمت‌های متعددی برای فروش این محصول در نظر می‌گیرند.

رییس اتحادیه طباخان، فروشندگان کله‌پاچه و سیرابی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت خرید هر دست کله پاچه برای اهالی صنف رقمی حدود 56 تا 57 هزار تومان می‌شود، توضیح داد: زمانی که فروش کله و پاچه دستی 55 هزار تومان بود همکاران ما به ازای هر دست حدود 10 هزار تومان سود می‌کردند و مشتریان بیشتری داشتند. اما اکنون هزینه‌های ما به مراتب بالاتر رفته و فروش هم کمتر شده است.

قیمت این روزهای یک دست کله‌پاچه

رواسی درباره قیمت‌هایی که اکنون در کله پذیری‌ها اعمال می‌شود، توضیح داد: اکنون واحدهای صنفی براساس شرایطی که دارند رقم‌های متفاوتی را لحاظ می‌کنند اما اکنون برخی از همکاران ما به منظور نگه داشتن مشتریان خود و گذر کردن از شرایط خاصی که دراین ماه‌ها ایجاد شده ممکن است کالای خود را حتی با سود بسیار کم و یا حتی با ضرر هم بفروشند، اما در نهایت برای یک دست کله پاچه در واحدهای مختلف ممکن است قیمتی بین 70 تا 100 هزار تومان دریافت شود.

وی در پاسخ به اینکه در مواردی مشاهده شده واحدهای این صنف نسبت به پرداخت حق سرویس هم اقدام می‌کنند، اظهار کرد: اگر واقعیت را بخواهیم بررسی کنیم حق سرویس در واحدهای صنف ما مربوط به ارائه‌ی نان، آبلیمو، نارنج و چای می‌شود. زمانی واحدهای صنفی برای ارائه این خدمات رقمی حدود 1000 تا 1500 تومان را به عنوان حق سرویس دریافت می‌کردند. حتی برخی واحدها که تهیه نان را خود به عهده داشتند این رقم را تا 2000 تومان افزایش می‌دادند، اما از سوی سازمان حمایت به ما اینگونه اعلام شد که به جای دریافت چنین رقمی هزینه‌های مربوط به این بخش را روی قیمت کله‌پاچه محاسبه کنیم.

رییس اتحادیه طباخان، فروشندگان کله‌پاچه و سیرابی افزود: برهمین اساس افراد قیمت‌های خود را کمی تغییر دادند، اما اکنون همان طور که اشاره شد تعرفه‌گذاری به واحدهای صنفی واگذار شده و مردم در فضای رقابتی نسبت به انتخاب واحدهایی که از آن خدمات می‌گیرند اقدام می‌کنند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 131
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران