زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514477 تاریخ : 1399/03/26-13:22:21
,8,
قرارداد آتی سکه ضربه گیر بازار نقد طلا و ارز

قرارداد آتی سکه ضربه گیر بازار نقد طلا و ارز

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با راه اندازی مجدد بازار آتی سکه طلا، بخشی از نقدینگی سرگردان و سرمایه هایی که ممکن است با کوچکترین نوسان به سمت بازار فیزیکی ارز و سکه روانه شود، به سمت این بازار مالی حرکت می کند و به عنوان یک ضربه گیر برای بازارهای نقد عمل می کند.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از بورس کالای ایران، احمد بیات در خصوص عوامل موثر بر قیمت سکه گفت: قیمت سکه تابع قیمت جهانی طلا و نرخ دلار است و این دو متغیر ارزش ذاتی سکه را تعیین می کنند. اما ممکن است متناسب با شرایطی که انتظارات نسبت به قیمت اونس طلا و یا دلار در آینده افزایشی باشد، گاها قیمت سکه بالاتر از ارزش ذاتی خود در بازار آزاد معامله می شود و برعکس، در زمانی که انتظارات آتی درباره نرخ این دو متغیر کاهشی باشد، قیمت سکه، زیر ارزش ذاتی خود خرید و فروش می شود که در اصطلاح، به حالت اول حباب مثبت و یا حباب منفی قیمت می گویند.

وی به ایجاد فاصله قیمت سکه در بازار گواهی سپرده کالایی و بازار نقدی اشاره کرد و افزود: در هفته های گذشته شاهد بودیم که فاصله قیمت سکه در بازار گواهی سپرده بورس کالا با قیمت سکه در بازار نقدی افزایش یافت، زیرا روند مورد انتظار برای نرخ دلار افزایشی بود و همزمان بهای اونس طلا و دلار آزاد در حال بالارفتن بود. همزمان بورس اوراق بهادار نیز دوره ای منفی را در قیمت سهام تجربه می کرد و همین شرایط موجب شد توجه ها به سمت معاملات گواهی سپرده سکه بیشتر شود.

بیات به اقدامات موثر بورس کالا برای جلوگیری از افزایش اختلاف قیمت بین بازار آزاد و بازار گواهی سپرده سکه اشاره کرد و گفت: در آن برهه زمانی که قیمت های سکه در بورس با اختلاف نسبت به بازار آزاد در حال افزایش بود، بورس در اقدامی موثر با توقف کوتاه مدت و اعمال محدودیت هایی در معاملات تلاش کرد تا باز هم شائبه سیگنال دهی بازار گواهی سپرده سکه به بازار سنتی ایجاد نشود؛ چرا که در واقع اینطور نیست که گواهی سپرده سکه باعث افزایش قیمت در بازار آزاد شود. چون بازیگران بازار سکه به قیمت جهانی اونس طلا و بهای ارز نگاه می کنند و براساس آن تصمیم گیری خواهند کرد اما دلیل این افزایش قیمت، رشد تقاضا و وجود محدودیت در خزانه بانک ها برای تحویل سکه از مردم و صدور گواهی سپرده کالایی بود که موجب شد در بازه زمانی کوتاهی بین بورس و بازار آزاد اختلاف قیمتی زیادی ایجاد شود.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: خوشبختانه با اقدامات بورس کالا و افزایش ظرفیت خزانه ها با عاملیت بانک های جدید، این فاصله به تدریج کمتر شد تا در نهایت قیمت بورس زیر نرخ بازار آزاد برسد. این اتفاق نشان دهنده آن است که معاملات گواهی سپرده بورس کالا بر قیمت سکه در بازار آزاد اثرگذار نبوده، بلکه از آن اثرپذیر است؛ به طوری که فعالان بازار گواهی سپرده کالایی به قیمت های بازار آزاد نگاه کرده و در بورس اقدام به معامله می کنند.

وی روان تر بودن و سهل بودن معاملات در بورس را به عنوان مزیتی برشمرد که موجب می شود قیمت ها در بورس حد معقولی بالاتر از قیمت های بازار آزاد باشد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه قیمت سکه در بورس باید مقداری از بازار آزاد بالاتر باشد، گفت: دلیل آن از جنبه تضمین و امنیتی است که در بورس از بابت اطمینان نسبت به اصالت دارایی قابل معامله، حمل و نقل کالا، سهولت انجام معامله و دریافت وجه وجود دارد.

قرارداد آتی نیاز بازار

وی در خصوص راه اندازی مجدد معاملات آتی سکه گفت: اگر این معاملات مجدد راه اندازی شود قطعا فعالان بازار از آن استقبال می کنند و این معاملات نیز می تواند مفید واقع شود. چرا که بخشی از نقدینگی که در غیاب معاملات آتی سکه، به سمت گواهی سپرده کالایی آن سوق یافته، در نبود این ابزارها به سمت بازار آزاد سرازیر می شد و می توانست با افزایش تقاضا در این بازار، موجب رشد قیمت سکه فیزیکی در بازار آزاد شود.

بیات افزود: بر همین اساس، اگر بازار آتی سکه دوباره راه اندازی شود، این قراردادها می تواند بخشی از نقدینگی سرگردان و سرمایه هایی که ممکن است به سمت بازار فیزیکی ارز و سکه روانه شود، را به خود جذب کند. از این رو، به اعتقاد من این اتفاق مثبتی است که بازار هم بسیار از آن استقبال خواهد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه سخنان خود بر نیاز بازارهای کالایی به معاملات آتی اشاره و تاکید کرد: در همه جای دنیا بورس ها و بازارهای آتی با هدف پیش بینی پذیر کردن بازار یک کالا راه اندازی می شود و این یک نیاز اساسی برای فعالان یک بازار است تا بتوانند ابزار موردنیاز را برای پیش بینی آینده بازار موردنظر خود در اختیار داشته باشند. در کنار بحث پیش بینی پذیر کردن بازارها، پوشش ریسک فعالان بازار هم دیگر مزیتی است که قراردادهای آتی امکان آن را برای فعالان ایجاد می کند تا آنها بتوانند ریسک خود را در مقابل نوسانات قیمتی پوشش دهند و به کمک این ابزار از قیمت یک کالا در آینده نگرانی نداشته باشند. بر همین اساس، اگر مسوولان و سیاست گذاران با این دید و با در نظر گرفتن مزایای معاملات آتی به این موضوعات نگاه کنند، بهتر می توانند درباره راه اندازی مجدد معاملات آتی سکه تصمیم گیری کنند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 203
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران