در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519083 تاریخ : 1399/06/17-16:18:12
,15,
فیلترینگ و فروش فیلترشکن منطقی ندارد/ استفاده مردم از فیلترشکن طبیعی است

فیلترینگ و فروش فیلترشکن منطقی ندارد/ استفاده مردم از فیلترشکن طبیعی است

وزیر ارتباطات با بیان اینکه نه در فیلترینگ و نه در فروش وی پی ان منطقی وجود ندارد، گفت: فیلترینگ در تمام دنیا وجود دارد و ما نمی توانیم پلتفرمی که مورد استفاده بیشتر مردم قرار دارد را با قانون و حکمی ببندیم و طبیعی است که مردم در مقابل آن می ایستند و از فیلترشکن استفاده می کنند.

به گزارش بانک و صنعتبه نقل ازوزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی امروز در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به سرویس اینترنت مشترکین اظهار کرد: اگر هم اکنون درباره صداوسیما یا کیفیت خودروهای داخلی هم سوال کنید، مردم اعلام نارضایتی می کنند، زیرا انتظارات مردم نسبت به خدمات ارائه شده متفاوت است. اما نارضایتی مردم بد نیست و مسوولین حضور دارند که این نارضایتی را به رضایت تبدیل کنند و اگر رضایت 100 درصدی باشد انگیزه های کار از بین می رود.

وی در پاسخ به سوالی درباره قیمت بسته های اینترنت نیز، گفت: ما از ابتدا اعلام کردیم که بالا بردن قیمت ها غیرقانونی است و باید برگردد و قیمت ها و بسته ها به قیمت قبل برگشت. شرکت ایرانسل بسته های دلجویی را در 10 روز گذشته ارائه کرد و همراه اول نیز از روز گذشته برای برگشت هزینه های اضافی کاربران اقدام کرده و از نظر ما حقوق مردم در این مورد تامین شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: به اپراتورها اعلام کردیم که اگر برای خدمت بهتر نیاز به سرمایه گذاری و قصد ارائه تسهیلات بهتری به مردم دارید، طرح اقتصادی ارائه کنید و اگر نیاز به افزایش قیمت بود اجازه آن داده می شود و به مردم نیز توضیح می دهیم که دلیل این افزایش چیست.

آذری جهرمی با اشاره به شرایط کشور و مشکلات مردم در حوزه دریافت خدمات ارتباطی، گفت: اینترنت و شبکه پهن باند ضرورت زندگی امروز مردم است و ما مشاهده می کنیم در زمانی که دولت یارانه مردم را واریز می کند، مصرف اینترنت در شبکه افزایش می یابد و این نشان می دهد که یک خانواده برای خرید بسته اینترنت و استفاده از این شبکه محتاج یارانه است و در این شرایط باید با مردم مدارا کرد.

وی درباره ظرفیت شبکه ارتباطی کشور برای پاسخگویی به نیاز آموزش در کشور، گفت: ظرفیت شبکه ارتباطی ما در حدود 21 هزار گیگابیت برثانیه و میزانی که آموزش و پرورش درخواست کرده 700 گیگ است که کمتر از 10 درصد ظرفیت شبکه است که دیروز میزان استفاده از این ظرفیت 5 گیگ بوده است.

استفاده از شبکه شاد برای تمام دانش آموزان رایگان است

وزیر ارتباطات با اشاره به اقدامات انجام شده برای تجهیز مدارس به شبکه ملی اطلاعات، گفت: با آخرین تکنولوژی های روز، 86هزار مدرسه در کل کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است و همچنین با طرح موضوع مدارس کپری، در ابتدا این مدارس به شبکه متصل شدند.

آذری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره هزینه های استفاده از شبکه اینترنت و شاد برای معلمین و دانش آموزان بیان کرد: معلمین استفاده بیشتری از شبکه دارند چرا که باید با تعداد زیادی از دانش آموزان در ارتباط باشند و به همین دلیل در مهرماه گذشته یک بسته 20 گیگابایتی برای سه ماه به صورت رایگان به 700 هزار معلم تقدیم شد و این بسته به احتمال بسیار از شنبه برای معلمین فعال می شود.

وی ادامه داد: زمانی هم که دانش آموزان و معلمین در مدرسه هستند از طریق شبکه دانا بر بستر شبکه ملی اطلاعات به صورت رایگان می توانند استفاده کنند. بالغ بر 70 میلیارد تومان هزینه اینترنت معلمان بود که پرداخت شد و بیش از 100 میلیارد تومان نیز سرمایه گذاری برای اتصال مدارس به شبکه ملی اطلاعات انجام شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره هزینه دانش آموزان برای استفاده از شبکه اینترنت گفت: در تمام کل کشور استفاده از این شبکه شاد برای دانش آموزان رایگان است و اگر دانش آموزان برخی از مدارس برای آموزش تکمیلی و دلایل دیگر از شاد استفاده نمی کنند نیز بسته ای اختصاصی اینترنت برای آنها تدارک دیده شده که تا شنبه آینده جزییات آن اعلام می شود. ویژگی این بسته این است که خارج از مطالب مورد تایید آموزش و پرورش، دسترسی ندارند تا دانش آموزان در برابر آفت های فضای مجازی قرار نگیرند.

آذری جهرمی درباره سرمایه گذاری در حوزه سلامت کودکان در فضای مجازی گفت: از سال 96 ما در این حوزه سرمایه گذاری کردیم، زیرا کودکان آینده و زندگی ما هستند و اگر به آنها پرداخته نشود آفت های فضای مجازی آینده ما را تخریب می کنند به همین منظور از سال 96 اینترنت کودکان به همراه اکوسیستم و ابزارهای خاصی مانند تبلت ایرانی برای کودکان تولید شده است و فقط در ایام کرونا برای کودکان محروم مناطق به کمک خیرین 5000 تبلت خریداری و ارسال شده است.

وی همچنین درباره آمار 3.5 میلیون دانش آموز که به امکانات فضای مجازی دسترسی ندارند اظهار کرد: بر اساس اعلام آموزش و پرورش، 3.5 میلیون دانش آموز به هر دلیلی برنامه شاد را نصب نکرده اند که آمار بالایی است. ما در پنج درصد نقاط جمعیتی پوشش اینترنت نداریم که ایراد مربوط به وزارت ارتباطات است که از این تعداد در حدود 700 هزار دانش آموز در این مناطق هستند و بقیه دانش آموزانی هستند که ابزار دسترسی ندارند و ما اعلام کردیم تا پایان سال تمام نقاط روستایی کشور به شبکه اینترنت متصل می شوند تا آمار اتصال به شبکه به 100 درصد برسد.

وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی درباره کم فروشی بسته های اینترنتی نیز افزود: در حوزه کم فروشی نظارت دقیقی وجود دارد و مورد شایعی نیست و امکان دارد دلایلی مانند حک شدن رمز ورود وای فای یا آلوده شدن به ویروس دلیل اتمام سریع بسته ها باشد اما اگر موردی وجود دارد پیگیری می کنیم و در صورت احراز تخلف برخورد می کنیم. اگر مردم به ما اطمینان دارند که بر سر حقوق آنان با کسی تعارف نداریم، واقعا به این جمع بندی نرسیدیم که کم فروشی یا دزدی شده باشد. البته تخلف بعید نیست و به همین منظور شکایت های مردمی را به صورت دقیق بررسی می کنیم و از مردم می خواهیم که اگر به چنین مواردی برخورد کردند با 195 تماس بگیرند تا به صورت مورد به مورد پیگیری شود.

آذری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره خرید و فروش وی پی ان گفت: این کار جرم نیست و از نظر من نه در فیلترینگ و نه در فروش وی پی ان منطقی وجود ندارد و معیار مشخصی برای مردم و در برخی موارد برای ما نیز وجود ندارد، البته فیلترینگ در تمام دنیا وجود دارد اما ما نمی توانیم پلتفرمی که مورد استفاده بیشتر مردم قرار دارد با قانون و حکمی ببندیم و طبیعی است که مردم در مقابل آن می ایستند و از فیلترشکن استفاده می کنند. زمانی که در حدود 30 میلیون نفر به دنبال فیلترشکن باشند باید یک لشگری هم آماده کنید که به دنبال فیلتر فیلترشکن ها باشند.

درباره فیلتر اینستاگرام چیزی نشنیده ام

وی با بیان اینکه زمزمه ای درباره فیلتر اینستاگرام نیست و من چیزی نشنیده ام، افزود: اما اینکه یک عده ای اعتقاد راسخی دارند که هر شبکه اجتماعی باید فیلتر شود، بله هستند. فضای مجازی آفاتی دارد، راه برخورد با این آفات آموزش و سواد رسانه ای است و مشخص کردن مسوولیت مدنی افرادی که در این فضا فعالیت می کنند و اگر بخواهیم از قوه قهریه برای برخورد با عوارض فرهنگی در شبکه های اجتماعی داخلی استفاده کنیم سطح تعارض مردم با حاکمیت افزایش می یابد.

وزیر ارتباطات افزود: نباید دوقطبی در این فضا بسازیم، عوارض و آفات واقعی است و اهداف دشمن برای دست اندازی به حوزه های امنیتی و اطلاعاتی ما و تغییر ذایقه مردم جدی است و این موارد فقط برای ما نیست و در کشوری مانند آمریکا که صاحب تکنولوژی است نیز وجود دارد و باید برای آن برنامه ریزی کرد.

آذری جهرمی با عنوان اینکه وزیر ارتباطات، وزیر وصل ارتباطات نه قطع آن است، گفت: اختیار قطع و فیلترینگ در قانون به وزیر ارتباطات داده نشده و وزارت ارتباطات مسوولیت توسعه این حوزه را دارد و مبنای ما نیز قانون است و بر اساس قانون قاضی و یا کمیته تعیین مصادیق چنین اختیاری دارد ما موظف به تبعیت از قانون هستیم حتی اگر از آن راضی نباشیم. من به حکم قانون وزیر هستم و تا در این موقعیت قرار دارم باید از قانون تبعیت کنم.

وی به پرونده کلاهبرداری ارزش افزوده نیز اشاره ای کرد و افزود: در ابتدا مبلغ 100 میلیارد تومان تخلف مشخص شد که به طور کامل به مردم بازگشت داده شد و پرونده هشت شرکت که اقدام به کلاهبرداری کرده بودند به پلیس ارجاع و شکایت یک میلیون و 300 هزار نفر نیز در این حوزه به دادسرا ارسال و پرونده باز است و باید با مبالغ کسرشده صحت سنجی و رسیدگی شود.

وزیر ارتباطات درباره سوالی درباره شرکت در انتخابات 1400 به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری نیز پاسخ داد: از لحظه رای اعتماد در مجلس این زمزمه از نمایندگان آغاز شد و کسانی که این موضوع را مطرح می کردند قصد داشتند شرایط کار در حوزه را سخت تر کنند، اما تاکنون چنین موضوعی در ذهن من نبوده و برنامه ای نداشته ام.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 210
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران