در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512068 تاریخ : 1399/02/13-16:45:26
,17,
قزاقستان واردات سیمان را ممنوع کرد

یک مقام مسئول اعلام کرد:

قزاقستان واردات سیمان را ممنوع کرد

یک مسئول در سازمان توسعه تجارت ایران گفت: واردات سیمان به قزاقستان ممنوع شده و این موضوع از طریق نمایندگی کشورمان در قزاقستان و همچنین سفارت این کشور در تهران، در دست پیگیری است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، بهروز حُسن الفت با اشاره به ممنوعیت واردات سیمان به قزاقستان گفت:به نظر می رسد دلیل اصلی اتخاذ این تصمیم، افزایش تولید داخلی سیمان در این کشور همزمان با کاهش ساخت و سازها و کاهش صادرات این کشور است.

مدیرکل دفتر اروپا و آمریکایی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: براساس توضیحات سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آکتائو، وزارت صنعت و توسعه زیرساخت های قزاقستان طی تنظیم مقررات جدید مورخ 9 آوریل2020، واردات انواع خاصی از سیمان را از کشورهای ثالث به مدت 6 ماه ممنوع اعلام کرد و مقرر شده این قانون به مدت 10 روز پس از انتشار رسمی آن یعنی از 27 آوریل مصادف با 8 اردیبهشت1399 اجرایی شود. به طور خاص این ممنوعیت مربوط به سیمان کلینکر، سیمان پرتلند، سیمان آلومینا و سایر سیمان های هیدرولیکی است.

در این خصوص، حبیب الله ملکوتی فر، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آکتائو گفت: با توجه به صادرات عمده سیمان از کشورمان به جمهوری قزاقستان، فعالیت بخش قابل توجهی از فعالان اقتصادی و کارخانجات سیمان در ایران با مشکلاتی رو به رو خواهد شد. این نمایندگی از هفته گذشته درگیر این موضوع بوده و با جهات مختلف در استانداری و گمرکات تماس داشته است.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع و راهبردی بودن موضوع صادرات سیمان از طریق بندر آکتائو به عنوان یکی از کالاهای اصلی صادراتی کشور از این طریق، انتظار می رود تمام تلاش ها در سطوح مختلف برای چاره اندیشی در خصوص واردات سیمان ایران و رفع هرگونه محدودیت در این خصوص اعمال شود.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آکتائو بیان داشت: این موضوع جدی است و طرف قزاقی برای فهماندن جدیت موضوع، هم اکنون سخت گیری زیادی را برای تخلیه بار یکی از کشتی های ایرانی که حامل محموله سیمان است، روا داشته و تذکراتی را برای محموله بعدی داده است.

وی گفت: مقامات بندری آکتائو اظهار می دارند این تصمیمی نیست که آنها بتوانند در آن تغییری ایجاد کنند یا تاثیرگذار باشند؛ موضوع کشوری است.

گفتنی است، به منظور بررسی و پیگیری این موضوع در بندر آکتائو رایزنی هایی از سوی نمایندگی ایران با سفیر در نورسلطان صورت گرفته و خواستار پیگیری در سطح ملی و از طریق گفتگو با مقامات وزارت امور خارجه و وزارت صنایع و توسعه زیرساخت کشور میزبان شده است که این مهم در نورسلطان و از طریق سفیر در حال انجام است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 171
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران