صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518120 تاریخ : 1399/05/28-18:09:26
,11,
فهرست خانه های خالی تا نیمه شهریورماه به سازمان امور مالیاتی ارسال می شود

وزیر راه:

فهرست خانه های خالی تا نیمه شهریورماه به سازمان امور مالیاتی ارسال می شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: تا 15 روز آینده تکلیف دو میلیون و 700 هزار واحد مسکونی که احتمال خالی بودن آنها می رود مشخص شده و لیست قطعی خانه های خالی به سازمان امور مالیاتی داده می شود.

به گزارش بانک و صنعت، محمد اسلامی در حاشیه مراسم «اجرایی شدن سامانه املاک و اسکان کشور» در جمع خبرنگاران افزود: امروز در وزارت راه یکی از مطالبات کهن مردم و یکی از لوازم ضروری برای مدیریت بازار مسکن عملیاتی شد و در این لحظه نسبت به ارسال پیامک به مالکان بیش از یک واحد مسکونیکه احتمال خالی بودن واحدهای آنها زیاد است، اقدام کردیم

وی با بیان اینکه بیش از دو میلیون و 700 هزار فرد حقیقی مالک مسکن بودند، اضافه کرد: یک نفر 602 واحد مسکونی به نام خود داشته است. اشخاص حقوقی نیز واحدهای مسکونی زیادی دارند از جمله یکی از موسسات مالک 23 هزار واحد مسکونی است.

اسلامی با بیان اینکه 16 دستگاه به سامانه املاک و اسکان کشور متصل هستند، گفت: برای کسب اطلاع از تک تک این دستگاه ها مجوز قانونی از دولت برای اتصال به سامانه اسکان اخذ شده است.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: اینکه اجازه بدهیم منابع مالی به بازار مسکن تهاجم کند و قیمت ها تلاطم یابد، اشتباه است و باید جلوی آن گرفته شود؛ چرا که مسکن، کالای سرمایه ای نیست و کالای مصرفی و مورد نیاز خانوار محسوب می شود و تمام تلاش ما این است که از حبس سرمایه در بازار مسکن جلوگیری کنیم.

اسلامی در پاسخ به سوالی درباره علت عدم اتصال وزارت نیرو و وزارت نفت به این سامانه به عنوان دستگاه های متولی خدمات آب، برق و گاز که نقش موثری در شناسایی واحدهای مسکونی خالی می توانند داشته باشند، گفت: قبلا دستگاه ها برای ارایه اطلاعات به ما همکاری نداشتند و مصوبه دولت به کمک ما آمد. با وزرای نیرو و نفت نیز صحبت شده و هر دو دستور داده اند که شرکت های آب، برق و گاز اطلاعات خود را به اطلاعات سامانه املاک و اسکان متصل کنند. البته مشکلی که در شرکت گاز داریم این است که یک کنتور برای همه واحدهای مسکونی یک مجتمع، مشترک است که باید این مشکل هم برطرف شود.

وی افزود: هیچ نهادی خود را از همکاری با وزارت راه و شهرسازی معاف نکرده است و همه موانع قانونی برای اتصال به اطلاعات دستگاه های مختلف به سامانه اسکان برطرف شده است.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال دیگری درباره تعداد خانه های خالی شهر تهران نیز توضیح داد: در پایتخت 530 هزار خانه خالی داریم که امروز برای مالکان 100 هزار واحد پیامک ارسال شده است، تا اطلاعات مالکیت خود را برای ما ارسال کنند. این فرآیند ظرف 10 روز باید انجام شود، بنابراین فعلا نمی خواهیم قضاوت کنیم و در روند ارسال پیامک و دریافت پاسخ همه چیز روشن می شود.

اسلامی با بیان اینکه اصلاحیه قانون مالیات بر خانه های خالی در صورت تصویب نهایی و ابلاغ به دولت، بازدارندگی لازم را داراست، یادآور شد: قانون مالیات بر خانه های خالی قرار نیست به عنوان منبع درآمد دولت اجرا شود؛ بلکه ابزاری برای کنترل تلاطم بازار خرید و فروش و اجاره مسکن است.

وی گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مهمترین تاثیر را در شناسایی خانه های خالی دارد که به زودی با رفع مغایرت های قانونی این نهاد هم به کمک وزارت راه خواهد آمد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 185
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران