زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514521 تاریخ : 1399/03/26-18:02:59
,1,
قدرت وامدهی بانک ها درحوزه ساخت و ساز کاهش یافته است

قدرت وامدهی بانک ها درحوزه ساخت و ساز کاهش یافته است

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اظهار داشت: در سال های گذشته بانک ها تاحدودی از امکان تسهیلات دهی در بخش ساخت و ساز برخوردار بودند؛ اما به دلیل اینکه بخش مسکن نیازمند سرمایه بسیار بالایی است، در حال حاضر قدرت وامدهی آن ها درحدی نیست که قادر باشند در حوزه ساخت و ساز نقش چندانی بیافرینند.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، مرتضی اکبری تصریح کرد: قدرت وامدهی بانک ها، بستگی به عوامل مختلفی از جمله میزان معوقات، نرخ سود سپرده ها، وضعیت اقتصادی (وضعیت رکود و میزان گردش پول) و غیره دارد.

وی افزود: اگر وضعیت اقتصاد بهتر شود و پایداری منابع نزد بانک ها تحت تاثیر بازارهای موازی قرار نگیرد و بانکها بتوانند معوقات خود را وصول کنند، قدرت وامدهی آن ها به بخش های مختلف از جمله مسکن و ساخت و ساز بالا می رود.
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران ادامه داد: از طرفی دیگر، اگر نرخ سود سپرده ها بالا باشد، بانک ها باید در بخش هایی سرمایه گذاری کنند تا بتوانند اصل و فرع پول را به سرعت جهت پوشش سود سپرده و سایر هزینه های سربار به دست آورده و با کسری مواجه نشوند.
اکبری اضافه کرد: در حالیکه سرمایه گذاری و وام دهی به بخش ساخت مسکن، دراز مدت است و آنها را از نظر نقدینگی با مشکل مواجه می کند.
وی در خصوص «ترجیح بانک ها به تجاری سازی نسبت به ساخت مسکن» اذعان داشت: اگر فرض را بر این بگیریم که ممکن است تعدادی از بانک ها به سمت تجاری سازی حرکت کرده باشند، به این دلیل می تواند باشد که از این راه می توانند در یک مدت زمان کوتاه تر میزان قابل قبولی سود و نقدینگی کسب کنند.
اکبری با تاکید بر این که «باید بررسی شود که آیا واقعا بانک ها وارد تجاری سازی شده اند یا خیر» گفت: مدیران بانکی غیر از اینکه باید پاسخگوی حاکمیت در قبال تکالیف باشند در عین حال باید از جهت سودآوری و مدیریت بهینه منابع سهامدار هم، پاسخگو باشند.
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، تشریح کرد: به عبارت دیگر، یک مدیر بانکی همزمان باید هم به مسئولیت اجتماعی و حاکمیتی فکر کند و هم به سودآوری سهامداران؛ بنابراین اگر برخی بانکها وارد عرصه های تجاری می شوند به دلیل پاسخگویی به سهامداران است.
وی تصدیق کرد: با این حال، سرمایه گذاری بانک ها در بخش های مختلف به عوامل دیگری از جمله سیاست های دولت و بانک مرکزی نیز بستگی دارد.
اکبری افزود: بانک ها به دلیل اینکه باید بر طبق سیاست های دولت و حاکمیت حرکت کنند حتی ممکن است در برخی مواقع مجبور به اعطای وام به پروژه هایی شوند که بازده آنچنانی نداشته و تنها در بخش اشتغال زایی تاثیر مثبت می گذارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 208
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران