جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518729 تاریخ : 1399/06/11-16:26:51
,15,
غفلت از زیرساخت ها عامل بی انضباطی در فضای کسب وکار

غفلت از زیرساخت ها عامل بی انضباطی در فضای کسب وکار

نایب رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران تاکید کرد: هم زمان با اعمال تحریم ها و شیوع ویروس کرونا، زیرساخت هایی که با نظم ایجاد شده بود، مورد غفلت قرارگرفته و همین امر منجر به بی انضباطی در فضای کسب وکار شده است.

به گزارش بانک و صنعت، دولت دوازدهم ماه های پایانی فعالیت خود را سپری می کند. دولت حسن روحانی که جزو بداقبال ترین دولت ها معرفی می شود، با چالش های متعددی دست وپنجه نرم می کند که شیوع ویروس کرونا هم از اسفندماه سال گذشته تاکنون، فضای کسب وکار کشور را با مشکلات متعدد مواجه کرده است. فعالان اقتصادی با توجه به عمر نه چندان طولانی دولت دوازدهم اولویت های کاری متعددی را موردتوجه قرار می دهند که باید مدنظر دولت فعلی قرار گیرد. بهبود صادرات، رفع موانع تولید، بهبود معیشت مردم، اصلاح نظام بانکی، تقویت روابط دیپلماسی، حفظ ارزش پولی ملی از مهم ترین این موضوعات است.

در همین زمینه و بر اساس گزارش فدراسیون فاوا، ویدا سینا نایب رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران ضرورت توجه به زیرساخت های تولید و حفظ آن ها را یکی از مهم ترین موضوعاتی عنوان کرد که با توجه به تلاش دولت ها و فعالان اقتصادی برای ایجاد آن ها ظرف چند سال گذشته، لازم است که با سهل انگاری به آن ها نگاه نشود. او «بی انضباطی در فضای کسب وکار» را مهم ترین آسیب جبران ناپذیر ناشی از این غفلت دانست.

غفلت از استاندارد

سینا اظهار کرد: متأسفانه هم زمان با اعمال تحریم ها و شیوع ویروس کرونا شاهدیم زیرساخت هایی که با کلی نظم ایجاد و بر اساس شرکت ها پایه گذاری شده بود، اما به یک باره مورد غفلت قرارگرفته و همین امر منجر به بی انضباطی در فضای کسب وکار شده است. «استاندارد» ازجمله همین زیرساخت هاست که قبلاً وجود داشت و هم دولت و هم شرکت ها به جد خود را موظف به رعایت آن می دانستند اما در حال حاضر ضوابط مربوط به استاندارد رعایت نمی شود؛ ضوابطی که سال ها برای آن زحمت کشیده شده اما متأسفانه شاهدیم که فدای بی‎ نظمی کوتاه مدتی شده است که اگر برای حفظ آن تلاش نکنیم، برقراری مجدد آن تقریباً غیرممکن است.

وی تأکید کرد: بدیهی است اگر همچون پروتکل های بهداشتی، قوانین و ضوابط استاندارد در کشور نادیده گرفته شود، تنها منافع کوتاه مدت تعداد محدودی از واردکنندگان تأمین می شود اما از سوی دیگر منافع ملی، مردم و مصرف کنندگان در سراسر کشور با چالش های متعددی مواجه می شود که تبعات آن می تواند مشکلات بزرگ تر و طولانی تر را به همراه داشته باشد.

ضرورت احیای جایگاه بازگشت بخش خصوصی

نایب رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی همچنین دومین اولویت کاری دولت دوازدهم را با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، «مشورت با بخش خصوصی» عنوان کرد و گفت: اولین اصل جراحی اقتصادی، پذیرش نقش واقعی بخش خصوصی است؛ تا زمانی که دولت نوع نگاه خود را به بخش خصوصی تغییر ندهد، نمی توانیم امیدوار به تغییر وضعیت اقتصادی یا اصلاح ساختار اقتصادی باشیم.

سینا بیان کرد: بزرگ ترین مشکل اقتصاد ایران این است که بخش خصوصی هنوز هم جایگاه واقعی حمایتی از سوی دولت را ندارد. همان طور که بارها تاکید شده، درجایی که بخش خصوصی فعالیت دارد نباید بخش دولتی دخالتی داشته باشد مگر اینکه امکانات مالی بخش خصوصی اجازه ورود به برخی حوزه ها را نداشته باشد؛ اما متأسفانه در حال حاضر این جایگاه عوض شده است. در حوزه های دیگر هم همین طور است؛ به عنوان نمونه به جای اینکه دانشگاه ها متمرکز بر امور پژوهش باشند، فضای آکادمیک کشور که زیرساخت فضای کسب وکار است، به محیطی برای کسب وکار تبدیل شده است.

وی تأکید کرد: تا زمانی که فکری برای زیرساخت های کلان اقتصادی نکنیم نباید انتظار داشته باشیم که شعار جهش تولید و حرف هایی مانند هدایت نقدینگی به سمت تولید و امثال آن محقق شود. متأسفانه در حال حاضر آنچه ما با آن مواجه هستیم، «نمایش تولید» است به جای تولید واقعی.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 1265
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران