از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516892 تاریخ : 1399/05/08-11:40:21
,17,
فاصله تورمی دهک ها به 4.7 درصد رسید

فاصله تورمی دهک ها به 4.7 درصد رسید

مرکز آمار کشور اعلام کرد که بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک های مختلف هزینه ای، فاصله تورمی دهک ها در تیرماه 99 به 4.7 درصد رسید که نسبت به ماه قبل 0.5 واحد درصد رشد داشت.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم کل کشور در تیر ماه 1399 برابر 26.4 درصد است که در دهک های مختلف هزینه ای در بازه 24.2 درصد برای دهک اول (قشر کم درآمد) تا 28.9 درصد برای دهک دهم (افراد با درآمد بالا) نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بین 22.9 درصد برای دهک اول تا 24.4 درصد برای دهک نهم است. همچنین در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین 25.5 درصد برای دهک اول تا 30.1 درصد برای دهک دهم است.

فاصله تورمی دهک ها

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک های مختلف هزینه ای، فاصله تورمی دهک ها در این ماه به 4,7 درصد رسید که نسبت به ماه قبل (4.2 درصد) 0.5 واحد درصد افزایش داشته است.

فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل 0.9 واحد درصد کاهش و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل 0.1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

دهک اول نشانگر قشر کم برخوردار جامعه است. آنچه دهک های درآمدی را از یکدیگر مجزا می کند، وزن کالا در سبد مصرفی خانوار است. دهک های کم درآمد به علت درآمد کمتر، هزینه کمتری را به تفریح و سرگرمی و حتی بهداشت و درمان اختصاص می دهند. از این جهت، وزن این کالاها در سبد مصرفی آنها کمتر است.

در مقابل بیشترین سهم را خوراکی ها و آشامیدنی ها دارند. آنها بیشتر مخارج خود را معطوف این دسته از کالاها و در واقع ضروریات زندگی می کنند. بیش از 40 درصد از سبد مصرفی گروه های کم درآمد را خوراکی ها و آشامیدنی ها تشکیل می دهند. اگر در این کالاها گرانی اتفاق بیفتد، برای کم درآمدها بسیار قابل لمس است. در نتیجه اگر تورم خوراکی ها زیاد شود، فشار بر گروه های کم درآمد نیز افزایش خواهد یافت.

برداشت دیگری که از این واقعیت می توان داشت، اینکه اگر تورم در اثر افزایش قیمت کالاهای خوراکی رشد کند، در آن صورت فشار بر قشر ضعیف افزایش خواهد یافت. از طرفی دیگر، اگر تورم از کانال افزایش قیمت کالاهای غیرخوراکی و خدماتی رشد کند، آنگاه فشار تورمی بر اقشار ضعیف کاهش خواهد یافت و شاخک های تورمی پردرآمدها فعال تر می شود.

ضریب اهمیت خوراکی ها و آشامیدنی ها در بالاترین دهک درآمدی کشور، 17 درصد است و 82 درصد اهمیت به کالاهای غیرخوراکی و خدمات اختصاص دارد. می توان گفت که هر گاه قیمت مواد غذایی نسبت به کالاهای غیرخوراکی بیشتر گران شود، در آن صورت فشار تورمی بر قشر کم درآمد تخلیه می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 192
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران