از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516871 تاریخ : 1399/05/08-09:28:22
,17,
فیشینگ 85 درصد کاهش یافت

با عملیاتی سازی رمز دوم پویا؛

فیشینگ 85 درصد کاهش یافت

«افشای اطلاعات حساس کارت بانکی» و رخدادهای مرتبط با «فیشینگ درگاه های پرداخت» در اسفندماه 1398 نسبت به میانگین رخدادهای شناسایی شده در ماه های ابتدایی سال (پیش از عملیاتی سازی رمز دوم پویا) به ترتیب قریب به 90 و 85 درصد کاهش داشته است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، رصد و پایش مداوم رخدادهای سایبری شبکه بانکی پیش و پس از عملیاتی سازی رمز دوم پویا از اقدامات بانک مرکزی به منظور حصول اطمینان از اثربخشی آن بود. بر این اساس، نتایج رصد رخدادهای سایبری شبکه بانکی نشان می دهد «افشای اطلاعات حساس کارت بانکی» در 9 ماهه اول سال 1398، علی رغم برخی فراز و فرودها روندی افزایشی داشته اما از دی ماه و به ویژه در بهمن ماه و اسفندماه، این رخداد با روند نزولی شدیدی روبه رو شده است؛ به طوری که رخدادهای رصد شده در این دسته، در اسفندماه 1398 قریب به 90 درصد نسبت به میانگین رخدادهای شناسایی شده در ماه های ابتدایی سال (پیش از عملیاتی سازی رمز دوم پویا) کاهش داشته است.
همچنین رخدادهای مرتبط با «فیشینگ درگاه های پرداخت» نیز به طور مشابه در 9 ماهه اول سال 1398 روندی افزایشی داشته اند، لیکن از ابتدای زمستان سال 1398 روند وقوع این دسته از رخدادها کاملاً نزولی است، چنان که میزان این دسته از رخدادها در اسفندماه 1398 نسبت به رخدادهای شناسایی شده در ابتدای سال (پیش از عملیاتی سازی رمز دوم پویا) کاهش 85 درصدی را نشان می دهد.
از سوی دیگر اطلاعاتی که بانک مرکزی در خصوص تعداد دستورات قضایی ابلاغ شده به بانک ها و مؤسسات اعتباری در حوزه جرائم سایبری در اختیار دارد، نشان دهنده کاهش قابل توجه تعداد این دستورات، هم زمان با عملیاتی سازی رمز دوم پویا است.
گفتنی است با رشد 400 درصدی پرونده های تشکیل شده در پلیس فتا با موضوع برداشت های اینترنتی غیرمجاز در ابتدای سال 1398 در مقایسه با نیمه اول سال 1397 و تخمین رشد نگران کننده تعداد این پرونده ها تا انتهای آن سال، بانک مرکزی بر آن شد تا به منظور صیانت از دارایی های مشتریان بانکی، با ترسیم یک طرح اقدام مشترک در نظام بانکی، پویاسازی رمزهای دوم کارت های بانکی را تا پیش از پایان سال 1398، در دستور کار خود قرار دهد.
در این طرح سعی بر این بود که اقشار مختلف مردم با سطوح مختلفی از امکانات و سلایق و در سنین مختلف پوشش داده شوند؛ لذا راهکارهای مختلفی نظیر ارائه پیامکی رمز پویا در کنار برنامک های رمزساز و اعمال معافیت برای تراکنش های با مخاطره پایین (مبالغ زیر 100 هزار تومان) به منظور ایجاد تعادل میان امنیت و سهولت کاربری طرح ریزی و اجرا شد.
لازم به ذکر است، دشواری سوءاستفاده از کارت های بانکی، بزرگ ترین دستاورد پویاسازی رمزهای دوم کارت های بانکی است و تلاش های نظام بانکی برای ارتقا مستمر امنیت خدمات بانکی و دشوارتر کردن فعالیت های کلاهبردارانه ادامه دار خواهد بود. امید است صبر و همراهی مردم نیز پشتوانه مسیر ترسیم شده برای حفاظت از دارایی های به امانت گذاشته ایشان نزد نظام بانکی باشد.
همچنین از آنجا که حلقه واسط میان مشتریان و خدمات بانکی، فرهنگ استفاده از این خدمات است و تلاش برای افزایش امنیت در خدمات بانکی بدون ترویج فرهنگ استفاده امن از این خدمات، به قدر کافی اثربخش نخواهد بود؛ در کنار تلاش های نظام بانکی برای ارتقا امنیت ابزارهای پرداخت، انتظار می رود مشتریان نیز با اجتناب از رفتارهای پرمخاطره و حفظ هوشیاری خود، در ناکام گذاشتن فعالیت های کلاهبردارانه و حفاظت از دارایی های خود، فعالانه ایفای نقش کنند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 194
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران