از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514952 تاریخ : 1399/04/04-16:05:32
,13,
فائو: اتخاذ سیاست های غلط، امنیت غذایی میلیاردهانفر را تهدید می کند

تحت تاثیر پاندمی کرونا

فائو: اتخاذ سیاست های غلط، امنیت غذایی میلیاردهانفر را تهدید می کند

فائو درباره پیامدهای عدم اتخاذ سیاست های مناسب در دوران همه گیری بیماری ویروس کرونا بر امنیت غذایی میلیاردها نفر در منطقه آسیا و اقیانوسیه هشدار داد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از دفترنمایندگی فائو در ایران، دفتر منطقه ای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در آسیا و اقیانوسیه ضمن هشدار درباره پیامدهای همه گیری جهانی بیماری ویروس کرونا، بر ضرورت ارائه پاسخ های هماهنگ تر در تمامی سطوح سیاست گذاری جهت تضمین امنیت غذایی و تغذیه میلیاردها نفر از مردمان ساکن در منطقه آسیا و اقیانوسیه تأکید می کند.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط این دفتر، همه گیری جهانی بیماری ویروس کرونا تهدیدی جدی را برای امنیت غذایی و تغذیه در منطقه آسیا و اقیانوسیه ایجاد کرده است؛ در این گزارش آمده است که اختلال در فعالیت های اقتصادی بر اثر همه گیری این بیماری و تعطیلی ها، هم از نظر اقتصادی (توان مالی) و هم از نظر فیزیکی (حمل ونقل کالاها) دسترسی افراد به غذا را در معرض تهدید قرار داده است.

در حالی که روند کند اقتصاد جهانی موجب از دست رفتن گسترده فرصت های شغلی و در پی آن کاهش شدید درآمدها و کمک های مالی در آسیا و اقیانوسیه شده است؛ به گفته فائو مجموع این عوامل ممکن است باعث آن شود تا تهیه و دسترسی به غذا، خصوصاً غذاهای مغذی، برای برخی اقشار جامعه از جمله افراد فقیر و همچنین گروه های آسیب پذیر شامل زنان، کودکان و افراد توان یاب به مانند گذشته مقرون به صرفه و امکان پذیر نباشد.

با وجود این واقعیت که طی چند ماه گذشته تولید کشاورزی و زنجیره تأمین مواد غذایی کمتر تحت تأثیر قرار گرفته و قیمت های بین المللی بازار مواد غذایی تغییرات شدیدی را تجربه نکرده است، فائو هشدار می دهد هرگونه اختلال یا فروپاشی احتمالی در نظام های بازاریابی، حمل ونقل و تجارت – بر اثر همه گیری جهانی بیماری ویروس کورنا – می تواند موجب کمبود یا دسترس ناپذیری به مواد غذایی در برخی مناطق در برخی بازه های زمانی شود.

این گزارش همچنین نشان می دهد که کشورهایی که درگیر مخاصمات هستند، از شمار زیادی از پناهندگان میزبانی می کنند و یا به طور ویژه در معرض بلایای طبیعی شدید قرار دارند، وضعیتی شکننده تر دارند، زیرا این قبیل کشورها احتمالاً به صورت شدیدتری تحت تأثیر بیماری ویروس کرونا قرار گرفته اند و در نتیجه وضعیت وخیم تری را از نظر ناامنی غذایی و سوءتغذیه تجربه می کنند.

با توجه به این نگرانی های شدید، دفتر منطقه ای فائو در آسیا و اقیانوسیه از کشورهای منطقه می خواهد که به طور ویژه توصیه های سیاستی زیر را مدنظر قرار دهند:

· کنترل گسترش این ویروس و اجرای فاصله گذاری فیزیکی برای کاهش هراسمیان تمامی کارگران، از جمله نیروی کار شاغل در زنجیره های تأمین غذا.

· گسترش طرح های حمایت اجتماعی کوتاه مدت به عنوان بخشی از بسته های محرک اقتصادی کشورها برای پوشش شمار بیشتری از مردم و ارائه مزایای سخاوتمندانه تر جهت تضمین دسترسی همگان به غذا، همزمان با کاهش موانع اداری مورد نیاز برای دسترسی به منابع مالی.

· ضرورت همکاری دولت ها و بخش خصوصی برای حل هرگونه اختلال ایجاد شده در زنجیره های تأمین غذا.

· خودداری از اعمال محدودیت های صادراتی بر سر راه تجارت بین المللی به منظور اطمینان از تداوم کارکرد زنجیره های تأمین.

· ایجاد و تقویت تاب آوری در نظام های تولید و تأمین مواد غذایی به منظور حفاظت از آن ها در مقابل شوک های احتمالی اقتصادی و بهداشتی آتی، در چارچوب بسته های محرک اقتصادی برای تضمین دسترسی به غذا.

به گفته «جونگ-جین کیم»، رئیس دفتر منطقه ای فائو در آسیا و اقیانوسیه، در چنین شرایطی «کاملا مبرهن است که باید بسیاری از ابعاد و جنبه های سیاست ها و رویکردهای کنونی ما نسبت به پرورش، برداشت، حمل ونقل، فرآوری و فروش مواد غذایی را با توجه به تحولات جاری مرتبط با بیماری ویروس کرونا، منطبق سازیم تا بتوانیم سلامت تغذیه ای همچنین معیشت هایمان را تضمین کنیم.»ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 170
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران