در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515682 تاریخ : 1399/04/18-14:26:35
,5,
فناوری نمک زدایی راهکاری برای مقابله با کم آبی در ایران

فناوری نمک زدایی راهکاری برای مقابله با کم آبی در ایران

استفاده از فناوری نمک زدایی، راهکار موثری برای مقابله با کم آبی در کشورمان است که باید جدی تر گرفته شود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت نیرو، طبق گزارش های سازمان های جهانی، در آینده نه چندان دور شرایط آبی در ایران چالشی می شود. بنابراین با توجه به شرایط پیش آمده در منطقه خشک و کم آب ایران، نیاز به برنامه ریزی صحیح و بلندمدت جهت مقابله با چالش کم آبی بیش از گذشته موردتوجه است.

مؤسسه تحقیقات آب، در این زمینه و بر اساس مصوبات جلسه شورای عالی آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت نیرو، اقدام به تدوین «سند راهبردی و نقشه راه فناوری نمک زدایی از آب شور» به کارفرمایی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور کرده است. در این سند که در سال 1398 نهایی شد، چشم انداز تبیین شده در راستای برنامه های توسعه کشور و سند چشم انداز وزارت نیرو، ایران را در افق 1420 کشوری دارای فناوری های نمک زدایی مبتنی بر مزیت های بومی، با قیمت تمام شده رقابت پذیر در سطح منطقه و کمترین تبعات محیط زیستی تصویر کرده است.

بر همین اساس، فرض شده است که 15 درصد نیاز آب شرب کل کشور در افق یادشده با روش نمک زدایی تأمین شده و مجموعاً در بخش شرب و صنعت در کشور، حدود یک درصد آب قابل برنامه ریزی (5.6 میلیون مترمکعب در روز) از این روش استحصال یابد.

این گزارش حاکی است، از میان 40 فناوری در حال رشد که در این پروژه احصا شده، با توجه به بررسی های صورت گرفته و اجماع نخبگان صنعت و دانشگاه، روش های RO (اسمز معکوس) و NF (نانوفیلتراسیون) در میان روش های کوچک مقیاس و روش های RO و MED (تقطیر چندمرحله ای) در میان روش های بزرگ مقیاس به عنوان روش های منتخب تعیین شده اند که لازم است سیاست گذاری های لازم برای توسعه آنها انجام شود.

گفتنی است چالش های مربوطه و سیاست های لازم جهت رفع آنها نیز با مشورت ذی مدخلان در این سند بررسی شد که در قالب برنامه زمانی تا افق 1420 در نقشه راه ترسیم شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 160
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران