در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512630 تاریخ : 1399/02/22-14:09:36
,17,
فعال تر کردن روابط تجاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

فعال تر کردن روابط تجاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به رشد 69 درصدی در صادرات ایران در اقلام ترجیح داده شده توسط اتحادیه اقتصادی اوراسیا از آبان ماه تا انتهای اسفند سال 98 گفت: این رشد نشان دهنده قابلیت این موافقتنامه برای کمک به توسعه صادرات ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در نشست نمایندگان دستگاه های اجرایی و بخش های خصوصی فعال و صاحب نظر در زمینه تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا با اشاره به اجرایی شدن موافقتنامه موقت ایران و اوراسیا و تأثیر آن بر توسعه تجارت دو کشور عنوان کرد: لازم است عملکرد این موافقتنامه در مدت اجرایی شدن آن را بررسی و چالش ها و مشکلات و موانع اجرای آن را احصا و راهکارهای عملی جهت توسعه و بهره برداری حداکثری از این موقعیت را با همکاری بخش خصوصی ارائه کنیم.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همچنین بر لزوم توجه به ملاحظات و ویژگی های موافقتنامه جهت برآورد آماری تأکید و عنوان کرد: اعلام آمارها بدون توجه به ویژگی های فهرست های کالایی مبادله شده منجر به برداشت های غیردقیق از عملکرد موافقتنامه می شود.

زادبوم تأکید کرد که آمارهای مربوط از این پس با همکاری گمرک جمهوری اسلامی ایران و توسط سازمان توسعه تجارت ایران ارائه خواهد شد.

وی به برخی از موانع موجود برای توسعه تجارت با اوراسیا اشاره کرد و گفت:کاستی های در زمینه زیرساخت های حمل و نقل جاده ای و دریایی با برخی کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا وجود دارد و در این راستا موضوع تشویق و توسعه زیرساخت های تجاری در اولویت سازمان توسعه تجارت ایران قرار گرفته است.

معاون وزیر صنعت همچنین به تشکیل کمیته کارشناسی مذاکرات برای انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره کرد و گفت: به زودی جلسات مربوط برگزار خواهد شد.

در ادامه نشست، گزارش آماری عملکرد موافقتنامه توسط دبیر دفتر همکاری ایران و اوراسیا ارائه شد. مطابق برآورد آماری ارائه شده صادرات ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مدت اجرای موافقتنامه از آبان ماه تا انتهای اسفند 98 ، 69.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته و صادرات در خصوص اقلام مشمول تخفیف تعرفه، 86 درصد افزایش نشان می دهد.

بر اساس این گزارش 49 درصد از کل صادرات ایران به اوراسیا مشمول تخفیف تعرفه ای بر اساس فهرست اعطایی اوراسیا شده است. در مقابل در این مدت 13 درصد از کل واردات ایران از اوراسیا مشمول اعطای تخفیف تعرفه به آن اتحادیه در چارچوب موافقتنامه بوده است.

همچنین در این نشست، نمایندگان دستگاه های اجرایی و بخش های خصوصی فعال در زمینه اجرای موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از جمله، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان ملی استاندارد ایران، وزارت نیرو، وزارت امور خارجه، بانک مرکزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق مشترک ایران و روسیه و قزاقستان، نمایندگان اتحادیه ها و برخی صادرکنندگان و فعالان اقتصادی در حوزه اتحادیه اقتصادی اوراسیا نظرات و پیشنهادات خود را در جهت رفع موانع توسعه تجارت با اوراسیا ارائه دادند.

گفتنی است، اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل کشورهای روسیه، بلاروس، ارمنستان ، قزاقستان و قرقیزستان از سال 2015 تشکیل شده است. جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تشکیل این اتحادیه مذاکرات با آن اتحادیه را جهت انعقاد موافقتنامه تجاری آغاز کرد که نهایتا موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در اردیبهشت 1397 به امضای طرفین رسید و از پنجم آبان 1398 اجرایی شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 177
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران