در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518883 تاریخ : 1399/06/13-18:00:16
,17,
فعالیت 1800واحد تولیدی در صنعت شیرینی و شکلات

معاون امورصنایع وزارت صمت خبر داد:

فعالیت 1800واحد تولیدی در صنعت شیرینی و شکلات

معاون امور صنایع وزارت صمت از رشد تولید بخش عمده ای از محصولات منتخب صنعتی در 5 ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش بانک و صنعت، مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: دو سوم محصولات صنعتی کشور، در 5 ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه با سال گذشته با رشد تولید روبرو بوده اند.

وی در حاشیه بازدید از نوزدهمین نمایشگاه شیرینی و شکلات با اشاره به اینکه صنایع غذایی و آشامیدنی جزو صنایع پیشتاز کشور در امر تامین نیاز داخلی و توسعه صادرات غیرنفتی هستند، اظهار داشت: بخش عمده ای از صادرات غیر نفتی کشوربه حوزه صنایع غذایی مربوط است.

وی افزود: در صنعت شیرینی و شکلات 1800 واحد تولیدی فعال ، معادل 2/2(دو و دو دهم) کل واحدهای صنعتی کشور مشغول به فعالیت هستند.

صادقی نیارکی با بیان اینکه اشتغال صنعتی در صنعت شیرینی و شکلات 4/3(سه و چهار دهم) است، تصریح کرد: 3 درصد کل سرمایه گذارهای صنعتی کشور در این بخش جذب شده است.

وی ادامه داد: میزان صادرات شکلات و شیرینی در سال 1398، سیصد و یک هزار تن بالغ بر 426 میلیون دلار بود که از لحاظ ارزشی کاهش ولی از نظر وزنی حدود 12 هزار تن رشد داشته است.

وی ادامه داد: علت کاهش ارزشی صادرات شکلات و شیرینی ایران، اصلاح قیمت های پایه صادراتی در سال 1398 بود که با توجه به برابری نرخ ارز انجام شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه از صنعت شیرینی و شکلات می توان به عنوان یک صنعت نمونه نام برد، اظهار داشت: توسعه و تعمیق طراحی مهندسی، نوآوری در تولید محصولات جدید و خود اتکایی در حوزه ماشین آلات صنعتی از ویژگی های صنعت شیرینی و شکلات کشور است که موجب شده تا بسیاری از ماشین آلات مورد نیاز در این صنعت توسط سازندگان داخلی تامین شود.

وی افزود: حتی تعمیر، نگهداری، اورهال و تامین قطعات ماشین آلات موجود در این صنعت که عمدتا ماشین آلات اروپایی هستند توسط سازندگان داخلی انجام می شود و اینها همه نشان از بلوغ این صنعت در زمینه های مختلف از جمله طراحی پایه، بازاریابی، توسعه محصول، ماشین سازی، تعمیرات و نگهداری دارد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که چه افقی را برای توسعه تولید وصادرات صنعت شکلات کشور ترسیم کرده اید، اظهار داشت: کسب رتبه دوم تولید و صادرات در میان کشورهای منطقه در سال 1404 برای صنعت شیرینی و شکلات ایران هدفگذاری شده است.

وی ادامه داد: تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی فعال یکی از موضوعات اصلی امروز وزارت صمت است که سعی شده نقش تنظیم گری، بین حلقه ها و زنجیره ها ایفا شود. همچنین ساماندهی محصولات پتروشیمی و فلزی نیز در حوزه معاونت امور صنایع دنبال می شود.

صادقی با تاکید بر به هم رسانی نیازمندیها و توانمندیها نیز گفت: بسیاری از واحدهای صنعتی از توانایی واحدهای هم طراز خودشان اطلاع ندارند به همین دلیل سیاست بهم رسانی نیازمندیها و توانمندیها نیز در راستای تامین نیازهای واحدهای صنعتی دنبال می شود.

وی در خصوص بحث تامین و تخصیص ارز برای واحدهای صنعتی نیز اظهار داشت: با توجه به اینکه تقریبا کشور با ارز حاصل از صادرات غیرنفتی اداره می شود و توسعه صادرات اولویت نخست کشور و وزارت صمت است از این رو به صورت روزانه و جلسات هفتگی بحث تامین و تخصیص ارز را با بانک مرکزی پیش می بریم.

وی ادامه داد: خوشبختانه در 6 ماهه نخست سال جاری توانستیم مجموع نیازمندیهای کشور را در حوزه تولیدات صنعتی به وفور در بازارها تامین کنیم که این موفقیت نتیجه تلاش صنعتگران، حمایت های ارکان دولت، حاکمیت و همراهی بانک مرکزی و پیگیریهای وزارت صمت بوده است.

امیدواریم در آینده هم تمامی دستگاهها از جمله دستگاههایی که در حوزه سیاست های پولی و ارزی کشور، تامین و تخصیص ارز فعالند کمک کنند تا مسیری که از ابتدای سال آغاز شده و به موجب آن در بسیاری از کالاها رشد تولید داشتیم ادامه پیدا کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 206
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران