صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519630 تاریخ : 1399/06/26-15:45:03
,8,
فروش املاک بانکی در بورس کالا آغاز شد

فروش املاک بانکی در بورس کالا آغاز شد

بعد از معامله نخستین ملک در بورس کالای ایران در دو هفته گذشته، امروز نخستین معامله املاک بانکی در بورس کالای ایران از سوی یک بانک خصوصی با موفقیت انجام شد تا مسیری جدید و شفاف برای سرعت بخشیدن به فروش املاک مازاد بانک ها به کمک بورس معرفی شود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از بورس کالا، امین گل گیر کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه شفافیت قیمتی و روند عادلانه کشف قیمت در تالار معاملات املاک و مستغلات بورس کالای ایران مهم ترین مزایای عرضه این اموال در بورس است، افزود:بر اساس ماده 17 قانون توسعه و ابزارها و نهادهای مالی جدید، خریدوفروش کالاهای پذیرفته شده در بورس های کالایی که با رعایت مقررات حاکم بر آن بورس ها مورد دادوستد قرار می گیرند، توسط وزارت خانه ها و دستگاه های دولتی و عمومی و دستگاه های اجرایی نیاز به برگزاری مناقصه یا مزایده و تشریفات مربوط به آنها ندارد که این موضوع جذابیت عرضه این اموال در بورس را بیشتر کرده است.

وی افزود: همچنین کاهش هزینه مبادله های دیگر مزیت این معاملات است که لازمه رونق و پا گرفتن این بازار حضور مؤسسه های دولتی و بانک ها جهت عرضه اموال مازاد خود در بورس خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی، درصدد است، فروش پرحجم اموال غیرمنقول خود را بوسیله بورس کالا انجام دهد، توضیح داد: ایجاد بازاری متمرکز برای فروش اموال غیرمنقول نهادهای عمومی که پیش از این به روش مزایده انجام می شد و در گذشته اطلاع رسانی و شفافیت معاملاتی چندانی را به همراه نداشت و دسترسی عموم برای اطلاع از فروش این اموال محدود به روزنامه ها بود.

وی افزود: بورس کالا شفافیت لازم در فروش اموال از قبیل زمان تحویل مکان تحویل نحوه تسویه قیمت پایه متراژ و ... را به همراه دارد و با توجه به دسترسی عموم به تابلوی معامله های بورس کلیه ذی نفعان این امکان را دارند که ناظر رقابت فروش اموال باشند.

به گفته گل گیر، براساس سیاست تسهیل معاملات املاک در بورس کالای ایران، یکی از بانک های خصوصی برای تکالیف قانونی برای واگذاری اموال مازاد خود از مسیر بازار سرمایه اقدام به پذیرش و فروش یک قطعه زمین و دو باب واحد تجاری در بورس کرد و امروز یک قطعه زمین در بندرعباس مورد معامله قرار گرفت.

این کارشناس بورس ضمن تأکید بر اینکه استمرار این معاملات در بورس می تواند آینده بهتری را برای بازار سرمایه ملک محور بسازد، گفت: با تداوم این روش می توان بازار شفافی برای املاک ایجاد کرد که دیگر تخلف هایی که تا امروز در این بازار شاهد بودیم و سوءاستفاده هایی که از معامله های غیرسیستمی انجام می شد؛ تکرار نشود.

گل گیر اظهار کرد: این نوع معامله ها بوسیله اطلاع رسانی دقیق در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و به این ترتیب، نسبت به مزایده های خارج از بورس که بسیاری ازآن جا می ماندند، نخواهد بود.

به گفته وی، اطلاع رسانی در گذشته بوسیله نشریه ها انجام می شد و همه افراد به آن دسترسی نداشتند و از چنین مزایده هایی باخبر نمی شدند، بنابراین مزایده ها با تعدادی افراد خاص برگزار می شد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: برای عرضه املاک لازم است همه اطلاعات از قبیل مساحت، قیمت مکان و ... اعلام شود تا متقاضیان با برآورد همه جوانب نسبت به مشارکت در معامله اقدام کنند.

وی تأکید کرد: تابلوی معاملات بورس در دسترس عموم قرار دارد و همه می توانند قیمت ها را ببینند. به این ترتیب هیچ مطلب مخفی وجود ندارد که امکان سوءاستفاده را فراهم سازد.

گل گیر با اشاره به اینکه اکنون، سایت بورس کالا در دسترس همگان است، افزود: این دسترسی امکان رصد عموم را فراهم می کند و وقتی جزئیات یک معامله قابل رصد و پیگیری می شود؛ امکان بروز تخلف در آن به حداقل ممکن خواهد رسید.

وی پیرامون امکان حضور افراد عادی هم در این معامله ها، گفت: امکان ورود به معامله ها برای همه وجود دارد و متقاضیان خریدوفروش می توانند اعلام قیمت های یکدیگر را در تابلوی معامله ها مشاهده کنند.

این کارشناس بورس اضافه کرد: کشف نرخ بر اساس عرضه و تقاضا انجام می شود و هیچ فردی نمی تواند قیمت را بر اساس سلیقه خود اعلام کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 178
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران