سازمان خصوصی سازی طرح اعتباری نوید پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 489410 تاریخ : 1398/05/22-11:09:05
,13,
فاصله چهار برابری قیمت نخود از مزرعه تا بازار

فاصله چهار برابری قیمت نخود از مزرعه تا بازار

رئیس شورای ملی نخود ایران گفت: هر کیلوگرم نخود از کشاورزان حدود چهار هزار و 700 تومان خریداری می‌شود اما یک بسته 900 گرمی این محصول در فروشگاه‌ها حدود 14 هزار و 500 تا 16 هزار تومان عرضه می‌شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، ناصر مرادی ضمن انتقاد از نرخ حدود چهار برابری نخود بسته‌بندی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: اکنون  قیمت هر کیلوگرم نخود برای کارخانجات تولیدکننده فلافل پنج هزار و 200 تومان و نخود بوجاری برای مصرف هفت هزار تومان است.

وی با اشاره به این که افزایش نرخ تورم در سال‌های اخیر موجب افزایش دو تا سه برابری قیمت حبوبات شده است، افزود: با این حال قیمت نخود افزایشی متناسب با نرخ تورم نداشته است. به طوری که با وجود افزایش نرخ تورم، قیمت منطقی نخود سر مزرعه باید بین 10 تا 15 هزار تومان - متناسب با کیفیت از کشاورزان - خریداری شود.

وی تولید سالانه نخود کشور را 300 هزار تن در سطح نزدیک 550 هزار هکتار دانست و اظهار داشت: طبق آمارها نیاز سالانه کشور به نخود بیش از 200 هزار تن است؛ به این ترتیب ایران ظرفیت صادرات این محصول به کشورهای هدف را دارد.

مرادی  ادامه داد: به دلیل ممنوعیت صادرات از اول دی ماه سال 97 و قرار گرفتن نخود در گروه کالایی یک و دریافت ارز 4200 تومانی، محصول نخود تولید داخل سال گذشته به میزان 50 تا 60 هزار تن همچنان روی دست کشاورزان باقی مانده است.

رئیس شورای ملی نخود تصریح کرد: با وجود تولید نخود در کشور با اختصاص ارز 4200 تومانی، در سال 1396،  120 هزار تن نخود و در سال 97 حدود  70 هزارتن نخود وارد کشور شد که در واقع دولت یارانه‌ای به کشاورزان کشورهای دیگر پرداخت کرده است.

مرادی با بیان این که تولید نخود در کشور مازاد بر مصرف داخلی است، ادامه داد: استان های کرمانشاه، لرستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، همدان و اردبیل که قطب تولید نخود کشور به شمار می‌آیند.

وی با اشاره به مکاتبات شورای ملی نخود با وزارت صنعت گفت: این شورا درخواست رفع ممنوعیت صادرات مازاد محصول نخود داخلی را دارد تا آنچه که روی دست کشاورزان باقی مانده به بازارهای صادراتی راه پیدا کند؛ زیرا مدت زمان صحیح نگهداری نخود حدود یک سال است و بیش از این مدت زمان دیگر کیفیت لازم را نخواهد داشت.

به گفته رئیس شورای ملی نخود، در سالهای 90 و 91 سالانه 130 هزارتن نخود به کشورهای هدف صادر می‌شد در حالی که در سال 96 تنها 10 هزار تن از این محصول به کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان صادر شد؛ این کاهش صادرات، سبب از دست رفتن بازارهای صادراتی شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 234
کسب رتبه یک توانگری مالی توسط بیمه سرمد موسسه اعتباری ملل پست بانک ایران بانک خاورمیانه